Skocz do zawartości

[126l] Filtr Kubełkowy. JBL, Fluval czy Tetra?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Akwarium założyłem 2 tygodnie temu. 126l- 80x35x45cm, proste. Od 2 tygodni dojrzewa, leży w nim korzeń, kilka kamieni i trochę roślinności. Na chwilę obecną działa w nim filtr Aquael Turbo Filter 650, w środku są cylindry ceramiczne. Nie mogę na niego narzekać, nie jest głośny, działa... ale chciałem kupić coś, co będzie działać lepiej i nie będzie zabierać tyle miejsca w akwarium.

Budżet jaki mogę przeznaczyć na zakup filtra to około 250zł (maksymalnie 300zł). W tym przedziale cenowym udało mi się znaleźć następujące propozycje:

1) Tetra Tec EX 700

2) JBL CristalProfi e900

3) FLUVAL 205

Wybór którego, z tych trzech filtrów będzie najlepszy? Ewentualnie może macie jeszcze jakieś inne propozycje?

W przyszłości raczej nie planuję zakupu większego zbiornika. W tym momencie zależy mi na jakości wykonania, cichej pracy oraz oczywiście efektywnym działaniu filtra.

Planowana obsada zbiornika to około 30 Neonów Innesa oraz 5 Otosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej solidnie wykonany jest fluval 205 jednak cześć zamienne są bardzo drogie. Jednak najlepszy z tych tu jest JBL w sprzedaży jest oferowany z pełnym orurowaniem, deszczownicą i wkładami. Jeśli chodzi o wady e900 to były problemy z wirnikiem , zaczynał hałasować po kilku miesiącach pracy, podobno wyeliminowano ten problem,tak czy siak serwis JBL załatwiał to szybko i sprawnie, wymieniał filtr na nowy, na czas reklamacji można było się ubiegać w sklepie filtr zastępczy. Chodziło o to, że jakby otwór wirnika był za duży względem średnicy trzpienia, czyli nie kręci się cylindrycznie wokół osi, ale eliptycznie. Prawdopodobnie to historia, ale warto to wspomnieć. Mimo to uważam, że JBL zadowoli Cię w 100% polecam z czystym sumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam tetre ex700 i jestem naprawdę zadowolony choć tez słyszałem ze zdarzało się ze ciekła z nich woda ja nie narzekam a do tego jest naprawdę bardzo,bardzo cichy! nie słychać go nawet w nocy!! nie wiem ja tamte filtry ale ja z czystym sumieniem mogę polecić ci tetre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zdecydowałem się na zakup JBLa e900, a więc kilka słów o nim.

 

Po rozpakowaniu i przejrzeniu instrukcji bardzo się zasmuciłem, otóż okazało się, że filtr może stać obok akwarium tylko w przypadku kiedy górna część filtra jest ponad 20cm niżej, niż tafla wody w akwarium. W przypadku mojego akwarium na 45cm wysokiego i filtra na 40cm wysokiego, nie mogłem go położyć obok. Nikt o tym nie wspomina, a myślę, że to dość istotny fakt.

Nie załamałem się i udało mi się wygospodarować miejsce poniżej akwarium. W filtrze są 4 kosze, co można wszędzie wyczytać. 3x gąbka, 1x ceramika. Ceramikę przerzuciłem ze starego filtra wewnętrznego, do filtra wlałem Sera Nitrivec (jako pożywkę dla bakterii), po czym go uruchomiłem zgodnie z instrukcją.

Po zassaniu wody filtrem lekko poruszyłem w każdym kierunku aby pozbyć się z niego powietrza. Filtr pracuje cicho, słuchać leciutki szum (z bliska, gdy pochylę się poniżej akwarium). Zaraz po zakupie pracował jednak trochę ciszej. Przypuszczam, że jakby filtr znalazł się w jakiejś zamkniętej szafce, w ogóle nie byłoby go słychać.

Rozłożenie filtra nie sprawia żadnych trudności, więc z czyszczeniem nie ma problemów. Chciałem od razu odwołać się do opinii, które mówią, że filtr wciąga resztki roślin, po czym je wyrzuca. Filtr wciągnął u mnie trochę wgłębki i nic nie znalazło się ponownie w akwarium (korzystam z spraybaru). Nie robiłem żadnych uszczelek na pierwszym koszu, a to, że u kogoś rośliny lub ich resztki znalazły się na zewnętrznej stronie gąbki w 1 koszu od góry, mogło być wynikiem samego rozłożenia filtra, resztki uniosły się z tych 2 wąskich pre filtrów i przepłynęły na gąbkę w środku.

Do pracy filtra nie mam żadnych zastrzeżeń, jestem z niego bardzo zadowolony, woda jest jak kryształ:)

 

Nie mam pojęcia jak pracują filtry konkurencyjne, Tetry, Fluvale, Eheimy, zapewne też dobrze, ale ja ze swojej strony mogę śmiało polecić JBLa. Mam nadzieję, że komuś się to przyda przy zakupie i wyborze filtra:)

 

Aha, za kwotę za jaką udało mi się go kupić lepszego wyboru imo. dokonać nie mogłem. Na allegro kosztował 233zł z darmową kurierską wysyłką, nowy, gwarancja 4 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na twoim miejscu niebrał kubełkowego na taki litrasz się moim zdaniem nie opłaca

turbofilter 650 jest bardzo dobry jak dla mnie to filtr zewnętrzny jest zbędny i drogi jak się ma wydajny wewnętrzny ale to jest moje zdanie.

jak to się nie opłaca???? czy ty wiesz co piszesz??? jak masz zle doradzać to lepiej nie doradzaj to będzie z korzyścią dla akwarystyki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam tetre ex700 i jestem naprawdę zadowolony choć tez słyszałem ze zdarzało się ze ciekła z nich woda ja nie narzekam a do tego jest naprawdę bardzo,bardzo cichy! nie słychać go nawet w nocy!! nie wiem ja tamte filtry ale ja z czystym sumieniem mogę polecić ci tetre

odnośnie tego, że ciekła woda: należy te czarne uszczelki posmarować wazeliną i problem z głowy ;)

 

Ja mam 112l i uważam, że filtr zewnętrzny to była świetna decyzja (TetraTec ex700). Stas, filtr wewnętrzny nie dość, że głośniejszy, mniej wydajny, wszystkie syfy zostają w akwarium, dopóki go nie wyjmiesz (azotany itp.) to jeszcze zewnętrzny kubełek oczyszcza ci wodę mechanicznie, biologicznie i chemicznie. A do tego deszczownia napowietrza wodę bez względu na stan "zapchania" filtra. Dalej jesteś taki pewny? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...