Skocz do zawartości

Jak zmniejszyć ph wody


kamilp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Doczytałem, że rośliny i podłoże mogą obniżyć PH wody w akwarium (tym samym KH). Jeżeli dodałem wodę kranową (pH 8) a w akwarium ustabilizowało się do pH 7 (czytałem na tym forum o takim przypadku) to czy mogę wlewać odstaną wodę kranową czy mam ją obniżyć do 7 ? Przy podmianach 20L na 112 L zbiornik?

 

Woda demineralizowana to faktycznie wychodzi mi 20zł~30zł / miesięcznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem- woda o parametrach bardzo stabilnych, niechlorowana - ale PH ok 7,8.

Kupiłam dziś na podmianę demineralizowaną, ale to czysty idiotyzm, jeśli chodzi o stosowanie jej na stałe ( a chciałam przystosować PH do przyjęcia otosków, póki co nie widzę szans).

 

Muszę Cię rozczarować że rośliny ani żaden inny element nie wpłynął u mnie na obniżenie PH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RO jest ok ale to nie jest taka mega ekonomia jak każdy pisze. Fakt, nie trzeba się męczyć i wysilać żeby otrzymać wodę taką jaką chcemy. I to jest największa zaleta. Tylko nikt nie wspomniał, że że są bardzo duże straty wody, które w perspektywie czasu kosztują i to dość dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakie duże straty i jak dużo to kosztuje? Myślę, że nawet taka cena za zdrowie i dobre samopoczucie Twoje i ryb to żaden koszt:)

 

Poza tym jakiś koszt trzeba ponieść. A może znasz bardziej wydajny i tani sposób otrzymywania odpowiedniej wody?:)

 

Dodatkowo mam pewien pomysł na optymalizację tego procesu.

Jeżeli będzie kontrola nad odpływem RO to przechwytując tą wodę będzie można domieszać ją z tą przefiltrowaną. Większość podstawowych parametrów wody znajduję się "po środku" między wodą przefiltrowana a kranówką:) Więc straty już nie są takie duże w przypadku przygotowywania wody do akwarium:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywa, że na 100l przefiltrowanej wody 30% woda czysta z RO, a 70% odpad. Bywają też stosunki 50/50. Tyczy sie to głównie starszych konstrukcji. Te nowsze nie traca aż tyle wody. Musiałbyś się dowiedzieć przed zakupiem ile "strat" wody ma dany filtr po przefiltrowaniu 100l wody. Pisze to głównie dlatego żeby się ktoś nie zdziwił po zakupie RO, że czysta woda nie wynosi 100% ;)

 

Z tańszych sposobów polecam filtrax k.

 

Zalety:

-bardzo ekonomiczny

-wydajny

-prosty w użyciu

-można regenerować żywicę jonowymienną

 

Wady:

-co jakiś czas trzeba zregenerować kationit

-trochę więcej "zachodu" i "zabawy" niż z RO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie potrzebna są tylko testy na pH, twardość węglanową. Mam w szawce test na NO3 i PO4 choć żadko ich używam. Głównie na starcie akwarium i później okresowo max. raz na miesiąc. Myślę, że na początkek fajnie byłoby mieć te cztery testy. Ja polecam JBL i zdania nie zmienię. Dodatkową zaletą JBL jet możliwość dokupienia uzupełnienia do testów. Ostatnio na allegro była promocja testy na KH, NO3 i PO4 można było kupić za około 75zł.

Promocja trwa nadal. Na PW wysłałem Ci link do sprzedającego. Wpisz fraze "promocja" i poszukaj tych testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...