Skocz do zawartości

Restert zbiornika 112L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

Jestem nowy na forum i z góry przepraszam za ewentualne "głupie pytania".

Sprawa wygląda następująco. W mieszkaniu które wynajmuję właściciel zostawił akwarium 112L profilowane. Na początku chciałem je zlikwidować ale nie miałem na to czasu i zostało. Po jakimś czasie zaczęło mi się to na tyle podobać że stało się moim nowym hobby. Akwarium jest w kuchni i zajmuje miejsce na blacie kuchennym więc postanowiłem je przenieść do pokoju jednak wystrój w akwarium mi się nie podoba i chciałbym przy okazji przenosin zmienić wszystko po swojemu - i tu zaczynają się pytania i wątpliwości.

Kilka zdać o akwarium i o sprzęcie:

1. Zakupiłem za allegro filtr Aquael MIDIKANI 800

2. Oświetlenie standardowe 2 x 18W (myślę o dodaniu świetlówki T5 24W)

3. Grzałka 150W

4. Obsada:

7x neonek

5x samica bojownika (samca nie ma bo go załatwiły)

2x gurami marmurkowy

3x kosiarka

4x zbrojnik niebieski

Podłoże w akwarium chciałbym mięć czarne więc myślę o bazalcie (granulacja 1-3 mm) z tym że nie wiem czy pod rośliny nie będzie potrzebne jakieś podłoże pod bazalt (jeśli tak to jakie). Chciałbym również dać czarne tło i sporo roślinek ( podoba mi się zieleń roślin na czarnym tle/podłożu).

Nie mam większego pojęcia jak dobrać obsadę rybek i roślin żeby wszystko jakoś ładnie się komponowało.

Prosiłbym o rady co do :

1. Podłoża (sam bazalt wystarczy czy potrzeba coś dla roślin pod nim.

2. Roślinności

3. Rybek (chciałbym zachować neonki , zbrojniki i ewentualnie gurami - na resztę mam chętnego

4. Oświetlenia - czy 2x18W wystarczy jeżeli chciałbym mięć ładne rośliny?

5. Czy filtr który kupiłem jest odpowiedni do 112L?

6. Czy bimbrownia własnej roboty wystarczy do nawożenia CO2 (+ np. węgiel w płynie) czy lepiej kupić jakiś zestaw z butlą (nie ukrywam że na początku nie chciałbym wydawać kasy na profesjonalną instalację - do tanich nie należy a już troszeczkę na przygotowania do przeniesienia akwarium wydałem)

 

Z góry dziękuję Wszystkim za pomoc i czekam na rady i ewentualne pytania jeżeli o czymś zapomniałem.

Pozdrawiam

 

EDIT:

 

Aha zapomniałem o jeszcze jednej ważnej rzeczy - ile czasu akwarium po takiej operacji powinno dojrzewać bez rybek? Zastanawiam się czy na początek do "nowego" zbiornika nie wykorzystać wody która jest teraz w akwarium. Myślałem także żeby umieścić w nim obecny filtr ze względu na pożyteczne bakterie które pewnie się w nim znajdują. Czy to przyspieszy w jakiś sposób start zbiornika?

Na czas przenosin rybki trafią do zbiornika 60L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak.:

1. Wstaw fotkę akwarium.;)

2. Jakie będziesz miał podłoże.:?: (Ja proponował bym na ziemi torfowej bez nawozów jakieś 3cm na to żwirek rzeczny 3mm -5mm jakieś 5cm)

3. Akwarium zalej starą wodą z tego 112l akwarium i po tygodniu wymień 10l wody.:)

4. Proponuje rośliny cieniolubne tu już był o tym temat podam linka: http://forum.superakwarium.pl/topic9355.html.

5. Powybieraj czy jakie chcesz roślinki.

6. Kup jakiś fajny korzeń na środek akwarium.

7. Co do obsady to połowa ryb się nie nadaje do tego akwarium.

8. Ryby które się nie nadają lub jest ich za dużo.: 7x neon (Kup do 20 sztuk), 5x samica bojownika (Zostaw 3 samice i dokup 1 samca), 2x gurami marmurkowy (Albo bojowniki albo te ryby w haremie 1+2 czyli 1 samiec na 2 samice), 3x kosiarka (Oddaj za małe akwarium na kosiarki), 4x zbrojnik niebieski (Zostaw samca i samice czyli 1+1).

