Jump to content

parę pytań dotyczących zmienniaków (platek)


kamil554
 Share

Recommended Posts

witam.

Mam w akwa parkę platek. Niewiem jak nazywa się ta odmiana, ale jest najpopularniejsza w sklepach (cała czerwona), w literaturze odwrotnie- nie znalazłem tej czerwonej, tylko "wielobarwne" albo "plamiste".

Chciałbym dokupić jeszcze dwie rybki, żeby moje akwarium ładniej wyglądało.

lepiej dokupić :

- dwie samice? wtedy byłby jeden samiec i trzy samice

- czy parkę? i byłyby wtedy 2 samce i dwie samice

 

Czy z platkami bywa tak jak z gupikami? że "za szybko" się mnożą i nie ma z nimi potem co robić- ewentualnie na pokarm, ale średnio chiałbym takiego wyjścia

 

 

I ostatnie pytanie. Jak wygląda tarło platek, tak na chłopski rozum ;) bo często obserwuje moje akwarium, ale nie widzę żadnych "zalotów" ze strony samca a potem okazuje się, że samica z dnia na dzień na większy brzuch

Link to comment
Share on other sites

Nie dokupuj samca bo samce będą do siebie agresywne dokup samiczki.Mnożą się co 5 tygodni.Nie mają tarła bo są jajożyworodne tak jak głupiki.Jak masz jakieś większe rybki to będą dobrą przekąską.....

Link to comment
Share on other sites

A więc zaczne od tego iż nazwa platka to potoczna nazwa i jeżeli chcesz dokładnie znać gatunek i odmianę swoich rybek to używanie tej nazwy jest bezcelowe.

Nie ma czegoś takiego jak odmiana platki plamista lub wielobarwna,bo to pomieszanie prawidłowego nazewnictwa gatunków z potocznymi nazwami.

Pod nazwą platki sprzedaje się dwa gatunki ryb a ich prawidłowa nazwa to zmienniak plamisty(xiphophorus maculatus) i Zmienniak wielobarwny(xiphophorus variatus)

Kolor czerwony jest dość powszechny u Zmiennika plamistego i to prawdopodobnie masz ten gatunek rybki w swoim akwa,u mnie w książce pisze że to po prostu odmiana czerwona,czy ta odmiana ma inną fachową nazwę tego niestety nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

swego czasu zadawałem to samo pytanie i ( bynajmniej dla mnie, bo nie miałem wcześniej styczności z rybami) nie było takie proste stwierdzenie "acha, ta ryba ma gonopodium więc to samiec" bo najpierw trzeba znać różnicę pomiędzy nim a płetwą brzuszną :lol::lol:

 

Dołączona grafika

 

ps. pytanie dodatkowe, czy powinienem się martwić tym zbieleniem na końcach płetw widocznych na zdjęciu??

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...