Skocz do zawartości

Czy to jest zmienniak plamisty?


Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście.

Nie powiedziałbym "oczywiście"

 

Budowa ciała nie jest względnie krępa, co jest jednym z głównych cech, na podstawie których można stwierdzić, że to Zmienniak Plamisty (X. maculatus).

 

Również brać pod uwagę trzeba to, że wszystkie łatwo dostępne Xiphophorus (helleri/ maculatus/ variatus) są efektem mieszanek między gatunkowych, dlatego na 70% nie masz (nikt nie ma) czystego gatunku.

 

Ja jednak twierdzę, że można przypisać tą rybę do nazwy Zmienniak plamisty, lecz pamiętaj, że to nie jest wzorcowy osobnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja różnicy nie widzę między samicami. Dzisiaj kupowałem samicę z myszką miki na ogonie, stąd wiedziałem że to platka. Trzymana razem z mieczami...

Mieczyki też mogą mieć ten wzór:

http://www.liveaquaria.com/images/categ ... old-Mi.jpg

 

To na zdjęciu w pierwszym poście to platka, najbliżej jej do macultusa. Odmiana wagtail.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej by było powiedzieć...wyglądem, bo te gatunki się różnią. Jest masa różnic między mieczykami Hellera i zmienniakami plamistymi:

- Przede wszystkim proporcje ciała. Zmienniaki są bardziej krępe, krótsze. Mieczyki bardziej podłużne.

- Docelowe rozmiary. Mieczyki Hellera są mniej więcej 2x większe od platek.

- Brak mieczów u samców zmienniaków, czasem mają tylko zarysowane wyrostki mieczykowate, ale to zwykle mieszańce.

- Ilość młodych w miocie, u większych mieczyków jest ich więcej.

- Pewne cechy pomocne przy rozpoznawaniu takie jak widoczna linia boczna u mieczyków, albo odmiana MM u platek - z tym że tak jak już pisałem to wcześniej, nie jest to dobra metoda bo linia boczna może być w danej odmianie nie widoczna, a odmiana MM może być też czasem u mieczyków.

- Spektrum barw i typów płetw powszechnie dostępnych w sklepach. Łatwiej kupić różnokolorowe platki: czerwone, żółte, pomarańczowe, niebieskie, fioletowe, czarne, białe i różne kombinacje tych kolorów niż mieczyki o wymyślnych barwach. Natomiast łatwiej znaleźć mieczyki weloniaste, simpsona, delta, lira niż zmienniaki, tutaj bardzo rzadko można w sklepach co najwyżej znaleźć igiełki lub simpsony. Na konkursach to się zaciera.

 

Tutaj masz przykładowe dzikie ["zielone"], czyli o naturalnym ubarwieniu mieczyki i zmienniaki:

http://www.dpi.nsw.gov.au/__data/assets ... rdtail.jpg

http://badmanstropicalfish.com/Fish_Fre ... tus_26.jpg

Widać różnicę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie samica, chociaż po zdjęciu dobrze nie widać bo pletwę ma złożoną.

viewtopic.php?f=2&t=6739&p=156475

Tam na rysunku jest ładnie rozrysowane (str 3 ostatni post Atreyu) - upewnij się że nie ma gonopodium a płetwę odbytową. Różnica jest naprawdę duża więc nie powinnaś mieć z tym problemów- ja jako początkujący nie miałem:) Gonopodium jest spiczaste, a płetwa odbytowa jak płetwa- wachlarz. Jeśli masz samce, to różnice w kształcie tez zobaczysz- samice są pełniejsze i większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...