 

Moja propozycja obsady jest taka.:

1+1 p. ramireza lub 1+2/3 bojownik

1+1 zbrojnik niebieski

20 neon zielony lub inny

6 kirysek panda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium aktualnie wygląda tak:

 

Dołączona grafika

 

Podłoże chcę mieć czarne - myślę o grysie bazaltowym a z roślinkami chyba jakoś dam radę. Myślałem że ktoś mi doradzi jakieś konkretne gatunki które razem będą się ładnie komponować.

Korzenia właśnie szukam na allegro. Podoba mi się coś takiego:

 

http://allegro.pl/korzen-amazonia-30-20 ... 01764.html

 

Obsada którą zaproponowałeś podoba mi się ( chciałbym żeby rybki były w miarę kolorowe ze względu na moją 20-letnią córeczkę). Z bojowników chyba zrezygnuję bo samice po prostu mi się nie podobają - ewentualnie jeden samiec bez towarzystwa pań :-). Czyli do Twojej obsady przy rezygnacji z bojowników gurami mogą zostać?

 

EDIT:

 

sorry 2-letnią córeczkę hehe (20-letnia to chyba browarka by wolała od tatusia a nie rybki)

 

Edytuj posty!

6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam!

Wczoraj przeniosłem akwarium. Wygląda jak na zdjęciu. Prosiłbym o opinie i rady co byście tam zmienili , jakie roślinki jeszcze dodać ( w przyszłym tygodniu będę miał mech jawajski, dużego "heńka" i nurzańca spiralnego także ten który jest aktualnie w akwarium zrobi wypad :-) ).

Następne pytanie to jak długo mam czekać z wpuszczeniem ryb ? Ewentualnie po czym poznać że już jest OK. Akwarium jest zalane 50% starej wody akwariowej i 50% świerzej. Dodałem też SERA BIO Nitrivec.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłeś stary filtr na jakiś czas?

Jeśli tak, to po tygodniu możesz wpuścić ryby.

Jeśli nie, poczekałabym 2 tygodnie aż się ustabilizuje wszystko.

Poznać możesz po wynikach testów na NO2.

Jak na razie wystrój taki poukładany.

Duży Heniek nie pójdzie przy takim oświetleniu i bez nawożenia.

Na twoim miejscu poczekałabym aż wszystko się przyjmie (ok 2 tygodnie) i wtedy zdecydowała, które rośliny zostaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy przydałoby się już zacząć czymś nawozić rośliny.

Polecam wetknięcie pod żwirek kulek glinianotorfowych.

Poczytaj też o dozowaniu co2.

Może być węgiel w płynie.

Jeśli filtr z 60 przełożysz razem z rybkami to możesz je wpuścić po tygodniu.

Przydało by się zrobić test na NO2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulki torfowe są rozłożone po całym dnie co 5 cm. Nawożenie CO2 jest z butli niskociśnieniowej i rozpuszcza się z kielicha (górny prawy róg akwarium) dodatkowo 2ml easy carbo / dzień. Co do nawożenia to nie znam się na tym za bardzo (szczerze to nie mam o tym pojęcia) więc na początek kupiłem coś takiego :

 

http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-k2s0 ... 14975.html

 

dodaję tego 3ml/dzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie wstrzymaj ten ostatni nawóz.

Do czasu aż rośliny się przyjmą - bo mogą ci wejść glony.

Przydały by się testy wody na poszczególne wartości - bo teraz nawozisz w ciemno.

Jeśli zgóbisz równowagę to pojawią się glony.

