Skocz do zawartości

Zielony nitkowaty śliski nalot


Max77pl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam problem z zielonym, nitkowatym nalotem. Zaatakował praktycznie wszystko: szyby, plastik, drewno, rośliny. W dotyku jest śliski, łatwo się usuwa.Walczę z tym już drugi miesiąc, ale jest tylko gorzej. Jak na razie stosowałem metodę czyszczenia i czekania.

 

Parametry baniaka:

PH 7,5

KH 12

GH 12

NO3 - skończył mi się test, ale powinno być w normie (robię podmiany 30% 1/tydzień)

Temperatura 28'C, nie używam grzałki,

Świecę 12 godzin na dobę.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Dodam, że te "włoski" są krótkie 0,5-2 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam problem z zielonym, nitkowatym nalotem. Zaatakował praktycznie wszystko: szyby, plastik, drewno, rośliny. W dotyku jest śliski, łatwo się usuwa.Walczę z tym już drugi miesiąc, ale jest tylko gorzej. Jak na razie stosowałem metodę czyszczenia i czekania.

 

Parametry baniaka:

PH 7,5

KH 12

GH 12

NO3 - skończył mi się test, ale powinno być w normie (robię podmiany 30% 1/tydzień)

Temperatura 28'C, nie używam grzałki,

Świecę 12 godzin na dobę.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Robiłeś restart,zmieniałeś oświetlenie,leczyłeś ryby?Podaj więcej informacji

 

Dodam, że te "włoski" są krótkie 0,5-2 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Od marca do podmiany wody przestałem używać Aquasafe: tetra-aquasafe-moze-sie-zepsuc-t44754.html

Do podmian stosuję wodę, która odstała 6-12 godzin.

2. W kwietniu stosowałem "ph-Minus" JBL (20ml co tydzień przez 4 tygodnie) - ph nie zmieniło się, ale za to rośliny zaczęły się zmieniać: liście anubiasów robiły się białe a kryptokoryna przezroczysta, więc zaprzestałem tego środka. Rośliny nadal nie wyglądają jak trzeba.

3. Od marca do maja stosowałem woreczki na zmniejszenie twardości wody - obniżyłem twardość z 15-17 na 10-12.

4. W marcu stosowałem Torfin (10ml co tydzień przez 3 tygodnie) a w kwietniu Querex (10ml co tydzień przez 3 tygodnie).

 

Poza tym nie robiłem restartu (zbiornik ma już ok. 4 lata), nie zmieniałem oświetlenia (ostatnia wymiana świetlówek 12m-c temu), nie leczyłem ryb. Dokładnie nie pamiętam, ale chyba w maju dodałem kilka neonków i tę czerwoną roślinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glony-potrzebujesz-pomocy-opisz-zbiornik-t48154.html Dokładnie opisz zbiornik według podanego schematu im więcej informacji udzielisz tym szybciej bedzie można Ci pomóc - każde pytanie w tym schemacie ma znaczenie . Problem tkwi w nawożeniu akwarium - lałeś do niego wszystko co popadło według mnie zupełnie niepotrzebnie - test na NO3 i PO4 to podstawa bez której nie znajdziemy rozwiązania problemu.

Co oznacza dla Ciebie " NO3 w normie" - jaka to norma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- Akwarium zalane w połowie 2007r., w marcu 2010r. zmiana podłoża i obsady.

2.Litraż i wymiary akwarium - 120L

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 2x20W "Power glo"

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- od 7 do 12 i od 17 do 24 (12 godzin)

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa - czarny bazalt

6.Filtracja - Tetra tec ex700

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Ogólny

8.Ozdoby (jakie)- Korzeń, kłoda, kokos

9.Rośliny (ile,jakie)- anubiasy i kryptokoryna

10.Ryby - obsada (jw.)- aktualnie tylko neonki ok. 20 szt.

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 1x w tygodniu 30%, woda z kranu po odstaniu,

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- na początku kwietnia włożyłem 1 kulkę nawozu Filtus

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- brak

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz - PH=7,5 KH=12 GH=12 (NO3=brak testu, ale zakładam, że jest w normie, ponieważ robię częste i stosunkowo duże podmiany)

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? - opisałem w poprzednim poście

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Raz/2razy dziennie, mała ilość "TetraMin mini granules", jeden dzień w tygodniu głodówka

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - poniżej zdjęcie po wyczyszczeniu szyby i drewna, nalot jest widoczny na roślinach

Opis problemu- opis w pierwszym poście

 

nemo130: Czerwon kolor zarezerwowany jest dla administracji forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jakoś umknął mi ten temat wcześniej - nie chcę Cie martwić ale w obecnej postaci to niestety ratowanie tego co jest nie ma sensu , Problem tkwi oczywiście w brakach nawożenia i jałowym podłożu. Podłoże przy tej obsadzie roślinnej i tym oświetleniu które masz to podstawa funkcjonowania Twojego zbiornika - niestety jest całkowicie jałowe a rośliny posiadają potężne systemy korzeniowe - potrzebują sporej ilości związków mineralnych które powinny pobrać z podłoża. Oprócz tego trzeba będzie delikatnie nawozić wodę. Ale to przyszłość - trzeba przygotować sie do prawidłowo przeprowadzonego restartu - poczytaj >>>> moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html i drugi artykuł dla zrozumienia po co się nawozi akwarium i jak to robić prawidłowo >>>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

Cześć roślin oczywiście da się jeszcze uratować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to najprawdopodobniej zielenice włosowate (nie wiem czy jest to prawidłowa nazwa) to taki delikatny meszek/plecha zielony który pokrywa wszystko w akwarium łatwo sie rozpada na male fragmenty , - najczęściej pojawia się w wyniku dużych braków fosforu i/lub zachwianych proporcji w nawożeniu azotem i fosforem.

Przed restartem usuń z roślin wszystkie uszkodzone liście (nie usuwaj wszystkich zaatakowanych przez glony tylko uszkodzone ) ,potem rośliny możesz włożyć na 2 godziny do kąpieli w roztworze kwasku cytrynowego 20g kwasku na 4litry wody to wybije glony . i można sadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...