Skocz do zawartości

Welon- dziwne zachowanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam mały problem. Otóż posiadam 35l akwarium w tym 1 welon i 2 kirysy pstre. Oczywiście filtr oraz grzałka są, ale grzałka na okres letni wyłączona. Temperatura w akwarium to 24°C. Podmieniam wodę co 1-2 tygodnie 1/3 zbiornika. Problem polega na tym że mój welonek pływa większy czas przy powierzchni w jednym rogu akwarium, czasem przepłynie się w inne miejsca. Jeżeli chodzi o jedzenie je normalnie nie zauważyłem braku apetytu. Karmię rybki raz dziennie pokarmem ichito-vit w płatkach oraz mikrovit vegetable w takim jakby proszku. Ryba nie posiada żadnych znaków na łuskach (uszczerbków itp) lub szybkiego oddechu. Martwi mnie tylko to pływanie w jednym miejscu. Dodam jeszcze że ostatnio ryby miały 5-cio dniową głodówkę ponieważ byłem na wakacjach, a i jeszcze jedno na początku po przyjeździe do domu ryba leżała na kamykach na dnie, ale uznałem że podmienię wodę i rybce się polepszyło, nie leży na dnie a pływa ;d. Proszę o pomoc jeżeli czegoś nie podałem w informacjach to proszę pytać. Wiem także że akwarium za małe na welona ale czekam do przyszłego miesiąca i zmieniam je.

 

Proszę o pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż posiadam 35l akwarium

w tym 1 welon i 2 kirysy pstre

Wiesz, że nie trzyma się takich ryb w takiej szklance?

Welon z tego co pamiętam min.80l

Kirysy pstre raczej od 60 l.

Oczywiście filtr oraz grzałka są, ale grzałka na okres letni wyłączona.

A filtr chodz całą dobę?

Temperatura w akwarium to 24°C

Dla welona to raczej najlepsza jest do 20 C ;)

To ryba zimnolubna

 

Proszę o pomoc jeżeli czegoś nie podałem w informacjach to proszę pytać.

Jeśli możesz to podaj parametry wody.

Zwłaszcza NH3, NO2 oraz ph

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wiem że akwarium za małe dlatego czekam jeszcze parę dni i wymienię je na większe. Filtr chodzi całą dobę czasem tylko wyłączam na 2-3 godziny. Niestety parametrów wody nie mogę podać bo nie mam testów. Moim podejrzeniem na początku mogło być przeziębienie błędnika, ale ryba podpływa do góry więc uważam że to nie to. Zauważyłem także wczoraj wieczorem, że gdy zgasiłem światło i wyłączyłem filtr na chwilę to ryba pływała normalnie po całym akwarium, a w dzień wygląda jakby odpoczywała. Nie mam pojęcia może to jej zwykłe zachowanie ;d ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A filtr to masz jakiś super ekstra prądożerny że go czasem wyłączasz? Grzałka tak samo- skoro jest ciepło, to się najzwyczajniej w świecie nie włączy jak nie będzie trzeba (jeśli ma termostat), a w razie chłodu utrzyma temperaturę. Małe zbiorniki szybciej reagują na zmianę temperatury otoczenia. Ja mam filtr 5,2 W, zużywa ok 60 groszy na tydzień. Zdechnie Ci rybka to już jesteś parę zeta w plecy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim podejrzeniem na początku mogło być przeziębienie błędnika, ale ryba podpływa do góry więc uważam że to nie to.

Z tego, co kojarze to przeziębienie błędnika występuje u tzw ryb labiryntowych, które posiadają narząd zwany labiryntem umożliwiający im oddychanie powietrzem atmosferycznym. Karaś się do tych ryb nie zalicza więc taka przypadłość u niego nie występuje. Większe szkło to konieczność. Za to przy takiej obsadzie grzałka jest zupełnie niepotrzebna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez parametrów wody nie jestem w stanie nic powiedzieć.

Zakładając nowy zbiornik musisz wiedzieć, że przed wpuszczeniem ryb, musisz odczekać 2-3 tyg aż się akwarium ustabilizuje.

Filtra nigdy nie wyłączaj!

Być może to od tego ryba się może tak zachowywać.

Wyłaczając filtr tak naprawdę zabijasz pożyteczne bakterie rozkładające szkodliwe substancje, które

produkują ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryba trzymana w odpowiednich warunkach raczej nie będzie chorowała, natomiast twoje akwarium pozostawia wiele do życzenia.

Po 1 za małe akwarium.

Po 2 nie wyłącza się filtra, a w szczególności przy takich rybach jak welon, które są brudasami.

Po 3 nie masz testów.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Welon Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Kirysek pstry: Lubi chłodną wodę z przedziału 19-24

20 stopni dla obu się nada, ale rozumiem, że o to latem ciężko. Nie napisałeś od jak dawna masz welona - to pomoże zauważyć czy on od razu po pierwszej fascynacji nowym zbiornikiem przygasł, czy stało się to po dłuższym czasie na skutek złych parametrów wody/warunków w akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Już odpowiadam na pytania. Welon kiedys mieszkał w większym akwarium ale się zbiło i jedyne jakie miałem to to 30 litrowe więc mieszka w nim od paru miesięcy. Było wszystko w porządku przyzwyczaił się do mniejszego akwarium, welonek ma 3 lata. Pomyślałem że ryba może mieć problem z otłuszczeniem:

 

Przyczyna: żywienie pokarmami ciężkostrawnymi (np. ochotką)

Leczenie: nie podawać żywych pokarmów tj: rurecznika, ochotki itd. W minimalnych ilościach należy podawać wyłącznie pokarmy roślinne (m.in. spirulinę).

Przebieg: rybka na skutek przejedzenia nie przyjmuje pokarmu, brzuch jest mocno powiększony, na skutek odczuwanego dyskomfortu Ryba mało pływa, jest ociężała. Można też przeprowadzić np. 2 dniową głodówkę.

Uwagi dodatkowe: otłuszczenie nie jest chorobą.

 

Jak myślicie to może być to przyznam się że ryba nie ma jakieś super diety nie podaję wielu pokarmów mam tylko dwa ale zaraz idę do sklepu dokupić pokarmy witaminowe itp. Zastosuję 2-3 dniową głodówkę, czytałem gdzieś także że zielony groszek jest dobry ponieważ przeczyszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak miałem, nie pływa ,bo masz za małe akwarium tak samo miałem ze skalarem pływał w jednym kącie w 23l akwarium. Jak zgasiłem światło to zaraz zaczął pływać po oświeceniu wracał do kąta.

myślisz że jak akwa będzie większe to wróci do "życia" ;d ?

a tym małym akwarium było dobrze teraz tak nagle coś się stało, jeszcze tylko parę dni i kupię większy litraż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...