Jump to content

problem z przejrzystością wody


RYBA237
 Share

Recommended Posts

Witam. Moim problemem jest tak jak w temacie woda, a mianowicie zmieniłem akwarium z 64l na 300l i teraz mam problem z zachowaniem przejrzystości wody. W poprzednim akwa nie miałem z tym problemów ale od zmiany jakoś nie mogę sobie poradzić. Posiadam akwarium 300l z podwójnego szkła a w nim 22 rybki, mam filtr wewnętrzny do 360l. Co może być przyczyną? Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu:( Dziękuję

Link to comment
Share on other sites

Bo ściema. Za filtrację biologiczną z którą masz problem nie odpowiada przepływ, tylko wielkość i jakość złóż filtracyjnych. Gąbka w tym Twoim 1400l/h jest mniejsza od powierzchni koszyczków najmniejszych i najtańszych chińskich kubłów.

Link to comment
Share on other sites

Ale ten filtr ma dosyć duże możliwości bo ma aż trzy kubełki na różne złoża filtracyjne, to czy na pewno jest konieczna wymiana?? To jest jakiś chińczyk ale filtruje jak "głupi" :)

No to skoro ma takie możliwości to sobie go zostaw i ciesz się wodą świetnej jakości jak do tej pory. Choćbyś go zapchał ceramiką to i tak złoże będzie za małe.
Link to comment
Share on other sites

To skoro u Ciebie też wszystko gra przy wewnętrznym, to nie ma po co kupować kubła. Taki w tym sens że jak widzisz ten wewnętrzny nie wyrabia, a ponad to szczerze wątpię żeby kuzyn badał parametry wody i myślę że sprowadza się to do oceny "na oko".

Link to comment
Share on other sites

Idź do kuzyna. On Ci wyjaśni. Ma wewnętrzny w większym litrażu. Powie Ci jak mieć wodę kryształ. Serio, my się nie znamy, nas nie słuchaj. Parametry wody nie mają wpływu na jej jakość, a bakterie nitryfikacyjne nie istnieją. Pamiętaj.

Link to comment
Share on other sites

Idź do kuzyna. On Ci wyjaśni. Ma wewnętrzny w większym litrażu. Powie Ci jak mieć wodę kryształ

No i to jest odpowiedź jakiej zapewne oczekiwał kolega - postawa iście przyjacielska - gratuluję :lol:

Co do meritum - z filtracją i wodą w akwarium wygląda to tak w wielkim uproszczeniu - za klarowność wody odpowiadają bakterie nitryfikacyjne - im jest ich więcej tym lepiej .Filtry wewnętrzne mają relatywnie niewielkie złoża filtracyjne na których te bakterie się najszybciej namnażają (ze względu na przepływ natlenionej wody) - im większa powierzchnia złóż filtracyjnych tym więcej bakterii nitryfikacyjnych i tym szybsza stabilizacja zbiornika . Bakterie zresztą nie umiejscawiają się wyłącznie w filtrze - są wszędzie , ilościowo najwięcej w podłożu które jest głównym ich siedliskiem. I teraz - w akwarium dojrzałym , w którym jest duża ilość roślin filtracja nie musi być duża i tu na dobrą sprawę duży filtr wewnętrzny może być wystarczający o ile daje sobie radę z filtracją mechaniczną (wyłapuje wszelkie farfocle ) - filtracja biologiczna odbywa się w podłożu a rośliny tą filtrację wydatnie wspomagają. I takie akwarium też będzie działać poprawnie bez filtra zewnętrznego. Ale na to zeby takie akwarium zadziałało poprawnie trzeba trochę poczekać - dużo szybciej i skuteczniej odbyłoby sie to gdybyś jednak zainwestował w filtr kubłowy . Jako rozwiązanie doraźne Twoich problemów proponuję - jedź do tego kuzyna jak będzie podmieniał wodę - weź jak najwięcej dojrzałej wody do podmiany w swoim akwarium , w tej wodzie wypłucz jego gąbki z filtra i z tym "syfem" wlej to do swojego zbiornika powinno zacząć się poprawiać.

Link to comment
Share on other sites

przede wszystkim powinieneś zainwestować w filtr zewnętrzny gdzię bakterie nitryfikacyjne mogą w znacznej ilości się namnożyć, a po drugie jeśli twoje akwarium funkcjonuje mniej niż 3 tygodnie to mętność wody narazie jest normalnym procesem dojrzewania wody oraz notryfikacji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...