Skocz do zawartości

Akwarium Morskie - Etap pierwszy czyli jak to zrobić :)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Jako iż z racji wieku zamierzam powoli zamieniać się w tradycyjnego domatora, chciałem sobie tą przestrzeń domową jakoś urozmaicić. Zawsze marzyłem o akwarium morskim. Marzenie to po części się ziściło kiedy moja firma zdecydowała się na taką gratkę w sali konferencyjnej.

Myślę o zrobieniu sobie takiego cudu w jadalni. Chciałbym żeby miało 1,5 długości i 1 metr wysokości(przebijam to firmowe akwarium).

Czy jest możliwość że ja laik-entuzjasta mogę sobie sam w ramach hobby zbudować moje wymarzone akwarium? ...czy musi mi pomóc specjalista?

Proszę o porady :)

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty jak rozumiem nie grają roli? Jakie masz doświadczenie z akwarystyką?

Nie podałeś jeszcze jednego wymiaru. Ogólnie to strasznie wysokie ma być to akwa, napewno będzie potrzebna dobra drabina ;) . Koszty, tak na oko, przekroczą napewno 10 tyś zł, pewnie więcej, wszystko zależy od tego jaki ten ostatni wymiar akwarium.

Prawdę powiedziawszy to ta wysokość jest za duża, nawet HQI będzie miało problem doświetlić korale na dnie(a są bardziej wymagające od roślin słodkowodnych), szyba w takim akwa 20 mm grubości (minimum 15mm ze wzmocnieniami), a praca przy czymś takim, masakra, z rurką trzeba by nurkować. Zastanów się nad tym, lepiej wybrać coś niższego, 70-80cm.

 

P.S. Napisz coś więcej o tym co planujesz w tym akwa, coś się pomyśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rabi potwierdzasz moje obawy że ciężko będzie samemu coś takiego zrobić...widziałem jak składali takie akwarium u mnie w firmie i wyglądało to na poważne przedsięwzięcie ;)

Co do wielkości to chciałbym żeby było takie wysokie(w firmie daje rade).

Będę chyba jednak musiał zasięgnąć pomocy jakiejś firmy która się tym zajmuje...u mnie w firmie zajmowała się tym http://aquarium-design-art.pl/

Tylko teraz pytanie czy jak ono będzie już gotowe to czy dam radę je sam pielęgnować i utrzymać przy życiu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, jakie dokładnie ma wymiary akwarium w firmie i jakiej grubości jest szyba?

Utrzymać takowe akwarium pewnie się uda, o ile na początku da się tam mało wymagające korale.

Najważniejszą rzeczą przy akwa morskim jest systematyczność, trzeba znaleść co tydzień czas na podmianę tych 10% wody. Oczywiście woda ta musi być odpowiednio przygotowana dzień wcześniej. Czyli musisz mieć miejsce gdzie postawisz jakąś beczkę, w beczce będzie się zbierać woda RO, dzień przed podmianą sole morskie wsypujesz do wody, czekasz aż się "przetrawi" 24 godziny i podmianka. To najważniejsze. No i nie warto oszczędzać na solach. Poza tym, czyszczenie szyb z osadów i takich tam. Tutaj będziesz miał problem jeśli masz krótkie ręce, bo 1m wysokości to naprawdę sporo.

Nie wiem dalej jaki ten ostatni wymiar akwa, ale mysle że całość będzie miała powyżej 1000 litrów, więc akwa o bardzo stabilnych parametrach. Które to parametry bez problemu utrzymasz. Tak więc oprócz kosztów, to sama przyjemność, mieć takie akwarium :) . Przygotuj się też na duże wyższe rachunki z prąd.

 

Ja bym jedynie zlecił komuś sklejenie akwarium w miejscu gdzie ma stać, całą resztę zrobiłbym sam. W końcu, to sama przyjemność.

P.S. Jak będziesz układał żywą skałę, to weź do tego jakieś dobre rękawice.

P.S.2 Jakbym miał kupkę kasy, to też bym takie wielkie postawił :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszą rzeczą przy akwa morskim jest systematyczność, trzeba znaleść co tydzień czas na podmianę tych 10% wody. Oczywiście woda ta musi być odpowiednio przygotowana dzień wcześniej. Czyli musisz mieć miejsce gdzie postawisz jakąś beczkę, w beczce będzie się zbierać woda RO, dzień przed podmianą sole morskie wsypujesz do wody, czekasz aż się "przetrawi" 24 godziny i podmianka.

Za bardzo nie wiem o co chodzi. Dolewa się samej wody RO gdy część wyparuję. Co do podmianki to podmiana wody co tydzień brzmi bardzo niebezpiecznie. Wolałbym zainwestować w porządny odpieniacz i dużo skały niż częściej podmieniać wodę.