Masz już to dodatkowe światło?

Bo jeśli nie, to rośliny i tak nie przyswoją CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj na tą chińską grzałkę, bo mam takiej firmy w kotniku i niestety trzeba ją pilnować bo raz ustawioną na 26 stopni a dobiła do 30 (szczęście było takie, że moja żona była w domu i ją wyłączyła).

Będziesz miała wystarczająco światła dla wymagających roślin, tylko należy pamiętać o nawożeniu (szczególnie węgiel) oraz stałej kontroli parametrów Ph, Kh, Gh, NO2, NO3, PO4.

 

 

Za 160 zł możesz mieć ze świetlówkami grolux 6500K. (Ja taki kupiłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa 112L minus żwirek to pewnie koło 90L będzie więc jedna świetlówka 24W wystarczy - będzie razem 50W lub kupić 2x24W i te 36W które mam wyłączyć. Z tego co wiem T5 są lepsze ze względu na brak efektu migotania (chyba że się mylę). Z grzałką jak narazie nie ma problemów ale dzięki za ostrzeżenie - będę jej pilnował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Następnym razem taki post potraktuję jako spam// Dulle

Oki.

 

A post niżej zdjęcie:

-wymiary obrazka: 1 211px × 908px

 

 

 

 

No ale żeby było na temat.

 

Fajne akwa.

Jak dodasz światła licz się z większym zapotrzebowaniem roślin na nawozy, w tym co2.

Czekam na dalsze aktualizacje.

 

Mam nadzieję, że to nie spam. I teraz byłem grzeczny ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem takie świetlówki (tak mi doradzili w sklepie)

1. 18W (59cm) T8 PHILIPS Aquarelle 10000K

2. 18W (59cm) T8 PHILIPS MASTER TL-D 865 6500K

3. 24W (55cm) T5 SYLVANIA GROLUX 8500K

 

Pytanie teraz która na tył a która na przód.

W sklepie mi powiedzieli że:

nr 1 na przód

nr 2 na środek

nr 3 na tył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Dzisiaj kupiłem takie świetlówki (tak mi doradzili w sklepie)

1. 18W (59cm) T8 PHILIPS Aquarelle 10000K

2. 18W (59cm) T8 PHILIPS MASTER TL-D 865 6500K

3. 24W (55cm) T5 SYLVANIA GROLUX 8500K

 

 

 

 

Boże. Pobłogosław ten sklep. Jako jeden z niewielu, który ma jakiekolwiek pojęcie.

 

Od przodu:

8500

6500

10000

 

 

Jak barwa będzie dziwna to zamień 8500 z 6500 miejscami.

 

 

 

Druga opcja jaką ja bym osobiście dał. To:

6500

10000

8500

 

 

Trzecia:

 

6500

10000

6500 (jak Ci wymienią 8500)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Co do świetlówek to powiedzieli mi że ta 8500 jest typowo dla roślin i powinna być na tyle zbiornika.

 

Co do microsorum to nie jest zasadzone w podłożu. Jak je kupowałem w sklepie jakieś 6 miesięcy temu powiedzieli mi żeby przycisnąć korzenie kamieniem. Kupiłem dwa małe kamienie ( około 5-6 cm) i przycisnąłem nimi korzenie. Teraz jak przenosiłem akwarium i chciałem przenieść roślinkę to okazało się że wrosła w te kamienie także nie jest w podłożu tylko trzyma się dwóch kamieni - tak urosła że kamieni już nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Chciałem wymienić w starej pokrywie startery na statecznik elektroniczny ale niestety nie mam dostępu do elektroniki w pokrywie bo elektronika jest schowana a pokrywa od niej jest zgrzana zgrzewarką do plastiku. Poza tym ciężko by było fajnie rozmieścić w niej 3 świetlówki także będę sam robił nową pokrywę - mam dostęp do plastiku ABS, zgrzewarki i spawarki do plastiku - jak wyjdzie ładnie to wrzucę zdjęcie :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...