Skocz do zawartości

Czy to potrzebne


Rekomendowane odpowiedzi

Ja zrobiłem sam z nylonowego węża (1,1 zł/m) oraz strzykawki w weterynaryjnym za 3,50. Strzykawka słuzy do zaciągania wody (żeby nie wciągać pasożytów ustami). Jak zassało jakiś kamień ze żwiru, to palcem zatykałem wylot (odpływ) i kamień wypadał. W sklepie kupiłem "profesjonalny" czeski za 12,60 z gruszką do pompowania. Trochę łatwiej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wodę w garnkach do odstania i miałem to przykryte gazetą żeby mi w tym muchy nie pływały i ta gazeta wpadła mi do wody leżała z tej wodzie 3 godz. i mam takie pytanie czy muszę na nowo wodę odstać czy w tych 2 tygodniach te substancje wywietrzeją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wolisz odczekać teraz te dwa tygodnie, czy po tym jak rybki zdechną płukać podłoże, rośliny i znowu czekać 2 tygodnie? Szczerze, nie mam pojęcia ile toksycznych substancji mogło się z utwardzonej farby przedostać i jak bardzo to może zaszkodzić.

 

Twoje akwarium= Twoja decyzja:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz dokładnie zbadać?

Jeżeli jest to akwarium roślinne to paskowe mogą nie zmierzyć dokładnie lub tego co chcesz.

Roślinniak PH,KH,PO4,Fe,No3,NH3/NH4 -Kwasowość,twardość węglanowa i dla roślin substancje odżywcze Fosfor,żelazo,azotany,amoniak

Ryby np.Malawi/Tanga PH,KH, NO2,NO3,NH3/NH4 - kwasowość,twardość węglanowa i dla ryb substancje szkodliwe azotyny,azotany,amoniak.

 

wszystko zależy jakie akwarium masz zamiar stworzyć.

Nic nie napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy paskowe nie są zbyt dokładne ale mają dwie zalety;

-na krótką metę są tańsze

-nie ma z nimi tyle zabawy co z kropelkowymi.

Testy kropelkowe to większa dokładność ale każdy pomiar to parę minut zabawy w chemika. Kosztują teoretycznie więcej niż paskowe ale wystarczają na bardzo długo.

Jeżeli twoje akwarium jest dojrzałe to wystarczą ci testy na NO3,Ph,GH-KH. Kupowane oddzielnie np z Zooleka to koszt ok.60zł a wystarczą na ponad rok. Jak akwarium jest jeszcze nie dojrzałe przyda ci się jeszcze NO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem test kropelkowy na: pH, NO2, NO3, NH3 i coś do usuwania amoniaku i tych tam różnych rzeczy, więcej chyba mi nie jest potrzebne?

 

 

Czegoś tam do usuwania amoniaku czyli "chemii" nie wlewał bym do zbiornika wolał bym zainwestować w rośliny np valisnerie, która "zjada amoniak"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wlałem. Za tydzień robię testy i wpuszczam bojownika. Jeszcze się spytam jaką twardość wody powinien mieć bojownik? W akwarium mam 7.2 czy taka twardość może być? Dodam, że będę mieć bojownika Combtail jeśli coś to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi jaką twardość powinien mieć bojownik tylko dostosowuje sie PH do twardości węglanowej KH przy podawaniu Co2 dla roślin poczytaj o tym ->TU

Przy twoim 23l akwarium ważne jest aby związki amonowe nie zatruły bojownika.Wystarczy ,że na czas podmienisz wodę ok 20 % i będzie bojownik szczęśliwy.

O twardość się nie martw.Twardością i PH powinieneś się zająć jeżeli w dużym akwarium masz rośliny i podajesz Co2 (dwutlenek węgla)

 

Jak doczytasz artykuł z linka, to tam jest taka tabelka zależność KH do PH i dla przykładu masz twardość 7,2 KH jak wspomniałeś wcześniej to PH w twoim przypadku może utrzymywać się od PH 6,8 wzwyż, znaczy że nic się nie stanie bojownikowi jak np będziesz miał PH 8.

To znaczy że woda jest wystarczająco natleniona.

Po za tym i mniej będziesz ingerował chemią na ten zbiorniczek tym lepiej parametry się ustabilizują i będzie ok.

Nie wlewaj preparatów obniżających czy podwyższających PH czy KH bo zdestabilizujesz zbiornik i ucierpi rybka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi jaką twardość powinien mieć bojownik tylko dostosowuje sie PH do twardości węglanowej KH przy podawaniu Co2 dla roślin

 

Jak doczytasz artykuł z linka, to tam jest taka tabelka zależność KH do PH i dla przykładu masz twardość 7,2 KH jak wspomniałeś wcześniej to PH w twoim przypadku może utrzymywać się od PH 6,8 wzwyż, znaczy że nic się nie stanie bojownikowi jak np będziesz miał PH 8.

To znaczy że woda jest wystarczająco natleniona.

Patrzę, widzę i nie wierzę... Ważne jest aby pływajace w akwarium rybki miały dostosowaną wodę do swoich potrzeb (chociażby zbliżone parametry do występujacych w naturze). Często są tworzone akwariia biotopowe. Dlatego przy zakładaniu akwarium i w pytaniach o obsadę ludzie pytają się o testy wody z kranu, żeby do wody właśnie dostosowac biotop lub przedział ryb które taką wode lubią. Czasami ciężko jest zmienić parametry wody. Rybki z dostosowaną wodą się lepiej czują, są zdrowsze. pH nie tylko można zbić podawaniem CO2, przy przedawkowaniu może skutkować przyduszeniem ryb to własnie ukazuje ta tabela (żółte pola), dzięki pH i KH można odczytać ile się ma CO2 w wodzie, a nie jest to tabela zależności ph od KH. Zbijając pH torfem automatycznie wkrada nam sie błąd w tabele i już z niej naszych wartości CO2 nie odczytamy.

Bojowniki lubią gęsto zarośnięte akwaria więc przydało by się trochę więcej żywych roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...