 

Nie jest problemem zlecić komuś zrobienie akwarium. Możesz się też nawet sam pokusić. Co do sumpa (raczej wskazane przy takim akwarium) od razu wymyśl bezpieczny sposób przetransportowania wody do niego. Możesz dać albo komin (najlepiej na zewnątrz), albo pudełko przelewowe (DIY lub kupne). Raczej musisz to od razu ustalić w projekcie biorąc pod uwagę takie rzeczy jak przepływ pompy obiegowej wielkość sumpa, komina/pudła przelewowego itp. Dzięki temu:

http://www.google.pl/search?rlz=1C1ASUT ... 66&bih=667

można obliczyć jaka powinna być np. wysokość ścianek w sumpie by się nie przelała woda podczas braku prądu.

Szyba 12/14 mm. chyba wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwość że ja laik-entuzjasta mogę sobie sam w ramach hobby zbudować moje wymarzone akwarium? ...czy musi mi pomóc specjalista?

 

Założenie zwykłego akwarium słodkowodnego, wymaga znajomości tylko podstawowej chemii wody i zaledwie kilku prawideł, a i tak większość początkujących knoci wszystko co się da. Nawet głupi cykl nitryfikacyjny to dla niektórych bariera nie do przejścia, której działania nie potrafią załapać. Akwarystyka morska, to coś dużo trudniejszego wymagającego nieporównywalnie więcej wiedzy, cierpliwości i przede wszystkim nie ukrywajmy pieniędzy niż akwarystyka słodkowodna. Jeśli masz jakieś doświadczenia ze zwykłych baniaków to ok, fajnie - przyda to się, ale tylko w niektórych kwestiach technicznych, bo większość rzeczy w morszczaku rządzi się innymi prawami i prowadzi się go inaczej niż baniak słodkowodny. Jeśli nie masz takiego doświadczenia, to trudno, tak czy siak nie będą to dwa tygodnie zdobywania wiedzy i dwa tygodnie dojrzewania baniaka jak w słodkowodnym, tutaj to się liczy w miesiącach.

 

Po dobrym przygotowaniu merytorycznym, myślę że mógłbyś dać radę. Jednak przestrzegam przed ogromem wiedzy jaką musisz przyswoić, bo solniczka nie wybaczy jakiegoś głupiego błędu początkującego który się może zdarzyć. Jednak zalecam pomoc fachowców. Może dam Ci taką nietypową radę. Poszukaj forum o morszczakach. Jest jedno jedyne duże. Tutaj na kilkanaście tysięcy userów, morszczaki ma może mniej niż 10-15 osób, głównie skupiamy się na ogólnej akwarystyce słodkowodnej. Owszem, dostaniesz rady jak powyżej, ale tam znajdziesz więcej pomocy po prostu. Baniak zakładany przez firmę, to pomysł częściowo dobry. Znam przypadek budowy akwarium tej wielkości przez firmę. Założyli całkiem fajnie, oczywiście w kosztach takich że można byłoby kupić nowy samochód, ale gość mógł sobie na to pozwolić. Później zostawili go z baniakiem. On się na tym nie znał. Armagedon, akwarium wyglądało jak śmietnisko, cokolwiek [a wpuszczał tam zwierzaki za grube setki złotych] tam wrzucił, umierało. Zupełnie nie potrafił się tym zająć. Wtopił masę kasy i sprawa skończyła się w sądzie...nie wiem jak to się potoczyło, ale wątpię żeby ją wygrał. Także nawet jeśli pomoże Ci firma, sam musisz zdobyć odpowiednią wiedzę. Zresztą najprzyjemniejsza jest opieka i radość z tego co sami stworzyliśmy i wiemy jak działa, a nie po prostu oglądanie cudzej pracy niczym telewizora. Zupełnie inne odczucia. ;)

 

W kwestiach technicznych, nieporównywalnie lepiej wizualnie prezentowałby się baniak z przednią szybą nie 150x100, a np. 200-300x60. Taki też by było łatwiej oświetlić. Szyby, przy takich grubościach szkła to tylko OW, przynajmniej przednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu wygłosił ciekawy i prawdziwy wykład ale w jednym się nie zgodzę. A mianowicie o doświadczeniu. W morszczakach jest o wiele więcej praktyki niż teorii. Poczytać to sobie można głównie o słodkowodnym. Piszę się np. że dojrzewanie trwa 3 tygodnie i trwa trzy tygodnie. A morszczakach wszystko przez praktykę i obserwacje swojego awkarium. Nie wiadomo ile będzie dojrzewając, co wypełźnie, co wyrośnie, itp. Poczytać to można o sprzęcie. Każde akwarium jest inne, a w morskich to już inne galaktyki. Ono się rządzi same sobą jeżeli dobrze wystartujemy, pozwolimy dojrzeć zanim wpuścimy większą ilość życia, a potem zapewnimy ciągłą i sprawną filtracje oraz cyrkulację i oświetlenie. Jeżeli też mamy zwierzątka, które trzeba karmić no to jeszcze to i wszystko. W dużym skrócie to wszystko.

