Jump to content

Temp. barw. 2900K akwa holenderskie duży problem!!

Recommended Posts

Witam,

do tej pory akwarium 21 l służyło mi jako zbiornik tarliskowy, a teraz będę rozmnażał ryby w innym akwarium, natmiast to planuję przeznaczyć na zbiornik o bogatej obsadzie roślin i kilka krewetek.

Problem polega na tym, iż do tego akwarium nie ma pokrywy. Mam jedynie tafle szkła, aby chornić wodę przed parowaniem i ryby przed wysokeczenim z akwarium. Majsterkowiczem nie jestem, nie mam zielonego pojęcia o elektronice i lampach. Dysponuję lapmpką na żarówki o ,,cienkim" gwincie i świetlówką energooszczędną (krótką), której moc wynosi 15 W, a temperatura barwowa - 2900 K. Światło jest bardzo ,,ciepłe", raczej pomarańczowe niż żółte. Oczywiście mogę kupić inną świetlókę, aczkolwiek nie wiem, czy są one produkowane o wyższych temperaturach barwowych... Czy w ogóle mogę oświetlać akwarium roślinne taką świetlówką?

Liczę na Waszą pomoc. Pozdrawiam. ;-)

95% takich akwariów jest prawdopodobnie tak doświetlana. Istnieją świetlówki o barwie 6 500 K, no ale raczej to rzadkość w normalnych sklepach.

Zazwyczaj takie zwykłe lampki, trzeba jakoś zabezpieczyć przed wodą i wilgocią, żeby później tragedii nie było.

Tzn. taką lampką biurkową, helogenową, i to wystarcza?

Co to za lampka halogenowa?

Możesz coś o nich opowiedzieć?

To taka zwyczajna lampka biurkowa na prąd. Jest napisane na niej od strony żarówki:

,,JCG412V~MAX20WD*0.2ml**"

* - ,,D" odwrócone

** - ,,l" z takimi trzema kreskami po skosie z prawej strony

Na żarówce nic nie jest napisane, z resztą to jest taka mała żaróweczka, nazywa się halogen (chyba - albo podobnie). I zamiast gwintu ma dwa druciki. I jest trochę płaska.