Skocz do zawartości

Budowa nowego akwarium, od początku do końca


bigkris
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako że moje 200 litrów strasznie zmalało przez ostatni czas chciałbym założyć akwarium trochę większe, a mianowicie coś około 450 (150x50x60) bądź też 500 litrów (200x50x50) jednakże z tym drugim akwarium może być problem z wniesieniem, ale do rzeczy, chciałbym dowiedzieć się odnośnie waszych opinii o problemach które mnie nurtują...

 

SZAFKA

Pierwszą rzeczą jest szafka, najbardziej skłaniam się ku stelażowi z profila stalowego, oczywiście w grę wchodzi także szafka drewniana (oparta na stelażu z drewna) ale mam dwie obawy:

jako filtrację chce zastosować sump (doświadczalnie w 200litrach działa już około roku i jestem bardzo zadowolony)

drugą może nie tyle obawą co wadą jest dla mnie cena takowego stelaża (mowa tutaj o drewnianym stelażu)

no i jego niewątpliwe zalety jak prosta budowa.

 

co do stelaża z profila stalowego mam obawy tylko do tego że wyjdzie zwichrowany bądź gdzieś popełnię jakiś błąd :)

 

FILTRACJA

Kolejną rzeczą która mnie nurtuje jest właśnie filtracja. Obecnie w 200 litrach śmiga 5 komorowy sump. jednakże czytałem też o kubełkach trochę ale nie mogę się do nich jakoś przekonać więc raczej na 99% zostanę przy sumpie który ma dla mnie niewątpliwe zalety, przede wszystkim to że całe wyposażenie mogę w nim ukryć a także to że pozostawia mi w akwarium niezmieniony poziom wody i usuwa z akwarium całe wyposażenie techniczne. Aktualnie sump jest napędzany pompką atmana, którą chce zamienić na pompkę do CO

 

POKRYWA

Tutaj właściwie bez rewelacji, będzie to sprawdzona przez wielu konstrukcja z PCW (PCV). Jedynie co chciałbym poddać dyskusji to zachowanie się takowej pokrywy na długości 200cm.

 

INNE

Teraz to już właściwie zaczną się schody, gdyż chciałbym pozostawić jak najwięcej ryb z starej obsady, a więc neony inessa, skalary, molinezje, głupiki (raczej do oddania), razbora klinowa (Azja...) kiryski, Otoski, pielegniczki ramireza. Które z tych ryb nadają się do oddania, co mogę dodać przy większym akwarium?

Osobiście zastanawiałem się nad dwoma stadkami neonów i tetr czarnych(żałobniczek) a na dno kiryski. Przy okazji kirysków chciałbym poruszyć też temat dna:

Myślę o podłożu opartym na ziemi ogrodowej, lecz nie wiem co na góre, czy drobny bazalt o granulacji 3-5mm bądź coś ciut większego albo piasek, chociaż do opcji piasku jestem średnio przekonany.

 

Kolejne pytania będę dodawał w miarę upływu czasu, wraz z którym będę zamawiał akwarium oraz kompletował wyposażenie. Odrazu napiszę pewną uwagę że projekt ruszy pełną para gdy skończę remont pokoju(około 2 miesiące) lecz chcę poruszyć kwestię które mnie nurtują już teraz aby później mieć czas na jakiekolwiek zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...