Jump to content

Budowa nowego akwarium, od początku do końca


bigkris
 Share

Recommended Posts

Witam, jako że moje 200 litrów strasznie zmalało przez ostatni czas chciałbym założyć akwarium trochę większe, a mianowicie coś około 450 (150x50x60) bądź też 500 litrów (200x50x50) jednakże z tym drugim akwarium może być problem z wniesieniem, ale do rzeczy, chciałbym dowiedzieć się odnośnie waszych opinii o problemach które mnie nurtują...

 

SZAFKA

Pierwszą rzeczą jest szafka, najbardziej skłaniam się ku stelażowi z profila stalowego, oczywiście w grę wchodzi także szafka drewniana (oparta na stelażu z drewna) ale mam dwie obawy:

jako filtrację chce zastosować sump (doświadczalnie w 200litrach działa już około roku i jestem bardzo zadowolony)

drugą może nie tyle obawą co wadą jest dla mnie cena takowego stelaża (mowa tutaj o drewnianym stelażu)

no i jego niewątpliwe zalety jak prosta budowa.

 

co do stelaża z profila stalowego mam obawy tylko do tego że wyjdzie zwichrowany bądź gdzieś popełnię jakiś błąd :)

 

FILTRACJA

Kolejną rzeczą która mnie nurtuje jest właśnie filtracja. Obecnie w 200 litrach śmiga 5 komorowy sump. jednakże czytałem też o kubełkach trochę ale nie mogę się do nich jakoś przekonać więc raczej na 99% zostanę przy sumpie który ma dla mnie niewątpliwe zalety, przede wszystkim to że całe wyposażenie mogę w nim ukryć a także to że pozostawia mi w akwarium niezmieniony poziom wody i usuwa z akwarium całe wyposażenie techniczne. Aktualnie sump jest napędzany pompką atmana, którą chce zamienić na pompkę do CO

 

POKRYWA

Tutaj właściwie bez rewelacji, będzie to sprawdzona przez wielu konstrukcja z PCW (PCV). Jedynie co chciałbym poddać dyskusji to zachowanie się takowej pokrywy na długości 200cm.

 

INNE

Teraz to już właściwie zaczną się schody, gdyż chciałbym pozostawić jak najwięcej ryb z starej obsady, a więc neony inessa, skalary, molinezje, głupiki (raczej do oddania), razbora klinowa (Azja...) kiryski, Otoski, pielegniczki ramireza. Które z tych ryb nadają się do oddania, co mogę dodać przy większym akwarium?

Osobiście zastanawiałem się nad dwoma stadkami neonów i tetr czarnych(żałobniczek) a na dno kiryski. Przy okazji kirysków chciałbym poruszyć też temat dna:

Myślę o podłożu opartym na ziemi ogrodowej, lecz nie wiem co na góre, czy drobny bazalt o granulacji 3-5mm bądź coś ciut większego albo piasek, chociaż do opcji piasku jestem średnio przekonany.

 

Kolejne pytania będę dodawał w miarę upływu czasu, wraz z którym będę zamawiał akwarium oraz kompletował wyposażenie. Odrazu napiszę pewną uwagę że projekt ruszy pełną para gdy skończę remont pokoju(około 2 miesiące) lecz chcę poruszyć kwestię które mnie nurtują już teraz aby później mieć czas na jakiekolwiek zmiany.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...