Skocz do zawartości

"niedojrzałe akwarium"


Rekomendowane odpowiedzi

Swoją przygodę z akwarystyką dopiero zaczynam i jak pewnie każdy, kto nie ma o tym pojęcia wydawało mi się, że to takie proste... - kupuję wszystko co potrzebne, wpuszczę rybki i już! oczywiście szybko nastąpiła werfikacja ... bo po 2 tyg pojawiły się glony i zdechło mi pare rybek... tutaj gdzie mieszkam panowie w sklepach zoologicznych nie mają pojęcia o niczym, wciskają wszystko żeby tylko sprzedać... strasznie mnie to irytuje, no ale cóż, nic nie poradzę....

w związku z tym mam do Was kilka pytań:

1. Moje akwarium ma 25l, jest więc bardzo małe i czy mogę je poprostu czyścić w wannie, wymyć żwirek, filtr itd. czy to nie zaburza flory bakteryjnej...czy wogóle żwirek powinno się tak myć? czy nie powinnam go ruszać?

2. ponieważ są glony chcę wymienić rośliny na nowe, czy to pomoże?

Odstawiłam wodę w butelkach 5l i za 2 tyg chcę wymienić całą wodę w akwarium... czy to pomoże i te glony przestaną mnie atakować?

wiem że te pytania pewnie dla was są beznadziejne i śmieszne ale prosze poradźcie coś, aby te glony poszły sobie precz!

kupiłam jakiś preparat na to okropieństwo, ale na opakowaniu nie jest napisane, czy mogę go wlać do akwarium w którym pływają rybki.... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj sprecyzować to co chcesz Nam przekazać.

 

Po co chcesz myć żwir etc?Planujesz restart?

 

Wymiana roślin nie pomorze w walce z glonami,jeśli nie wiemy jaka jest przyczyna powstawania glonów.Napisz coś więcej o swoim zbiorniku,konkretnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwir po zakupie warto przepłukać pod bieżącą wodą, następnie wygotować w wodzie o dużym stężeniu soli i ponownie przepłukać czystą wodą.

 

Akwarium czyścimy wodą z octem.

 

Filtr płuczemy w wodzie odlanej z akwarium jaka by ona nie była, ale i tak zawiera bakterie nitryfikacyjne, płucząc pod wodą z kranu woda w akwarium będzie mętniała, a filtr na nowo będzie musiał dojrzewać.

 

Na start powinno sadzić się szybko rosnące rośliny, które pochłaniają nadmiar szkodliwych substancji co hamuje wzrost glonów. Proponuję nurzaniec, kabomba, moczarka, ludwigia repens.

 

Glony i tak mogą się pojawić "okrzemki" które świadczą o niedojrzałości zbiornika ale same znikają, wiem z doświadczenia więc walka z tym jest bez sensu.

 

Odstawiona woda właściwie nic nie da bo i tak ona musi być filtrowana ogrzewana i oświetlana musi dojrzeć tak samo jak podłoże, także jak będziesz wymieniała wszystko to i tak 2-3 tygodnie akwarium powinno być bez rybek, chyba że zakupisz TETRA BACTOZYM co pozwala na wpuszczenie ryb po 24h, są to specjalne bakterie nitryfikacyjne.

 

Glony mogą też się pojawiać jeżeli akwarium jest ustawione na światło dzienne padające przez okno lub od silnego prądu wody z filtra, przekarmianie ryb też może być przyczyną, nie zjedzone pożywienie służy glonom.

 

Co do preparatów na glony, zapamiętaj jedno hasło: CHEMIA NIE! ;-) Fakt jest taki, że jak raz zastosujesz to potem będzie trzeba "zapobiegawczo" robić to ciągle, a jeżeli zaprzestaniesz istnieje poważne ryzyko jeszcze większego wysypu glonow dlatego w tym przypadku ważna jest przede wszystkim dobra pielęgnacja, testy na NO3, NO2 przynajmniej i cierpliwość. ;-)

 

mam nadzieję, że trochę Ci rozjaśniłem sytuację. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam tylko jeszcze od siebie, że używając bakterii z buteleczki nie należy do końca wierzyć producentowi. lepiej wpuszczać rybki po tygodniu - dwóch, a nie po 24h (jak pisze producent). woda i tak potrzebuje czasu. dobrze by było tak jak przy tradycyjnym dojrzewaniu monitorować parametry wody (testy do kupienia w zoologicznym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dawałem BACTOZYM a woda i tak dojrzewała 3tyg dopiero po tym okresie NO2 spadło do zera więc z wpuszczaniem rybek się nie śpiesz A teraz wez wygotuj sobie żwirek kup roślinki szybko rosnące,filtruj wodę,świeć na początek pięć godz dziennie a po dwóch tyg wydłużaj czas oświetlania o jedną godz myślę że po 2-3 tyg możesz sobie zrobić testy na NO2 i NO3 gdy NO2 bedzie zerowe możesz wtedy wpuścić rybki ale wpuszczaj je stopniowo w odstępach np dwudniowych z niczym się nie śpiesz!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...