Jump to content

Filtr z wkładem UV.


 Share

Recommended Posts

Witam.

kupiłem na allegro filtr z wkłądem UV do walki z glonami, ale niestety nie widzę efektów, stąd pojawia się moje pytanie.

 

złożyłem calutki filtr i mam wątpliwość co do napowietrzania, ponieważ są dwie drogi do wyboru. pierwsza do standardowo przy wylocie strumienia wody z filtra, druga to napowietrzania przy tej lampie UV. Proszę mi powiedzieć, gdzie mam podłączyć ten wężyk dla zwiększenia efektywności naświetlania UV?

 

oto on: UNIFILTER 500 UV

Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego nie widzisz efektów? Bo - wybacz - ale kupiłeś za ulotką reklamową coś czego działania nie znasz. Filtr UV nie likwiduje glonów, może co najwyżej usunąć zakwit wody, albo zmętnienie biologiczne - nie likwidując ich faktycznej przyczyny która jest problemem. Tak samo jak tu, nie likwiduje przyczyny glonów i nie specjalnie wpłynie na te które już są w akwarium. Co więcej, te produkty Aquaela oparte na diodach, są wyjątkowo mało wydajne, a zapłaciłeś sporo za zbędny bajer który nie działa i gdziekolwiek byś go zamontował nie rozwiąże problemu. Zamiast takiego filtra z lampą, można było kupić kaskadę Aquaela, albo chiński kubeł, dające nieporównywalnie lepszą jakość filtracji. Podsumowując, nie tędy droga i tak problemu nie rozwiążesz nigdy.

 

Walkę z glonami należy rozwiązać poprzez zlikwidowanie przyczyny. Bez tego nawet sprawdzone metody usuwania glonów które działają [nie jak lampy UV] to tylko walka z wiatrakami. Opisz jakie to glony, jest ich kilkanaście rodzajów. Tak jak i całe akwarium, oświetlenie [czas/ile/jakie światło], pełną filtracje, obsadę, parametry wody, rośliny, obsadę, nawozy, podłoże itd. Dopiero później pomyślimy co dalej.

Link to comment
Share on other sites

Nie wygląda to dobrze. Co ile podmieniasz wodę i w jakiej ilości? Filtr chodzi 24/7? Jak kupiłeś nowy filtr to zostawiłeś na przynajmniej tydzień stary żeby też dojrzał biologicznie? Sama biała woda to nie glony tylko pierwotniaki.

Link to comment
Share on other sites

na dana chwilę nie podmieniałem, ponieważ zbiornik jest młody. ewentualnie dolewam brakujący litraż.

To jedna z przyczyn. Powinieneś robić normalne podmianki co tydzień.

 

Skoro filtry chodzą 24/7 to musi być jeszcze jakiś dodatkowy powód. Lejesz coś do baniaka? Jakieś preparaty, uzdatniacze?

Link to comment
Share on other sites

Prawdopodobnie to Euglenophyta. Spowodowana jest często nadmiarem fosforu w wodzie, brakiem CO2. Nie zmieniałeś ostatnio oświetlenia? Może również to być wina słabej filtracji. Masz testy wody?

Link to comment
Share on other sites

Tak jak Ci Atreyu pisał zrób podmianę wody, zaciemnij akwa na 3 dni. Po 3 dniach też podmiana i jak możesz to włóż do filtra watę perlonową powyłapuje Ci ona większe drobinki glonów. Lampa UV niszczy zarodniki glonów ale również może Ci zaburzyć równowagę biologiczną w akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Ogólnie napowietrzanie wody odbywa się poprzez ruch tafli wody i to jest wystarczające. Ale jak chcesz na czas zaciemnienia możesz włączyc. Swiatło słoneczne w nieustabilizowanym zbiorniku może troche napsuć krwi... Być moze i to jest Twoim problemem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...