Skocz do zawartości

Akwarium dla neonków


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jako nowy użytkownik forum chcę zasięgnąć kilku porad przed zakupem i założeniem akwarium.

 

Chcę zakupić akwarium profilowane o wymiarach 60x30x30 pojemność 54l (maksymalny rozmiar) w Akwarium chcę głownie trzymać neony innesa plus może jakiegoś glonojada który będzie jadł glony.

 

Chciałbym mieć akwarium w miarę możliwości z czystą ładną wodą (wiem o podmianach itp miałem kiedyś akwarium kompletnie amatorskie)

 

I teraz mam pytania:

 

1. widziałem dwa zestawy DIVERSA ZESTAW STARTUP 60 lub aquael PAP-60 co o nich sądzicie ? jeżeli to kiepski wybór kupię jakieś inne z oświetleniem (jaka moc oświetlenia ?)

2. jaki bardzo dobry filtr do takiego akwarium ? (cena np. do 300zł-jeśli jest sens)

3. jakie roślinki dla neonów łatwe w hodowli

4. jakie podłoże dla takich rybek

5. jakie dodatki lubią te rybki np. korzeń, kokos ?

6. czy warto kupić lampę UV

7. W akwarium będę trzymał wyłącznie neonki + może czyścicieli jakiś (ewentualnie) ile ich mogę posiadać.

 

Z góry dzięki za każdą poradę i odpowiedź. Coś czuje że będę tutaj często zaglądał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jako nowy użytkownik forum chcę zasięgnąć kilku porad przed zakupem i założeniem akwarium.

 

Chcę zakupić akwarium profilowane o wymiarach 60x30x30 pojemność 54l (maksymalny rozmiar) w Akwarium chcę głownie trzymać neony innesa plus może jakiegoś glonojada który będzie jadł glony.

 

Chciałbym mieć akwarium w miarę możliwości z czystą ładną wodą (wiem o podmianach itp miałem kiedyś akwarium kompletnie amatorskie)

 

I teraz mam pytania:

 

1. widziałem dwa zestawy DIVERSA ZESTAW STARTUP 60 lub aquael PAP-60 co o nich sądzicie ? jeżeli to kiepski wybór kupię jakieś inne z oświetleniem (jaka moc oświetlenia ?)

2. jaki bardzo dobry filtr do takiego akwarium ? (cena np. do 300zł-jeśli jest sens)

3. jakie roślinki dla neonów łatwe w hodowli

4. jakie podłoże dla takich rybek

5. jakie dodatki lubią te rybki np. korzeń, kokos ?

6. czy warto kupić lampę UV

7. W akwarium będę trzymał wyłącznie neonki + może czyścicieli jakiś (ewentualnie) ile ich mogę posiadać.

 

Z góry dzięki za każdą poradę i odpowiedź. Coś czuje że będę tutaj często zaglądał ;)

1 oba bez sensu-lepiej kup samo szkło z pokrywą w zoologicznym i resztę komponentów oddzielnie

2 http://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtr- ... -4984.html

3 Jakie tylko Ci pasują do oświetlenia neony wolą światło przytłumione więc wrzuć troszkę pistii

4 raczej ciemne,może JBL Manado

5 korzeni dużo a'la Biotop Black Water 8-)

6 nie warto

7 zbrojniki nie są czyścicielami-u mnie pierwsze przysysały się do tabletek olewając permanentnie glony.Raczej otoski w ilości kilku sztuk będą pasowały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej rybki jak glonojad, jest zbrojnik niebieski. Ale min.100l. Polecam otoski lub pigmeje. Co do dekoracji to może korzeń. Co do podłoża to fajnie prezętuje się czarny bazalt 2-4mm. Przy 54l przydało by sie oświetlenie ok. 25W. Czyliu najlepiej do standardowej 15W warto by było dodać moduł AQUAEL ECONOLINE 11W. To by wyszło 26W, czyli ok. W tedy by mogłeś zainwestować w butle co2 lub np. co2 z kwasku i sody. Co do filtra to może jakiś kubeł za 100- 200pln. A reszte kasy możesz zainwestować np. w testy pH, GH, KH, NO2, NO3 itd.

 

Pisownia!//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim Bardzo dziękuje za bardzo cenne porady nie spodziewałem się aż tylu szczegółów :)

 

Akwarium będę zagadał na koniec września (tak po urlopie)

 

Mogę załatwić sobie zestaw diversa 60 profilowany za 150 zł nowy i zastanawiam się czy własnie go nie kupić bym miał już oświetlenie + grzałkę 50w a filtr wymienię na AQUAEL MINIKANI 80 lub 120 (widziałem dwie porady który lepszy ?) i chyba to dobra cena ?

