Skocz do zawartości

Akwa 420l glony


pawelmis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pisze ponieważ mam mały problem :

1.Kiedy akwarium zostało zalane 18-07-2012

2.Litraż i wymiary akwarium -420l 140cmx60cm(wys)x50cm(szer)

3.Jakie jest oświetlenie 2x marine-glo 36W i 2 razy dayling z firmy sera 36W

4.Jak długo świecisz teraz swiece 10h

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa piasek kwarcowy 50kg

6.Filtracja zewnetrzne: JBL e901 i Eheim Proffesional II , wewnetrzny - 1500l\h z mala gabka, napowietrzacz.

7.Typ zbiornika Malawi

8.Ozdoby Kamienie jak na zdjeciu,

9.Rośliny Valisneria w malej ilosci , kilka dni po zalaniu zaczęła tracić liście , zaczeły brązowieć itp. teraz jedna już wypuszcza nowe.

10.Ryby - obsada narazie brak

11.Podmianki dojrzewanie akwarium czyli narazie nie ma

12.Nawożenie akwarium podawałem nawóz z allegro , a od jutra chce podawać tetra planta

13.CO2 nie podaje w żadnej postaci

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3-0 PO4-0 KH-15 GH-20 Ph-8 Fe -0 z tego co pamiętam, robiłem kilka dni temu a jutro zrobie nowe.

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? po dwóch dniach od zalania wyjąłem węgiel aktywny z filtra zewnętrznego

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? nie karmione

 

Opis problemu- Problem mam w tym że to nowo zalany zbiornik , a na valisnerii pojawiły się małe glony , oraz pomarańczowy nalot na kamieniach , dało się go usunąć pędzelkiem (czyli to jakiś nalot) i osiadł na piasku dobrze go widać.

Nie wiem czym to jest spowodowane i co zrobić żeby zapobiec temu.

 

Czytałem i wywnioskowałem żeby podać fosfor z soli KH2PO4 , ale nie wiem jak to dobrze rozpuścić i jak podawać.

 

Proszę o pomoc.

 

P.S na zdjęciach nie widać glonów i nalotu bo zdjęcia są 2 dni po zalaniu , jutro wrzuce najnowsze , ale chciałem już poruszyć temat.

post-13317-13685170374514_thumb.jpg

post-13317-13685170374911_thumb.jpg

post-13317-13685170375224_thumb.jpg

post-13317-13685170375584_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zaczeły brązowieć itp. teraz jedna już wypuszcza nowe.

Stare, brązowe, bardzo słabe liście odetnij nożyczkami - niech roślina "zajmie" się nowymi, które właśnie zaczęły wyrastać.

4.Jak długo świecisz teraz swiece 10h

Maxymalną mocą światła świeć tylko przez 5h, potem zwiększaj co tydzień o 30min.

6.Filtracja zewnetrzne: JBL e901 i Eheim Proffesional II , wewnetrzny - 1500l\h z mala gabka, napowietrzacz.

Odłącz napowietrzacz, sam ruch tafli wody natleni Ci ją. Podaj jakie masz wkłady.

11.Podmianki dojrzewanie akwarium czyli narazie nie ma.

Błąd, podmieniaj co tydzień 20%-30%.

12.Nawożenie akwarium podawałem nawóz z allegro , a od jutra chce podawać tetra planta.

Błąd, niewiedza tego co podajesz, może doprowadzić Cię do wysypu glonów. Jak piszesz coś takiego to podaj skład nawozu, jak nie znasz to odłóż go na bok. Na starcie przez, co najmniej miesiąc, nie podaje się żadnych nawozów zawierających mikroelementy a ty właśnie chcesz to zrobić lub zrobiłeś to podając "nawóz" z allegro ;).

 

Zrób teraz podmianę, glony usuwaj mechanicznie przed podmianą, nie bój się ich(glonów) - często na starcie to normalna rzecz - każdy z nas to ma :), jeden mniej , drugi więcej.

Jak będziesz mógł to zrób im zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1-Liście mam odciąć od samej powierzchni czy tylko do tego momentu gdzie jest zielone przechowi w brązowe ?

2-Jutro zmienie na 5h

3-Jeśli mogę to bym nie odłączał bo to bardziej jako dekoracja. Wkłady mam takie: JBL- zaczynając od dołu - 1koszyk- bioceramika, 2- gąbka na nią białe kulki - nie wiem jak to się nazywa, 3- Gąbka na nią zeolit , 4- Gąbka i był węgiel , ale już go usunąłem( Dobrze?) . Ehein - 3 koszyki- 1koszyk od dołu - czarne kulki dość duże są one plastikowe, 2- gąbka, zeolit 3- sama gąbka. Filtr wewnętrzny ma samą gąbke.

4-Jeśli chodzi o nawozy to podawałem ten http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-makr ... 78416.html , a planuje podawać ten http://allegro.pl/tetra-planta-min-5l-n ... 31099.html .

 

Jutro podmienię wode i rozumiem , że narazie mam nie podawać żadnych nawozów? Zdjęcia zrobie jutro jak wstane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tnij przy podłożu, tylko w miarę rozsądku, powiedzmy tak żeby została, co najmniej 1/3 rośliny :)

Jako wkłady zawsze używałem ceramiki i gąbek, nie będę krytycznie wypowiadał się o zeolicie - ja go nie stosuję. Plastikowe wkłady wywal z filtra, ma te miejsce daj wkłady biologiczne.

