Jump to content
Sign in to follow this  
hipolit

[18l] Krewetkarium RC (nietypowe szkło)

Recommended Posts

Oświetlenie: 1x13W T5 6500K ok. 10h/dobę

Filtr: chińczyk 300l/h

Napowietrzanie: tylko ruch tafli

Flora:

- wgłębka

- suesswassertang

- trawka (chyba strzałka oraz nurzaniec)

Fauna:

- 11x RC

- xx rozdętka

Chemia - na razie brak

Dołączona grafika

Jakieś propozycje "ulepszeń"?

Akwarium ma ciekawy klimat, ale jak na krewetki to troszkę skąpa roślinność. Trochę więcej mchów(może jakieś drzewko?), jakiś trawnik. Oświetlenie jak na litraż jest spore, nawet ze względu na ewentualne glony bym coś dodał zielonego.

Liczę na rozrost tego wątrobowca, a jeśli będzie nadal źle, dosadzę coś (choć nie mam ręki do trawników). Z krewetkami dostałem kilka gałązek mchu - ale też trochę minie zanim go przybędzie.

Akwarium bardzo fajne, ale daj lepszej jakości zdjęcia bo nic na nich nie widać.

To maks co wyciągnę z komórki, a cyfrówką nie dysponuję. Zresztą to szkło ciężko rozsądnie fotografować z powodu załamań obrazu (skośne szyby zakłócają geometrię wewnątrz).

11W na 18 l, skąpa roślinność i brak nawożenia CO2?

Daj znać jak Ci się wysypią glony.

Ja bym tu dał nurzańca w większej ilości. Zrobiłby fajne tło i dobrze by wyglądał za tymi skałkami.

Ja bym tu dał nurzańca w większej ilości. Zrobiłby fajne tło i dobrze by wyglądał za tymi skałkami.

Jest nurzaniec (chyba że to strzałka jednak - nie wiem), właśnie z tyłu, ale chyba z niego zrezygnuję na rzecz suesswassertanga - widzę że młode krewetki go lubią.

Daj znać jak Ci się wysypią glony.

Akwarium stało kilka miesięcy pod 8W i nic nie chciało tam rosnąć - ani glony, ani rośliny. Dodałem drugie 8W (czyli razem było 16W) i rośliny trochę podratowało (nie było ich więcej niż teraz) a glony przez miesiąc się nie pojawiły. Samego mnie to dziwi, bo akwarium stoi dosłownie kilkadziesiąt cm od 112l (ciut dalej od północnego okna), w której mam dużo słabsze światło, proporcjonalnie dużo więcej roślin i jest mocno nawożone węglem, a tam glonów wysyp. Może to kwestia umiarkowanego karmienia krewetek i wcześniejszych obsad - ale to małe akwarium po prostu nie zarasta glonami.

Swoją drogą widząc, jak suesswassertang bąbelkuje, zacząłem dawać nieco płynnego carbo (około pół zalecanej dawki).

Przecież to są przybliżone przeliczniki... Jeśli jest mało wody to granica się przemieszcza.. Szczególnie przy ponikle - chwaścior jeden ;p

Zresztą ilości światła naturalnego nie zmierzę - wieczorami (złota godzina) bywa, że słońce świeci bezpośrednio na duże akwarium, a na małe nigdy - może to klucz do tej różnicy.

Jakie masz kamienie w akwarium? Tak geologicznie się pytam co to za rodzaj.