Skocz do zawartości

Jak zmniejszyć ph wody


kamilp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Możliwe że od korzenia sosnowego ?W kranie ok 7-7,5ph wody

Korzen drzewa iglastego nie jest najlepszym pomyslem, dlatego ze przez bardzo dlugi okres czasu od momentu "usmiercenia", korzen ma w sobie znaczne ilosci zywicy. Korzenie iglaste powinny byc preparowane przez bardzo dlugi czas, a i tak nie zawsze sa dokladnie przygotowane... Ja preferuje tylko korzenie drzew lisciastych, najlepiej z torfowiska, ewentualnie sklep...

 

Mozesz uzyc jakiego plynu do zmiekczenia wody (tetra, Jbl), ale pamietaj ze to kolejna chemia w twojej wodzie...

 

Za brak polskich znakow przepraszam, telefon :)

 

 

Pisownia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego że zmniejszać nie musisz, bo dla żyworódek jest ok. Ponad to rozstrzał między 7.5, a 8 jest całkiem spory więc zakładam że masz jakieś liche testy paskowe które się do niczego nie nadają. Ponad to możesz mieć w akwarium coś co ten parametr Ci ponosi: jakieś ozdoby, złe podłoże takie jak marmur, albo grys koralowy.

 

Zasypanie akwarium po brzegi szyszkami, liśćmi i korzeniami nawet nie ruszy PH przy wyższych twardościach, a lanie kwasu w niskim stężeniu - czyli mówiąc inaczej gotowego preparatu często bywa niebezpieczne dla ryb ze względu na zbyt nagłą i zbyt dużą zmianę parametrów. Widziałem nie jeden przypadek gdzie ludzie sobie czymś takim wybijali obsadę. Ponad to jeszcze całkiem nie dawno takie preparaty zawierały fosfor, a ich stosowanie zaburzało stosunek NPK i wywoływało plagi glonów.

 

Najlepszą metodą zbicia PH byłoby kupno filtra RO [lub lanie demi] + dozowanie CO2. W ten sposób można naturalnym sposobem znacznie obniżyć ten parametr. Są jeszcze równie skuteczne wynalazki w stylu choćby armatki torfowej, ale gratis dostajesz BW. Mimo wszystko, ja nie robiłbym nic, ten parametr, w takiej wartości, takim rybom nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] rozstrzał między 7.5, a 8 jest całkiem spory więc zakładam że masz jakieś liche testy paskowe które się do niczego nie nadają.

Niekoniecznie. JBL PH Test 3-10 kropelkowy, ma skalę co 0,5. Czasami nie jest łatwo odgadnąć, czy to 7 czy 7,5. Ani to ani tamto, coś jakby pomiędzy. Trzeba by użyć dokładniejszego z zakresu 6,0 - 7,6 albo 7,4 - 9,0.

 

Co do problemu zbicia PH to z mojego doświadczenia wiem, że obniżanie za pomocą szyszek i liści jest nieskuteczne. Tylko dodanie RO lub demineralizowanej wody odnosi skutek. Obniża też, dozowanie CO2 z butli lub bimbrowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mati007 proszę Cię, nie radź nikomu żeby lał preparaty PH Minus.

Po pierwsze są ta chwilowe zmiany parametrów, przy każdej podmiance zmiana parametrów poprzez dolewanie preparatu o wiele wiele bardziej zaszkodzi ryba niż stałe 7.5 a nawet 8 PH.

Ryby są wrażliwe na skoki parametrów i temperatury.

 

Jak już napisano kup RO, zrób armatkę torfową, lub lej wodę demineralizowaną.Lecz jak dla mnie te gatunki nie muszą mieć wody dużo lepszej pod względem parametrów oczywiście:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie postaram się przy podmianach korzystać z wody demin., po prostu rozejrzę się za czymś mniej wymagającym niż otoski, albo poczekam jak się będzie miała sprawa z glonami. Na razie akwarium funkcjonuje troszkę ponad 3 tygodnie, więc póki co nic sie jeszcze nie pojawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jeśli moje pH w kranie i akwarium jest 8, a KH: 12-15d i obniżę to wodą zdemineralizowaną (destylowaną?) i spadnie pH do 7 to KH też automatycznie powinno spaść (ten czynnik jest zależny od ph, prawda?)

Czy podczas podmian wody, gdy już w akwarium będę miał te pH 7 a w kranie pH 8 to zawsze muszę przed podmianą wyrównać to PH ? Czy wystarczy odstawić na 24h i dodać np. Tetra Aqua Safe?

 

PS. Czy wodą zdemineralizowaną i destylowana to to samo? Wg. Wikipedii nie :) a tutaj widzę, że używacie zamiennie:) Taka woda ma KH: 0d i pH:6,5 Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, spadnie PH i twardość po dodaniu demi/dest.

Jeśli będziesz podczas podmian dolewał samej kranówki, to twardość i PH powinno rosnąć (zakładając, że najpierw obniżyłeś je przed dodanie wody demi/dest)

 

Kiedyś dodawałem uzdatniacza do podmian, bo obawiałem się o życie krewetek z powodu metali ciężkich. Ale jak podają moje wodociągi, metali ciężkich nie powinno w wodzie być, a i chlorowana nie jest, więc leję bez ceregieli od razu do akwarium i nic się nie dzieje złego. Krewetek już nie mam - Bojowniki je zjadły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda demineralizowan to duży wydatek. Lepiej poczekaj i kup RO. Jak chcesz taniej to kup Filtrax K Zoolek i zmiękczaj nim wodę. 500ml Filtraxu kosztuje około 30zł. Możesz go regenerować w nieskończoność. Wejdź na stronę Zoolek i poczytaj albo poszukaj w google bo się nie będę rozpisywał jak działa filtrax k ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...