Skocz do zawartości

Jutro start nowego akwrium


Roni255
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie po przeczytaniu waszych odpowiedzi przeglądałem z wszystkich stron akwarium i zauważyłem że na jednej z roślin przy podłożu są glony i roślinka zaczyna gnić.Co mam teraz robić i co stosować do N:P:K

Filtr działa na najwyższych obrotach

Akwarium: 54L

Oświetlenie : FloraGlo 15W T8

Podłoże HANZAGREEN przysypany czarnym bazaltem całość ma jakieś 4-5 cm

Filtr AQUAEL Turbo filter 350 350L/h

Dodatki: Black Stone 2szt po ~1kg jeden

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tak to źle. Powinno się zacząć świecić od 5-6 h i codziennie zwiekszać, tak żeby po 2 tygodniach otrzymać 10 h. Po co napowietrzasz? Falowanie tafli wody napowietrza ją wystarczająco. Jakie nawozy? To zależy już od wyników Twoich testów. Jak masz CO2 możesz zacząć podawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo barwa tej świetlówki jest nieodpowiednia dla roślin.

A co Ty chcesz od tej świetlówki? Akurat IMO flora-glo jest dobrą świetlówką dla roślin, ma dobrą barwę i widmo. Fakt, że jak kolega zaczął świecić nią 14 godzin po 3 dniach ciemnicy to nie dziwne, że zamiast roślin zaczął uprawiać glony.

Inna sprawa, że jako jedyna świetlówka w pokrywie to trochę za bardzo zażółca baniak i milszy dla oka efekt dałaby zwykła 6500K lub jakaś 8000-10 000K

- ale co kto lubi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony usuwać, zrobić podmianę. Zmniejszyć oświetlenie jak radził Mapet i stopniowo zwiększać. Sprawdzić parametry wody - jeszcze PO4. Wg mnie na początku możesz nawozić CO2 lub/i węglem w płynie. W moim akwa też w trakcie dojrzewania pojawiły się (delikatnie ujmując) glony, ale dzięki radom na forum i cierpliwości udało mi się wyjść na prostą i jest pięknie :) - tu jest cały wątek od glonów po rośliny :)http://forum.superakwarium.pl/glony-nitkowane-w-nowo-zalanym-akwarium-t49130.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie nie powinno, ale czasem nie ma innego wyjścia. Owszem, wydłuży to okres dojrzewania akwarium, ale kto powiedział, że trzeba się spieszyć? :)

Możesz codziennie dolewać biostartera. Zazwyczaj pomaga szybciej zamknąć cykl azotowy, ale u mnie i tak zakończył się dopiero w 6 tygodniu pomimo dolewek biostartera. Gdybym na ślepo wierzył, że 2 tygodnie starczą aby akwa dojrzało i wsadził ryby to bym sobie cmentarz urządził. Niestety albo stety każde akwarium jest inne.

Najważniejsze to pobudzić rośliny do rośnięcia. Im jest większa biomasa, im więcej masz roślin na starcie, tym lepiej.

Inna sprawa, że obumieranie części roślin na początku, zanim się one ukorzenią i dostosują do nowych warunków, to częste zjawisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo barwa tej świetlówki jest nieodpowiednia dla roślin.

A co Ty chcesz od tej świetlówki? Akurat IMO flora-glo jest dobrą świetlówką dla roślin, ma dobrą barwę i widmo. Fakt, że jak kolega zaczął świecić nią 14 godzin po 3 dniach ciemnicy to nie dziwne, że zamiast roślin zaczął uprawiać glony.

Inna sprawa, że jako jedyna świetlówka w pokrywie to trochę za bardzo zażółca baniak i milszy dla oka efekt dałaby zwykła 6500K lub jakaś 8000-10 000K

- ale co kto lubi :)

Flora glo z tego co wiem ma 2800K. Dla roślin odpowiednie jest 6500-10000.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barwa światła to jedno, a zakres widma emitujący przez świetlówkę to drugie. FloraGlo to typowo roślinna świetlówka, z mocno podbitym niebieskim widmem, które odpowiada za wzrost roślin. Oczywiście najlepiej zestawić ją z drugą świetlówką, z mocniejszym czerwonym widmem dla równowagi - tak przynajmniej jest zalecana.

Skąd masz te dane o 6500-10 000K? Bo akurat gdzie nie czytam, to jeśli jest mowa o barwie optymalnej dla roślin to jest mowa o max 5500K, a i tak bardziej istotny od samej barwy jest rozkład widma światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już wiem czemu rośliny mi rosną ale nie mogą się zakorzenić. A na drugą świetlówkę nie mam miejsca ponieważ mam pokrywę kupioną w sklepie akwarystycznym których nie polecam bo po roku pokrywa zrobiła się strasznie krucha i rozlatuje się w rękach ale mam zamiar robić pokrywę ze spienionego PCV. Tam na pewno zamontuję dwie świetlówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barwa światła to jedno, a zakres widma emitujący przez świetlówkę to drugie. FloraGlo to typowo roślinna świetlówka, z mocno podbitym niebieskim widmem, które odpowiada za wzrost roślin. Oczywiście najlepiej zestawić ją z drugą świetlówką, z mocniejszym czerwonym widmem dla równowagi - tak przynajmniej jest zalecana.

Skąd masz te dane o 6500-10 000K? Bo akurat gdzie nie czytam, to jeśli jest mowa o barwie optymalnej dla roślin to jest mowa o max 5500K, a i tak bardziej istotny od samej barwy jest rozkład widma światła.

Jesteś praktykiem czy teoretykiem ?.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie.

Akwarium już po trzech tygodniach.

Woda w normie. Myślę że już się nic nie zmieni i mogę wpuszczać rybki?

Ale mam jeden problem z rośliną cabamba nie chce się ukorzenić.Roślina rośnie jest zielona nie ma żadnych oznak gnicia ale co 2,3 dni musze ją wsadzać od nowa

Czy mieliście taki problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...