Rację masz że lepiej dłuższe niż wyższe - więc autor się musi postanowić. Kwestia bardzo ważna jest w doborze oświetlenia przy wysokości. Także napiszę swoje spostrzeżenia co do wysokości. Chodzi o estetykę. Nie samego szkła a aranżacji. Trudno Ci będzie ułożyć już ciekawie samą skałę na dość dużą wysokość, a co dopiero jeszcze ciekawie i mądrze zasiedlić ją koralowcami.

Pisz na PW lub GG to Ci wyślę ciekawe linki. Może sam coś będą wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu wygłosił ciekawy i prawdziwy wykład ale w jednym się nie zgodzę. A mianowicie o doświadczeniu. W morszczakach jest o wiele więcej praktyki niż teorii. Poczytać to sobie można głównie o słodkowodnym. Piszę się np. że dojrzewanie trwa 3 tygodnie i trwa trzy tygodnie. A morszczakach wszystko przez praktykę i obserwacje swojego awkarium. Nie wiadomo ile będzie dojrzewając, co wypełźnie, co wyrośnie, itp.

Dlatego też radziłem czerpać z rad osób które morszczaki mają, a tu takich niewiele, a jeśli już są to raczej niezbyt aktywni w pomocy w tej dziedzinie. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, jakie dokładnie ma wymiary akwarium w firmie i jakiej grubości jest szyba?

Utrzymać takowe akwarium pewnie się uda, o ile na początku da się tam mało wymagające korale.

Najważniejszą rzeczą przy akwa morskim jest systematyczność, trzeba znaleść co tydzień czas na podmianę tych 10% wody. Oczywiście woda ta musi być odpowiednio przygotowana dzień wcześniej. Czyli musisz mieć miejsce gdzie postawisz jakąś beczkę, w beczce będzie się zbierać woda RO, dzień przed podmianą sole morskie wsypujesz do wody, czekasz aż się "przetrawi" 24 godziny i podmianka. To najważniejsze. No i nie warto oszczędzać na solach. Poza tym, czyszczenie szyb z osadów i takich tam. Tutaj będziesz miał problem jeśli masz krótkie ręce, bo 1m wysokości to naprawdę sporo.

Nie wiem dalej jaki ten ostatni wymiar akwa, ale mysle że całość będzie miała powyżej 1000 litrów, więc akwa o bardzo stabilnych parametrach. Które to parametry bez problemu utrzymasz. Tak więc oprócz kosztów, to sama przyjemność, mieć takie akwarium :) . Przygotuj się też na duże wyższe rachunki z prąd.

 

Ja bym jedynie zlecił komuś sklejenie akwarium w miejscu gdzie ma stać, całą resztę zrobiłbym sam. W końcu, to sama przyjemność.

P.S. Jak będziesz układał żywą skałę, to weź do tego jakieś dobre rękawice.

P.S.2 Jakbym miał kupkę kasy, to też bym takie wielkie postawił :D .

EDIT:

 

Tak myślałem że ciężko było by coś takiego zrobić samemu...

Do akwarium mojej firmie co jakiś czas przyjeżdżają ludzie na serwis akwarium...myślę że gdy będę obserwował ich działania i dalej będę zgłębiał wiedzę akwarystyczną to może po jakimś czasie sam dam rade się opiekować swoim akwarium... Tak poza tym to akwarium w firmie robiła firma http://aquarium-design-art.pl/

 

Jest niewiele mniejsze od tych wymiarów które podałem...a grubość szkła na oko koło 3 cm.

 

Edytuj posty//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak poza tym to akwarium w firmie robiła firma http://aquarium-design-art.pl/

 

Z ciekawości zajrzałem na ich stronę i powiem szczerze-wodotrysków zachwytu nie ma i osobiście bym się na nich nie skusił-poza zbiorniczkiem nr.1 w galerii (jasnobłekitne tło i stadko Pterapogonów zdaje się) cała reszta razi sztucznością.Poszukaj lepiej kontaktu z którymś ze słonych rodzynków na naszym forum-ich zbiorniki są o niebo doskonalsze 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...