Jump to content

Wszystko od początku...


Recommended Posts

Witam, mam teraz większy budżet 200zł i chciałbym zrobić akwarium od nowa. Tak by rybki nowo kupione po paru tygodniach nie zdychały tak jak było kiedyś no i nadal trochę jest. Chcę kupić rośliny, lepszy filtr, zwiększyć oświetlenie na razie 15W, może inny żwirek bo mam 1-3 mm kwarcowy tylko taki jakby brązowy, noi dobra obsada. Dodam że akwarium mam 60x30x40 72l, grzałka 50W, filtr HJ611B 450l/h, stosuję wkłady ceramiczne. Chcę by akwarium nie miało glonów, ale też by rośliny nie gniły. Nie mam zbyt dobrego miejsca, gdyż akwarium stać będzie koło okna, gdyż nie mam go gdzie indziej postawić. To gdzie będzie stać( czerwone okno niebieskie akwarium):

post-6109-13685170300836_thumb.png

Dodam że mam zasłoniętą roletę cały czas. Myślę że kiedyś pomyślę o przyciemnienu okna. Prosze o pomoc w dobraniu filtra oraz o pomoc w oświetleniu....

Link to comment
Share on other sites

Jeśli twoje akwarium to te 72l w podpisie to proponuje tak:

 

Filtr: Zewnętrzny: Zależy jaki masz budżet. Możesz kupić np. Tetra Tec Ex 600 lub jakiś filtr z firmy JBL. Możesz też zamiast tego kupić jakąś dobrą kaskadę np. z Aquaela.

 

Oświetlenie: Polecam zrobić samemu pokrywę lub belkę oświetleniową. Wyjdzie taniej i efekt będzie taki jakiego oczekujesz. Jeśli chcesz hodować bardziej wymagające rośliny to daj świetlówki 3x 15W (2x 6500K, 1x 10000K)

Link to comment
Share on other sites

Nad oświetleniem myślę np. led lub lampy aquael 13W Econoline, a podłoże to chyba tylko allegro bo u mnie w sklepie nie ma bazaltu itd. tylko biały kwarc. A czy 200zł wystarczy???

EDIT:

znalazłemhttp://allegro.pl/eheim-pick-up-2008-filtr-60l-akwarystyczny24-i2484297852.html

http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-aqua ... 57718.html

Ten pierwszy często widzę w ksiązkach akwarystycznych to chyba dobry...

Link to comment
Share on other sites

Z 200 zł nie poszalejesz niestety. Ale myslę że coś się uda zrobić. Na początku te oświetlenie trzeba poprawić, bo za nie najwięcej zapłacisz.

Proponuję dołożyć swietlówkę T5 24W, czyli kupić trzeba statecznik i oprawki z kabelkami, no i samą świetlówkę, koszt całkowity powinien nie przekroczyć 100 zł .

CO2 może lecieć z bimbrowni

Do tego akwarium lepsza byłaby kaskada, bo nie bedzie zajmować miejsca w zbiorniku. Najlepszy byłby jakiś kubełek, ale to musiałbyś szukać używanych lub nowego chinczyka, tyle że nigdy nie miałem i nie wiem jak się sprawują, opinie mają dobre.

Niestety po tych zakupach możesz już niebezpiecznie zbliżyć się do tych 200 zł...

Mam jedno małe opakowanie czarnego żwirku bazaltowego, tak samo mam go pelno w 200 l które likwiduje w tym tygodniu, mogę ci to wysłać po kosztach przesyłki, plus garść roslinek (sporo rotali i dużego heńka z przycinki), tyle że ostrzegam że mam ślimaki i nie gwarantuję że się coś nie przeniesie.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli bazalt nie jest w kamieniu i w glonach to mogę ci przelać pieniądze za wysyłkę i możesz wysłać tylko nie wiem ile może kosztować wysyłka. A co do oświetlenia to myślę że na dodadkową świetlówkę mam za małą pokrywę. Ale zawsze może się zmieścić. Mogę kupić moduł oświetleniowy:

http://allegro.pl/modul-ecolight-t-5-24 ... 70525.html

http://allegro.pl/modul-oswietleniowy-a ... 98416.html

Ale zawsze taniej wyszła by zmiana świetlówki ( w razie zużycia)

Zastanawiam się jeszcze nad:

http://allegro.pl/18-led-oswietlenie-aq ... 41170.html

Dodam że przyniosłem z rzeki kawałek jakiegoś drzewa, później wkleję zdjęcie...

EDIT Myślę że lepiej kupić dobre oświetlenie niż filtr, bo mój stary chińczyk jak do tąd dobrze chodzi.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...