Jump to content
Sign in to follow this  
skyrim77

Zakładanie naukowych akwariów morskich

Recommended Posts

Witam wszystkich i proszę o pomoc.

 

Otóż należę do instytucji naukowej w której planujemy otworzyć dział akwarystyki morskiej, mającej na celu dokumentowanie badań nad oddziaływaniem zwierząt na siebie. Planowane jest założenie 4 akwariów morskich ( 4 x 1000 litrów). Całość będzie monitorowana 24 godziny na dobę a zawartość dysków przeglądana z dnia na dzień. Mam parę pytań do Was Szanowni Forumowicze apropo wszystkiego co wiąże się z utworzeniem tego typu przedsięwzięcia, tzn. oprócz akwarium co do niego trzeba, by panującego warunki imitowały morskie, jaki jest najlepszy do tego sprzęt, z kim się ewentualnie kontaktować itp. Dla ułatwienia mogę dodać, że nie rozpatruje kosztów. Pozdrawiam i bardzo dziękuje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przykro mi ale tutaj niewiele na ten temat się dowiesz. Zdecydowana większość użytkowników posiada zbiorniki słodkowodne. Jest kilku którzy posiadają morskie ale raczej nie są skłonni do udzielania porad na forum (niestety).

Jeśli szukasz fachowej pomocy to powinieneś zarejestrować się na forum typowo o Morskich akwariach.

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do każdego baniaka będzie potrzeba :

-sump

-dodatkowe akwarium do mieszania solanki

- falowniki do akwarium + jeden do mieszania solanki

- odpieniacz białek

-oświetlenie najlepiej 1w/l

-sól na początek np. Instant Ocean

-żywa skała , jej będzie potrzeba od groma

-żywy piasek

-grzałka

Share this post


Link to post
Share on other sites

-oświetlenie najlepiej 1w/l

Jak w akwarium będą same ryby to takie oświetlenie jest niepotrzebne. Może je nawet onieśmielać. Już 0,7W/l w zupełności wystarczy dla miękasów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dając ryby do akwarium bez koralowców. Odbieramy im część prawdziwej natury. Więc lepiej z koralami. Z 0,7 w/l dadzą rade. Ale przyjumuje sie że najlepiej 1w/l .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie akwarium się nazywa Fish Only. Myślę że przy badaniu zachowań raczej ja bym się nie zajmował np. dokarmianiu koralowców.

Po za tym koralowce to nie rośliny. To że miękasy wymagają 0,7W/l to nie znaczy że odpowiada im także większe oświetlenie. Wręcz przeciwnie. Zbyt duże oświetlenie także może im zaszkodzić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli zestaw 4x1000l miałby być Twoim pierwszym doświadczeniem z akwarystyką morską to jest praktycznie pewne, że za pierwszym razem to nie wyjdzie. Każdy kolejny "raz" będzie bardzo kosztowny i frustrujący.

 

Biorąc pod uwagę to, co napisałeś widzę dwa wyjścia:

1. Szukasz (najlepiej w dość bliskiej okolicy) firmy lub osoby, która zajmuje się zakładaniem i serwisem akwariów morskich. Najlepiej, żeby był to ktoś z polecenia, bo od oszustów się roi, ale nawet biorąc firmę "z ulicy" przy odpowiednim nadzorze na każdym kroku można uniknąć klapy.

2. Zlecasz zrobienie projektu zbiorników, technologii wody, specyfikacji technicznej i kosztorysu. Mając te dokumenty możesz się za to wziąć samemu, albo znów zlecić na zewnątrz. W takim wypadku u osoby wykonującej projekt zamów koniecznie nadzór autorski. To kilkanaście, max 20% wartości projektu, a może Ci uratować całą imprezę, jeśli trafisz na nierzetelnego wykonawcę.

 

Jeśli natomiast chcesz porad akwarystycznych, to musisz wiedzieć o co pytać. Na pytanie "apropo wszystkiego" nikt sensownej odpowiedzi Ci nie udzieli. Dostaniesz w najlepszym wypadku kilka utartych sloganów, jak widać powyżej.

rafa-sump-zaplecze-t41864.html

W tym temacie, na kolejnych jego stronach, możesz zobaczyć jak powstawało JEDNO akwarium 1000l. Popatrz na zdjęcia, pomnóż tę pracę x 4 i zleć to komuś, kto to robić umie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×