 

myślę skoro radzicie aby zainwestować w lepsze podłoże to może Aqua Soil – Amazonia ? podobno obniża pH co dla neonów chyba jest ok

do tego jakiś ładny korzeń + roślinki

 

co sądzicie o tłach 3d itp ? kiedyś jak miałem małe akwarium to miałem tylko taką ala tapetę ;) i tak dodatkowo myślę o automatycznym karmiku (tylko czy da go radę z pokrywą zamontować)-zdarza mi się nie być np. jakiś dzień w domu a szkoda by było rybek głodzić.

 

trochę boję się obslugi co2 ale jeszcze myślę na tym ;)

 

PH według wodociągów to około 7,4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako rybki czyściciele to otoski lub kosiarka.

Polecam filtr JBL CristalProfi e700. Jestem jego posiadaczem i spełnia swoją rolę.

Neonki będą ładnie wyglądać na ciemnym podłożu, z mchem jawajskim przyczepionym do korzenia.

Udanej hodowli.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Akwarium 60 l.

Rośliny: Nurzaniec spiralny

Dekoracja: kamienie i kokos

Ryby: para barwniaków czerwonobrzuchych z narybkiem.

Filtr: JBL CP e700

Oświetlenie: Glo Power Glo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to akwarium w tym zestawie posiada 15w oświetlenie więc trzeba będzie coś wymienić dołożyć z czasem ;)

co myślicie o tym podłożu Aqua Soil – Amazonia ? chcę mieć jakieś większe roślinki z tyłu a z przodu jakiś mech a najlepiej coś takiego (pozycja 2- tak jakoś mi się spodobała) http://allegro.pl/zestaw-roslin-trawnik ... 75064.html

 

czy ktoś z was może miał automatyczny karmik ? jak to się sprawdza chcę mieć taką furtkę awaryjną jak gdzieś wyjadę

 

Myślę że taki zestaw:

 

Akwarium DIVERSA STARTUP 60 profil z grzałką 50w i oświetleniem 150 pln (+wspólnie wypita jakaś flaszka ze znajomym)

Filtr AQUAEL MINIKANI 120 - 150 pln

podłoże Aqua Soil – Amazonia - 120pln

tło + sylikon/klej - 70pln

 

czyli mamy start około 490pln + roślinki i rybki oczywiście + dodatki + ... ;) pewnie będę miał wile pytań ;)

 

jeszcze takie pytanie z ciekawości o oświetlenie diodami led znalazłem taki filmik

widać że roślinki chyba lubią ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku wydaje się, że profil fajnie wygląda. Ale ja bym Ci radził proste, boki są większe i zestawy mają wtedy lepsze oświetlenie bo w profilu ciężko upchnąć dwie pełnowymiarowe świetlówki. Czyszczenie prostej szyby jest łatwiejsze i patrząc pod kątem jest normalny widok, a profil najlepiej wygląda z bardzo daleka albo na wprost.

Patrze w katalog Diversa (papierowy) i widzę śwatło 1x 15W (T8), grzaka Thermo PLUS 50.

Poszukaj proste ze świetlówką T5 - zajmuje mniej miejsca i się mniej grzeje-latem możesz mieć kłopot, że jest za ciepło w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

firefighter1 latem w pokoju w którym będzie stało akwarium jest chłodno więc problemów z grzaniem może nie będzie.

Zestaw diversa mogę mieć w dobrej cenie więc go wezmę dodatkowo wyśle aby dołożyć T5 (tylko jaka barwa?) do tej T8 np coś takiego:

 

http://allegro.pl/promocja-dodatkowe-os ... 70492.html

 

lub pomyśle coś o przeróbce oświetlenia na LED diodami SMD 5050 60szt na 1m. puścić wystarczy 4 paski po 50cm i świata aż za dużo.

 

Miałem już proste małe akwarium 50x25x25 i teraz postanowiłem mieć profil ale może jeszcze kiedyś wrócę na proste. Jako ciekawostkę dodam że kolega który sprzedaje hurtowo akwaria diversa że profilowane zestawy sprzedają się w stosunku do prostych 3:1.

 

Jak oceniacie podłoże Aqua Soil – Amazonia ? Czy trzeba je jakoś specjalnie przygotować przed włożeniem do akwarium ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z oświetleniem poczekaj. Wystartuj akwarium, zobacz po miesiącu jak jest z oświetleniem może będzie dla Ciebie wystarczające bo jak dołożysz i okaże się, że masz dużo to za chwilę zapragniesz CO2, a potem zabraknie Ci jakiegoś pierwiastka i zaczniesz nawozić i tak sobie koło nakręcisz, że ze sklepu nie wyjdziesz przez pół roku :). Serio, małymi krokami jak już jesteś zdecydowany na ten profil, obserwacja i ewentualna korekta.

