Jump to content

Zakładanie naukowych akwariów morskich


skyrim77
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich i proszę o pomoc.

 

Otóż należę do instytucji naukowej w której planujemy otworzyć dział akwarystyki morskiej, mającej na celu dokumentowanie badań nad oddziaływaniem zwierząt na siebie. Planowane jest założenie 4 akwariów morskich ( 4 x 1000 litrów). Całość będzie monitorowana 24 godziny na dobę a zawartość dysków przeglądana z dnia na dzień. Mam parę pytań do Was Szanowni Forumowicze apropo wszystkiego co wiąże się z utworzeniem tego typu przedsięwzięcia, tzn. oprócz akwarium co do niego trzeba, by panującego warunki imitowały morskie, jaki jest najlepszy do tego sprzęt, z kim się ewentualnie kontaktować itp. Dla ułatwienia mogę dodać, że nie rozpatruje kosztów. Pozdrawiam i bardzo dziękuje :)

Link to comment
Share on other sites

Przykro mi ale tutaj niewiele na ten temat się dowiesz. Zdecydowana większość użytkowników posiada zbiorniki słodkowodne. Jest kilku którzy posiadają morskie ale raczej nie są skłonni do udzielania porad na forum (niestety).

Jeśli szukasz fachowej pomocy to powinieneś zarejestrować się na forum typowo o Morskich akwariach.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Do każdego baniaka będzie potrzeba :

-sump

-dodatkowe akwarium do mieszania solanki

- falowniki do akwarium + jeden do mieszania solanki

- odpieniacz białek

-oświetlenie najlepiej 1w/l

-sól na początek np. Instant Ocean

-żywa skała , jej będzie potrzeba od groma

-żywy piasek

-grzałka

Link to comment
Share on other sites

Takie akwarium się nazywa Fish Only. Myślę że przy badaniu zachowań raczej ja bym się nie zajmował np. dokarmianiu koralowców.

Po za tym koralowce to nie rośliny. To że miękasy wymagają 0,7W/l to nie znaczy że odpowiada im także większe oświetlenie. Wręcz przeciwnie. Zbyt duże oświetlenie także może im zaszkodzić.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jeśli zestaw 4x1000l miałby być Twoim pierwszym doświadczeniem z akwarystyką morską to jest praktycznie pewne, że za pierwszym razem to nie wyjdzie. Każdy kolejny "raz" będzie bardzo kosztowny i frustrujący.

 

Biorąc pod uwagę to, co napisałeś widzę dwa wyjścia:

1. Szukasz (najlepiej w dość bliskiej okolicy) firmy lub osoby, która zajmuje się zakładaniem i serwisem akwariów morskich. Najlepiej, żeby był to ktoś z polecenia, bo od oszustów się roi, ale nawet biorąc firmę "z ulicy" przy odpowiednim nadzorze na każdym kroku można uniknąć klapy.

2. Zlecasz zrobienie projektu zbiorników, technologii wody, specyfikacji technicznej i kosztorysu. Mając te dokumenty możesz się za to wziąć samemu, albo znów zlecić na zewnątrz. W takim wypadku u osoby wykonującej projekt zamów koniecznie nadzór autorski. To kilkanaście, max 20% wartości projektu, a może Ci uratować całą imprezę, jeśli trafisz na nierzetelnego wykonawcę.

 

Jeśli natomiast chcesz porad akwarystycznych, to musisz wiedzieć o co pytać. Na pytanie "apropo wszystkiego" nikt sensownej odpowiedzi Ci nie udzieli. Dostaniesz w najlepszym wypadku kilka utartych sloganów, jak widać powyżej.

rafa-sump-zaplecze-t41864.html

W tym temacie, na kolejnych jego stronach, możesz zobaczyć jak powstawało JEDNO akwarium 1000l. Popatrz na zdjęcia, pomnóż tę pracę x 4 i zleć to komuś, kto to robić umie :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...