Skocz do zawartości

Kto decyduje o terminie tarła - akwarysta czy ryba?


topsyt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W opisach gatunków ryb zwykle jest coś o tarle i o tym, jakie duże rosną, ale (zazwyczaj) nie ma informacji, w jakim wieku (przy jakim rozmiarze?) osiągają zdolność do rozrodu. Gdzie można znaleźć takie dane? Interesują mnie głównie gatunki figurujące poniżej w moim podpisie.

 

A jeśli ryby są już wystarczająco wiekowe/duże, to co dalej? Czy tarło się obserwuje, kiedy jego czas przyjdzie sam, czy wymusza, przenosząc ryby do przygotowanego osobnego zbiornika, podnosząc temperaturę wody itp.? Czy mając w akwarium grupę razbor można w dowolnym dniu roku wymyślić sobie, że właśnie dzisiaj/jutro/pojutrze się je rozmnoży, czy przeciwnie, obserwuje się je i - wykorzystując doświadczenie, którego ja akurat nie mam :( - zauważa się symptomy świadczące o gotowości ryb i o szansie na przychówek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy gatunek rozmnaża się gdy ma odpowiednie warunki do rozrodu (np.zbrojnik niebieski,pięlęgniczki mniejsze jakieś). Dobre warunki czyli:parametry,kryjówki temperatura.

Są też ryby takie które podczas tarła wymagają cieplejszej,zimniejszej wody (kiryski i danio).

Obfitsze pożywienie je do tarła stymuluje. Ale wcale nie musi się ono odbyć kiedy chcę akwarysta.Ryb do tego nie zmusisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy gatunek rozmnaża się gdy ma odpowiednie warunki do rozrodu (np.zbrojnik niebieski,pięlęgniczki mniejsze jakieś). Dobre warunki czyli:parametry,kryjówki temperatura.

Są też ryby takie które podczas tarła wymagają cieplejszej,zimniejszej wody (kiryski i danio).

Obfitsze pożywienie je do tarła stymuluje. Ale wcale nie musi się ono odbyć kiedy chcę akwarysta.Ryb do tego nie zmusisz.

Zmusić może i nie zmusi, ale może im pomóc w tym. Stymulując np porę deszczową podmianami wody lub w przypadku niektórych ryb symulując suszę, można tez zmniejszać/podwyższać temperaturę itd. Więc jakby nie patrzeć akwarysta może też mieć na to wpływ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jakby nie patrzeć akwarysta może też mieć na to wpływ..

 

Zdecydowanie ma wpływ.

Tarło ryb można stymulować na rożne sposoby ważne by poznać odzwierciedlenie warunków naturalnych w jakim je odbywają i takie im strać się zapewnić.

Stwarzając sprzyjające warunki rybom do tarła można przewidywać zdolność ryb do złożenia ikry.szeroki temat.

Łatwiej jakbyś opisał konkretny gatunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje aby ktoś w drążony w tajemnice rozmnażania ryb opisał jak rozmnożyć kiryśniki tak na początek. Nie chodzi tylko o to że sam chce je rozmnożyć jak dorosną ;)

Mówisz i masz ;)

kiryski-corydoras-brochis-kompendium-wiedzy-t38206.html

Kiryśniki ,nie kiryski.

 

W akwarium tarliskowym woda powinna mieć temperaturę około 24 C oraz odczyn bliski obojętnemu. Samiec buduje gniazdo z piany pod dużymi liśćmi pływających roślin bagiennych. W warunkach akwariowych liście te mogą zostać zastąpione odwróconym do góry spodem plastikowym talerzykiem odpowiednio umocowanym. Duża samica może złożyć nawet do 800-1000 jaj, które następnie przenosi do gniazda. Następnie odławiamy samicę, a ikrą opiekuje się samiec. Po około 3-5 dniach młode zaczynają się wylęgać. Po kolejnych 48 godzinach zaczynają pływać w celu znalezienia pokarmu. Początkowo młode najlepiej karmić larwami solowca, ale zjadają również starty na pył suchy pokarm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dziś najbardziej interesują mnie razbory Hengela. Są u mnie od 10 miesięcy i jest ich siedem. Nie rozróżniam płci, ale liczę na statystykę (prawdopodobieństwo, że wszystkie są tej samej płci, jest chyba małe?).

Dysponuję drugim zbiornikiem, 30-litrowym. Mógłbym go przygotować, gdybym wiedział jak, i gdyby tak mały zbiornik do tego się nadawał. A może lepiej spróbować doprowadzić do tarła w zbiorniku ogólnym i stamtąd odłowić ikrę?

Jeśli ktoś ma namiary na ten temat, to byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...