 

Co do automatycznego karmnika to ostatnio oglądam bo nie zawsze jestem w domu, a żona karmi wcześnie, albo późno, że o ilości nie wspomnę :) i moje rozważania są takie:

albo dwa karmiki do 60PLN albo jeden Eheim podwójny-dlaczego? żeby w ciągu doby ryby dostały dwa różne pokarmy (zwykle pracuję 24h). Trochę pooglądałem aukcji, trochę filmów, a teraz muszę jeszcze zobaczyć na żywo na ile te konstrukcje są pewne. Co do markowych to jakoś się nie waham, ale warto zobaczyć też bez logo. Natomiast jeśli chcesz raz kiedyś wyjechać na kilka dni to są jeszcze pokarmy (tabletki) wielodniowe.

 

Na temat podłoża użyj opcji szukaj, na pewno sporo znajdziesz. Jeden post nic Ci nie da, dużo czytania i wtedy będziesz mógł jakoś to oswoić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam po przerwie a więc kompletuje sprzęt. Mam jednak pytanie przed zakupem ponieważ kiepsko mam z miejscem i możliwością umiejscowienia filtra kubełkowego minikani 120 (musiał bym robić dziurę w szewca i wyrzucać ubrania-wiec to ostateczność) wiec pomyślałem o zakupie może wewnętrznego. W zestawie z akwem jest Hailea HL-BT400 ale mam zamiar od razu go odłożyć na półkę ;) pomyślałem o AQUAEL TURBO 500 ponieważ ma pojemnik z wkładem ceramicznym co o tym sądzicie ? lub Aquael Fan 1/2 bo ma dobre opinie i ludzie chwalą przejrzystą wodę tylko chyba takie wewnętrzne trzema co tydzień czyścic?

obsada to będzie neony około 10szt + 5 otosków

 

Czy bardzo duża jest różnica w jakości wody/klarowności stosując minikani przy tak małym akwarium ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym olał podłoże za 120 zł i dał ziemię ogrodową za 5 zł + żwir (czarny bazalt). Mam tak u siebie w roślinniaku.

Myślę o czymś takim http://allegro.pl/zwir-naturalny-czarny ... 10387.html + np taki substrat http://allegro.pl/jbl-florapol-350g-sub ... 95519.html

 

Co o tym sądzisz? I cały czas męczy mnie ta sprawa z filtrem jutro będę pewnie zamawiał jakiś.

 

 

Pisownia. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie cały czas myślę o tym filtrze z tego co wyszukałem to przy tak małych zbiornikach niektórzy te mini kani czyszczą co 6 miesięcy co dla mnie przemawia na jego korzyść niż czyszczenie filtra co tydzień/dwa. Co sądzicie o takim podłożu/kombinacji jaki zaproponowałem ? Podobno neonki ładnie wyglądają na ciemnym podłożu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłoża, ten substrat będzie na pewno lepszy niż sam żwir :-) Cena też jest ok.

 

A filtr... ja bym dał kaskadę zamiast kubełka- taniej mimo wszystko. Za to na pewno nie montowałbym filtra wewnętrznego, po pierwsze dlatego, że zajmuje miejsce w i tak niedużym akwarium, a po drugie dlatego, że przy kaskadzie możesz sobie dowolnie wymieniać wkłady, dawać ceramikę do filtracji biologicznej, węgiel jeśli byłby potrzebny np. po przebytych chorobach itd, a w filtrze wewnętrznym to masz gąbkę samą, która daje Ci filtrację głównie miechaniczną. Fakt, są najtańsze, ale na tym koniec ich zalet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dla kaskady trzeba ciąć pokrywę i z tego co słyszałem jest głośny a w tym pokoju będzie się spało jeśli już to myślałem o tym FZN-2 (koszt około 90zł z wysyłką) lub jednak zrobię dziury w szafie jedną półkę wyrzucę z ubraniami zamontuje mini kanki 120 bo podobno jest super cichy boje się tylko czy się to nie rozszczelni.

Oświetlenie jakie tam jest to T8 15w akwarium 54l samej wody pewnie poniżej 50l czyli wychodzi 0,3w/l co sądzicie o odbłyśniku czy warto montować ? Myślę ze później dorzucę małe t5.

 

 

Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy dokładając t5 najmniejsza 24w z tego co znalazłem czy to nie będzie za dużo bo mamy wtedy 15w+24w=39w na 50l = 0,78 czyli 0,8.

 

Mam pytanie jak myślicie ile kg żwirku potrzebuje podłoże 60x30 http://allegro.pl/zwir-naturalny-czarny ... 10387.html bo nie wiem jak to przeliczyć myślę że max chce 4-5cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr zamówiony mini kani 120 mam tylko pytanie czy montaż wkładów według instrukcji i filmu:

jest prawidłowy dla mnie na chłopski rozum gąbka powinna być na dole a wata na samej gorze ? Poza tym może zamiast waty wsadzić coś innego lub drugą gąbkę ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...