Skocz do zawartości

Muchy owocówki


Macudys
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Znalazłem łatwy i tani sposób na żywy pokarm dla wszystkich ryb jedzących przy tafli wody:)

W lecie te owady czyli muszki owocówki są dostępne wszędzie , tak jak nazwa wskazuje najczęściej przesiadują na owocach.

Ale można tez założyć samemu małą hodowlę na zimę:)

Potrzebne materiały:

-Słoik

-nakrętka

-owoce

 

Bierzmy się do pracy!

Do słoika wkładamy zgniecione owoce najlepiej dojrzałe. Robimy z nich 2 cm warstwę i przykrywamy słoik tak aby był dostęp tlenu i aby muchy mogły wlecieć do słoika i złożyć tam jaja.. Czekamy 2 tygodnie muchy zaczną się

wylęgać. Oczywiście w lecie. Nakładamy 2 słoik i łapiemy muchy nie wszystkie niech trochę zostanie aby dalej się mogły rozmnażać , i aby zostały na zimę :) Złapane muchy zalewamy wodą i wyciągamy do szklanki z woda i wlewamy do akwarium.

Muchy będą się utrzymywać na wodzie nie zatoną ryby będą podpływać i je zjadać. :) Co 1-2 tygodni trzeba wymieniać owoce na nowe. :)

 

Jest to łatwy sposób na urozmaicenie diety rybą. :)

 

 

Pisownia. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym podzielić się moją konstrukcją hodowli muszek owocówek ,oraz opisać szczegółowo jak łapie i transportuje muszki do akwarium.

1. Jako pożywkę można użyć wielu produktów opisanych w necie (owoce , musli, płatki kukurydziane itd )

-Jeżeli stosujemy pożywkę ,którą trzeba wcześniej zagotować ,to pamiętajmy by po wlaniu gorącej pożywki do naczynia (najczęściej słoik) wytrzeć jego ścianki od skroplonej pary .

2. Do naczynia wkładamy kawałek grubszej foli , lub czegoś na czym muszki będą mogły siedzieć

3. Pojemnik klasyczny - słoik 3 l , od góry przykryty kawałkiem naciągniętej pończochy i ściśniętym gumką pod gwintem.

- Na naciągniętej pończosze robię otwór o średnicy ok 2 cm (podgrzaną do czerwoności , przy pomocy zapalniczki igłą.

- otwór w słoiku zakrywam ... kapslem od piwa :-)

- Potrzebny jest nam drugi mały pojemnik , w moim wypadku idealny jest taki przezroczysty "okrągły" (walec) po pokarmie dla rybek . W zakrętce tego pojemnika robimy malutki otwór najlepiej rozgrzaną igłą

 

4. Wprowadzanie muszek - Niezakryty słoik z pożywką wystawiamy na balkon , za okno , na działkę ( oczywiście w lecie). Następnego dnia słoik z muszkami szybko zakrywamy i stosujemy się do punktu "3"

5. Po kilku dniach na ścianki słoika zaczną wchodzić larwy ,które po kolejnych kilku dniach przekształcą się w muszki .

6. Gdy owocówek się już trochę zbierze , odkrywamy kapsel od piwa i przykładamy nasz przezroczysty pojemniczek . Jeżeli muszki będą powoli przechodziły przez ten 2 centymetrowy otwór to można (wieczorem) zgasić światło i zaświecić od góry jakąkolwiek latarką.

7 Po nazbieraniu się muszek w pojemniczku szybko go zakręcamy i zarazem zakrywamy otwór w słoiku kapslem.

Do pojemniczka wstrzykujemy (przez uprzednio zrobioną dziurkę )gorącą wodę (lub zimną , jak kto woli) by "unieruchomić muszki" ,czekamy chwile i wlewamy muszki do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zastanawiałem się dlaczego nie wspominacie o czerwiach owocówki. Czy skarmianie tych larw jest niewskazane dla ryb? Większe ryby karmiłem kiedyś larwami muchy plujki, ale nie był to najlepszy pomysł. Po pierwsze nie wszystkie ryby (nawet duże) chciały je jeść, po drugie wydalały niestrawione skórki (osłonki). Wyglądało to jak wymemłana wylinka. Owocówki są jednak delikatniejsze i może nadają się na pokarm.

 

Nie znalazłem pod hasłem "czerwie" ani "larwy" ale może ktoś już o tym pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...