Jump to content

Czy to jest zmienniak plamisty?


Recommended Posts

Oczywiście.

Nie powiedziałbym "oczywiście"

 

Budowa ciała nie jest względnie krępa, co jest jednym z głównych cech, na podstawie których można stwierdzić, że to Zmienniak Plamisty (X. maculatus).

 

Również brać pod uwagę trzeba to, że wszystkie łatwo dostępne Xiphophorus (helleri/ maculatus/ variatus) są efektem mieszanek między gatunkowych, dlatego na 70% nie masz (nikt nie ma) czystego gatunku.

 

Ja jednak twierdzę, że można przypisać tą rybę do nazwy Zmienniak plamisty, lecz pamiętaj, że to nie jest wzorcowy osobnik

Link to comment
Share on other sites

A skąd wiadomo, że to nie samica mieczyka?

Jak na moje oko to z budowy ciała to bardziej pod zmienniaka podchodzi niż samicę mieczyka. Mieczyki wdg mnie mają smuklejszą budowę.

Link to comment
Share on other sites

Najprościej by było powiedzieć...wyglądem, bo te gatunki się różnią. Jest masa różnic między mieczykami Hellera i zmienniakami plamistymi:

- Przede wszystkim proporcje ciała. Zmienniaki są bardziej krępe, krótsze. Mieczyki bardziej podłużne.

- Docelowe rozmiary. Mieczyki Hellera są mniej więcej 2x większe od platek.

- Brak mieczów u samców zmienniaków, czasem mają tylko zarysowane wyrostki mieczykowate, ale to zwykle mieszańce.

- Ilość młodych w miocie, u większych mieczyków jest ich więcej.

- Pewne cechy pomocne przy rozpoznawaniu takie jak widoczna linia boczna u mieczyków, albo odmiana MM u platek - z tym że tak jak już pisałem to wcześniej, nie jest to dobra metoda bo linia boczna może być w danej odmianie nie widoczna, a odmiana MM może być też czasem u mieczyków.

- Spektrum barw i typów płetw powszechnie dostępnych w sklepach. Łatwiej kupić różnokolorowe platki: czerwone, żółte, pomarańczowe, niebieskie, fioletowe, czarne, białe i różne kombinacje tych kolorów niż mieczyki o wymyślnych barwach. Natomiast łatwiej znaleźć mieczyki weloniaste, simpsona, delta, lira niż zmienniaki, tutaj bardzo rzadko można w sklepach co najwyżej znaleźć igiełki lub simpsony. Na konkursach to się zaciera.

 

Tutaj masz przykładowe dzikie ["zielone"], czyli o naturalnym ubarwieniu mieczyki i zmienniaki:

http://www.dpi.nsw.gov.au/__data/assets ... rdtail.jpg

http://badmanstropicalfish.com/Fish_Fre ... tus_26.jpg

Widać różnicę. ;)

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie samica, chociaż po zdjęciu dobrze nie widać bo pletwę ma złożoną.

viewtopic.php?f=2&t=6739&p=156475

Tam na rysunku jest ładnie rozrysowane (str 3 ostatni post Atreyu) - upewnij się że nie ma gonopodium a płetwę odbytową. Różnica jest naprawdę duża więc nie powinnaś mieć z tym problemów- ja jako początkujący nie miałem:) Gonopodium jest spiczaste, a płetwa odbytowa jak płetwa- wachlarz. Jeśli masz samce, to różnice w kształcie tez zobaczysz- samice są pełniejsze i większe.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...