Jump to content

Pomoc przy założeniu pierwszego akwarium :)


Recommended Posts

Witam!

Mam na imie Kuba i mieszkam w Krakowie iod pewnego czasu myślę o założeniu akwarium u siebie w pokoju. A więc tak: Na wszystko chciałbym wydać nie więcej niż 250 zł. Uprzedzam że zaleje was dużą ilością pytań :D . Przeczytałem bardzo dużo artykułów na różnych stronach na temat tego jak urządzać i dbać o akwaria itp. Jednak chciałbym was popytać jeszcze o pare spraw. Większość zakupów chciałbym zrobić na allegro bo wydaje mi się że tak będzie najtaniej.

A więc tak uwage moją zwróciła ta aukcja :

http://allegro.pl/akwarium-72-l-profil- ... 64268.html

 

Do tego musze dokupić oświetlenie. NP takie? :

http://allegro.pl/18-led-oswietlenie-aq ... 41170.html

czy inne? bo wydaje mi się że rybki potrzebują więcej światła :D

 

Grzałka z termostatem... z tego co mi się wydaje automatycznym

http://allegro.pl/hanza-grzalka-z-termo ... 27785.html

 

Filtr w tym akwarium co podałem może chyba napowietrzać wieć brzęczyka nie potrzebuje?

 

http://allegro.pl/odmulacz-bateryjny-do ... 61244.html

^

|

Może być :D ?

 

http://allegro.pl/czyscik-magnetyczny-s ... 80761.html

 

Czytając o rybach dla początkujących bardzo spodobały mi się Bojowniki Syjamskie. Jakie warunki musze mu stworzyć i jakie rybki mogą być z nim w akwarium. Przeczytałem że mogą być Razbory, Borelli, i neony.

 

Bardzo prosze o odpowiedź i pomoc dla "nowego".

 

PS.Jeżeli o czymś zapomniałem to przepraszam :)

Link to comment
Share on other sites

No to napisze co sądzę o tym projekcie - słuszny z założenia jednak co do detali - jeśli akwarium to nie profil tylko proste - nie zniekształca obrazu i łatwiejsze do czyszczenia czyścikiem

Co do oświetlenia -

bo wydaje mi się że rybki potrzebują więcej światła

rybki nie potrzebują światła - światła potrzebują rośliny a akwarium to nie dyskoteka gdzie potrzebne są efekty specjalne - jeśli już kupisz akwarium z pokrywą to dołóż światło - świetlówkę 6500K bo fabryczne nie wystarczy - tak żeby Ci chciało coś w tym akwarium rosnąć. Albo zamiast pokrywy pokombinuj z belką (nawet używaną) lub spróbuj sam pokombinować ze światłem - wykonać coś samodzielnie.

Odmulacz kup sobie zwykły bo i tak odmulanie powinno wykonywać się w trakcie podmian wody tak aby cały DOC z akwarium usunąć a nie porządnie go wymieszać . No i to by było na razie tyle co przychodzi mi do głowy. Ponieważ jak pisałeś sporo przeczytałeś to dokładam jeszcze jedną pozycję >>>> moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html

Link to comment
Share on other sites

Trochę drogo mi się zdaje za 70 litrów płacić 200 zł. Ja osobiście jeszcze bym się zastanawiał czy jest potrzebna ta badziewiata obudowa. Może lepiej było by zrobić swoją jakąś własną i lepiej przystosowaną do akwarium. Sprawdzałeś w zoologach jakie są ceny podobnych zbiorników

Link to comment
Share on other sites

Ja mam profilowane, 72 l. Odradzam, kup prostokątne. Od krzywizny oczy bolą przy patrzeniu. Filtr tez będziesz zmieniał zaraz po zakupie, bo miałem bliźniaczy (tez miałem dostać z wydajnością 300l a przyszedł HJ 111 b = 200 l, który ma wymiary gąbki około 3 x 8cm, narysuj sobie szkic i zadaj pytanie czy takie coś przefiltruje Ci wodę... jedyne co miał dobrego to deszczownia. Teraz w kwarantannowym jest u mnie razem z kaskadą HBL 301 (300l godz), a szału pomimo łącznych (HJ i HBL) 500l / godz w 30 l nie ma.

 

Zamiast czyścika magnetycznego polecam gąbkę do zmywania naczyń (używaną tylko do tego)- jej miękką stronę (ktoś kiedyś polecał czyszczenie twardą, ale ja już sobie twardą karoserię w samochodzie wyczyściłem- mam rysy wyglądające jak smugi)

 

Świetlówka ma ponoć 25 W, szerokośc pokrywy to 60 cm, a mi ona po grubości wygląda na T8 , a nie T5.

http://www.oswietlenie-akwarium.pl/html/informacje-o-swietlowkach.html

Świetlówki T5 (16 mm):

• 8W - długość 30 cm

• 24W - długość 55 cm

• 39W - długość 85 cm

• 54W - długość 115 cm

• 80W - długość 145 cm

 

Świetlówki T8 (26 mm):

 

• 15W - długość 44 cm

• 18W - długość 60 cm

• 20W - długość 60 cm

• 25W - długość 74 cm - raczej pod 60 cm pokrywą jej nie zmieścisz, więc pewnie jest T8 15 W jak u mnie.

• 30W - długość 90 cm

• 36W - długość 120 cm

• 38W - długość 105 cm

• 40W - długość 120 cm

• 58W - długość 150 c

P.S. Jako nowicjusz, który przechodził przez ten problem jakiś miesiąc temu przypominam: nie zapomnij o dojrzewaniu zbiornika 2-3 tygodnie- ja straciłem wszystkie rybki.
Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...