Nawozów z linków nie używałem, reszta tak jak napisałem Ci wyżej - przyjęło się, że nie podajemy nawozów mikro, przez pierwszy miesiąc. W twoim przypadku obejdzie się bez nawozów, ryby o to zadbają :)

Zaopatrz się w bakterie "na start"(ja używam Femanga Bakto Fit) - potem podawaj je co tydzień po podmianie.

 

...i nie pisz do mnie na gg !!!, chyba, że chcesz postawić browar ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam nie stosować żadnych nawozów w dalszej zabawie z tym akwarium ?

Jeśli chodzi o te żywe bakterie to pisze w tych co używasz w dawkowaniu , żeby w 1-2 dniu lać podwójną działke przy zalaniu, a ja jak już mam prawie 2tyg od zalania to podawać normalnie co tydzien ? A co z tymi solami ? Mam coś podawać czy wystarczy tylko podmianka i te bakterie ??

 

Jeszcze jedno pytanko , mogę powiedzmy w piątek zakupić już rybki i wpuścić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na post wyżej to czytałem co to jest cykl azotowy i chyba już jest ok co świadczą wyniki poniżej.

 

Zrobiłem przed chwilą testy i wyniki są następujące:

NO2-0mg/l

NH3-0mg/l

NO3- 20mg/l

PO4-1mg/l

PH-8mg/l

Fe-0mg/l

Gh-20kropli

Kh-15kropli

 

Za dużo jest Po4 jak mogę je zmniejszyć bo myślę , że No3 i Po4 po podmiance jaką teraz zrobie około 30-40% zmniejszy sie stężenie , ale co zrobić żeby Po4 wynosiło max 0,3 mg/l ?

 

Poniżej zamieszczam aktualne zdjęcia i porównując je z poprzednimi widać ten nalot na piasku i kamieniach.

post-13317-13685170375883_thumb.jpg

post-13317-13685170376209_thumb.jpg

post-13317-13685170376581_thumb.jpg

post-13317-13685170376929_thumb.jpg

post-13317-13685170377258_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubas,może niech mu najpierw akwarium "wystartuje". Ma mało roślin i niby co mu pochłonie te NO3 i PO4, podłoże - na pewno nie?. Przyjdą ryby, będą karmione, narobią duuużo nawozu, jedyne co trzeba zrobić to cierpliwie i powoli rozpędzać akwarium.

Tu masz moje ustabilizowane akwarium, które ma NO3 i PO4 = zero, jakoś wszystko rośnie :) - KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem już te bakterie co poleciłeś także zaczne je podawać i za jakiś tydzień już z rybami zrobie kolejne testy i zobaczymy jak to wygląda. A co do obsady masz jakieś zastrzeżenia czy raczej się tym nie interesujesz ?

 

nemo130: Dyskusję o ilości i wymaganiach podopiecznych, proszę przenieść do działu obsad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do obsady masz jakieś zastrzeżenia czy raczej się tym nie interesujesz ?

Po prostu chcę wiedzieć czy nie wpakujesz tam 100 ryb ;)

 

Dyskusję o ilości i wymaganiach podopiecznych, proszę przenieść do działu obsad.

nemo130, przy problemie z glonami, ilość ryb, filtracja i inne wiadomości na temat zbiornika, ma raczej duże znaczenie i powinno pojawić się w tym temacie :)

 

nemo130: Masz rację, o innej dyskusji myślałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to temat zostawiamy , napisze za tydzień jak tam będą się przedstawiać testy po dodawaniu bakterii , z rybami i wyśle fotki . A mam jeszcze na koniec pytanko bo zrobiłem dzisiaj podmianke jakieś 30-40% około i następną zrobić za tydzień czy dwa i w jakich ilościach ? Normalnie już do 20% czyli jakieś 70l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Robie mała aktualizacje :)

No3: 5-10 trudno okreslic

Nh3: 0

No2: 0

Fe: 0

Po4: 0.25-0,50 zmalalo bo było 1

 

Podaje tylko Bakto fit

 

Obsada i karmy wypisane w dziale galeria. Ale dalej mam problem z tym brązowym nalotem. Nie wiem czy go zostawić czy może da się go jakoś zwalczyć ? Jak pamiętacie to wcześniej No3 i Po4 było znacznie wyższe teraz zmalało może po podawaniu tego Bakto fit , ale dalej po kilku dniach robi się to samo. Robiłem podmiankę w sobote , mineło 5 dni i znowu cały kamień w brązowym nalocie. Proszę o jakąś odpowiedź.

post-13317-13685170474293_thumb.jpg

post-13317-13685170474612_thumb.jpg

post-13317-13685170475029_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmę ten jeden czarny kamień bo on wygląda jakby z rodziny kostki czy coś bo to czarny i widać takie małe kryształki . Zobaczymy czy wtedy się coś zmieni. Plaga była na początku że nawet na piasku było widać brązowy nalot. Ale jak widzisz po dzisiejszych testach Po4 i No3 się zmniejszyło to i plaga mniejsza . Jutro zrobię kolejną podmiankę i wyczyszcze troche te kamienie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...