Jump to content
Sign in to follow this  
Baśka

Proszę o pomoc w ustaleniu LITRAŻU MOJEGO AKWARIUM.

Recommended Posts

Niestety nie wiedziałam gdzie zadać to pytanie,zadam więc tu.

Mam akwarium o innym kształcie i zawsze trudność sprawiało mi określenie jego litrażu.Mam nadzieję iż ktoś będzie znał prawidłową odpowiedź na moje pytanie.

Więc-jak pisałam-jaki litraż ma te akwarium:

[starałam się jakoś to narysować]

Dołączona grafika

ZAPOMNIAŁAM PODAĆ WYSOKOŚĆ: 35.5 cm

Wymiary są zewnętrzne(mierzone zewnątrz akwarium z szybą,nie wewnątrz).

Zastosuj wzór na objętość sześcianu nieforemnego i podziel wynik przez 1000.

Niestety wzoru już nie pamiętam ;)

Narysuj z widok z góry z wymiarami i jaka wysokość.

Narysuj z widok z góry z wymiarami i jaka wysokość.

Przecież jest i widok z góry,i wszystkie wymiary są.

Nie wiem czy taki wzór istnieje. Twoje akwarium to połowa 10-sieciościanu (jeżeli dobrze czytam rysunek). Ja bym to podzielił na dwa 6-scio ściany plus dwa graniastosłupy o podstawie trójkąta obliczył poszczególne objętości i na koniec zsumował je ze sobą.

URSUS

Nie wiem czy taki wzór istnieje. Twoje akwarium to połowa 10-sieciościanu (jeżeli dobrze czytam rysunek). Ja bym to podzielił na dwa 6-scio ściany plus dwa graniastosłupy o podstawie trójkąta obliczył poszczególne objętości i na koniec zsumował je ze sobą.

URSUS

Jestem bardzo tępa z obliczania...

http://www.akwariummarzen.pl/photo/zakladamy_akw_1.jpg moje akwarium wygląda podobnie do tego,tyle że jest większe i ma mniejsze te ścianki boczne

Ogółem... logiczne myślenie gdzieś się wytraciło w pędzie cywilizacyjnym...

Z dwóch stron jest ścięte pod takim samym kątem. Patrząc z góry i rozcinają to na 3 części, mamy 2 identyczne trójkąty i prostokąt, łącząc te 2 trójkąty otrzymujemy prostokąt.

Nie łapię tych wymiarów... więc, zamień swoje cm na dm, zmierz odległość od końca jednego boku akwa do początku krzywizny po drugiej stronie akwa, pomnóż to przez wysokość i głębokość akwa (w dm) i wyjdzie litraż.

:help:

:spam::spam::spam::spam::spam:

Baśka.. zrób rzut z góry i podaj wszystkie wymiary... obliczę to.. w 15 s

Na litość boską... Podziel sobie podstawę na dwa prostokąty i dwa trójkąty. Oblicz pole, później x wysokość. Dzielisz przez 1000 i masz litraż. Nie potrzeba żadnych wzorów.

Ogółem... logiczne myślenie gdzieś się wytraciło w pędzie cywilizacyjnym...

Z dwóch stron jest ścięte pod takim samym kątem. Patrząc z góry i rozcinają to na 3 części, mamy 2 identyczne trójkąty i prostokąt, łącząc te 2 trójkąty otrzymujemy prostokąt.

Nie łapię tych wymiarów... więc, zamień swoje cm na dm, zmierz odległość od końca jednego boku akwa do początku krzywizny po drugiej stronie akwa, pomnóż to przez wysokość i głębokość akwa (w dm) i wyjdzie litraż.

:help:

:spam::spam::spam::spam::spam:

Baśka.. zrób rzut z góry i podaj wszystkie wymiary... obliczę to.. w 15 s

WSZYSTKIE wymiary podałam,również u góry!...

Ale rzut zrobiłaś tak że nikt się tego nie rozczyta. Ty widzisz wszystko, my nic.

Narysuj to z góry, długość obok każdej ścianki.

WSZYSTKIE wymiary podałam,również u góry!...

Nie widzę, ile wynosi głębokość akwarium... widać jedynie że masz jakąś niepotrzebną szybę wystającą z tyłu z akwa... nie wiem po co ona.

Atreyu to zwięźle opisał, kalkulator w łapkę... dasz radę.

Prawda, rzut z góry był by dużo bardziej czytelny niż próba umieszczenia wszystkich wymiarów na jednym rysunku. Po to wymyślono rzutowanie.

URSUS

Dołączona grafika

Wymiary masz wszystkie. Nie załamuj mnie. Podziel to jak powyżej, policz.

To nie są całki, tylko najbardziej podstawowe rzeczy. Nie na studia, nie na maturę, nie na egzamin gimnazjalny, tylko na egzamin po podstawówce! Dasz radę sama, ale takiej rzeczy sam za Ciebie nie policzę. Masz wędkę, a nie rybę. Jak się nauczysz sama to Ci nie zaszkodzi.

Tfu. Na obrazku jest błąd. Prostokąta, nie kwadratu.

Można także podzielić na prostokąt i trapez :)

Nie zauważyłam że pisaliście.Dzięki.Poradze sobie...Bez zbędnych emocji :|

Podaj jeszcze ile ma odleglość o tylnej szyby do przedniej

Już pal licho że dodawanie i mnożenie to trudna sprawa. Jakbyś dała to buszmenowi w środku Afryki, co nigdy białego człowieka nie widział, to bez liczenia by to zrobił. Wziąłby kilka butelek po 5l.

Nalewasz. Jedna butelka 5l. Dwie 10l. Zostaje troszkę miejsca. Bierzesz butelkę 1l.

Bez matematyki z dokładnością do 1L określasz litraż.

Wychodzi jakieś 82 l... nie bawiłem się co do 0.1 l, a i tak te 82 to jest +/- 1 l, tylko nie ma co liczyć dokładnie, bo i tak masz żwir, nie dolewasz do pełna... wyparuje.. bla bla... przyjmij, że ma 82 litry.

Zrobiłem to moim kalkulatorem wygranym w podstawówce za konkurs matematyczny :ugeek::ugeek::ugeek:

Mam też jeden taki fajny... który ma chyba więcej funkcji niż mój komputer... ale poradziłbym sobie nawet w pamięci.

Nic strasznego to nie było.

Wy też nieźli, skoro wam 12l rozbieżności wychodzi i liczycie to bez jednego koniecznego wymiaru. Te trójkąty nie muszą być równoboczne, choć pewnie są. Jak ma być dokładnie, to trzeba mieć zaznaczony na zielono wymiar - albo szerokość akwarium nie po bokach, tylko na środku. Na jedno wyjdzie.

Wy też nieźli, skoro wam 12l rozbieżności wychodzi i liczycie to bez jednego koniecznego wymiaru. Te trójkąty nie muszą być równoboczne, choć pewnie są. Jak ma być dokładnie, to trzeba mieć zaznaczony na zielono wymiar.

Policz też matematyku.... xD

Mnie łeb boli, mam niskie ciśnienie i padam na ryj... mogłem się pomylić... ale chyba nie

Napisałem na oko :D Tych rogów dolnych nie liczyłem, więc z nimi wyjdzie pewnie te 80l :P

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this