Skocz do zawartości

Oświetlenie LED dla roślin, nietypowe wymiary świetlówek.


Maqll
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Mam problem z oświetleniem. Mam akwarium profilowane 112L. Są tam Dwie świetlówki T8 18 W. Roślinki przy takim oświetleniu bardzo słabo rosną. Świetlówki T5 39 W w żaden sposób się nie mieszczą. Więc nie mam za dużo wyboru. Pomyślałem żeby przykleić do obudowy taśmę z diodami LED - 2 lub 3 metrową. Czy to by coś pomogło? Czy przy diodach roślinki będą rosły i jeśli tak to ile tej taśmy bym musiał podkleić? A może są nietypowe rozmiary T5 jednak mi się nie udało znaleść w internecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma led nie pomoże chyba,że to są diody power led, które mają odpowiednio mocne widmo światła jakieś 80 -90 lm/W i odpowiednią barwę jakieś 6000 - 6500°K.

Ja używam Halogen power led 10W, 6000 - 6500°K. Taki jak ->TEN<- 3x10W i jest jasno jak w słoneczny dzień.

Tylko nie przesadź z mocą żeby glony nie wylazły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie masz gatunki w akwarium . Radze dołożyć 1x18W T8. Ale wtedy bedzie trzeba nawozić . Diteer stosowaleś diody smd :) ?

Bo ja tak i na inich sie nie zawiodłem ;) , mchy rosły , rogatek też . Wszystko rosło 0 glonów. I żeby nie było ja opieram się na własnym doświadczeniu , a nie to co niektórzy piszą byle pisać , a nawet tych diód nie stosowali ;).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czyli czyli nie ważne z czego jest światło, czy ze świetlówek, halogenówek czy z diod tylko ważne jak dużo tego światła tak? Jak bym zamontował 5 m taśmy + te dwie świetlówki T8 18 W to też nic by dla roślinek nie dało? Albo jakbym całą obudowę okleił 10 m tej taśmy też to swiatło będzie złe? . Uparłem się na te taśmy LED ponieważ nie mam miejsca w pokrywie na świetlówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie masz gatunki w akwarium . Radze dołożyć 1x18W T8. Ale wtedy bedzie trzeba nawozić . Diteer stosowaleś diody smd :) ?

Bo ja tak i na inich sie nie zawiodłem ;) , mchy rosły , rogatek też . Wszystko rosło 0 glonów. I żeby nie było ja opieram się na własnym doświadczeniu , a nie to co niektórzy piszą byle pisać , a nawet tych diód nie stosowali ;).

 

Pozdrawiam

Dokładnie piszę ze swojego doświadczenia, stosuję te diody które napisałem wyżej z powodzeniem i dla tego jako oświetlenie je polecam.

Nie zabraniałem Jemu ich stosowania tylko wyjaśniłem mniej więcej na czym rzecz polega.

Po za tym kolega nie napisał ,że chodzi o diody SMD.

Kolega mniej wiecej sam wywnioskuje jakie oświetlenie zastosować jak będzie miał kilka przykładów od nas użytkowników . ;)

 

Dzięki. Czyli czyli nie ważne z czego jest światło, czy ze świetlówek, halogenówek czy z diod tylko ważne jak dużo tego światła tak?

Ważne jaka jest barwa światła ale nie barwa w znaczeniu ,że jest jasno dla oka tylko czy jest odpowiednia dla roślin. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czyli czyli nie ważne z czego jest światło, czy ze świetlówek, halogenówek czy z diod tylko ważne jak dużo tego światła tak?

I tak i nie.

 

Możesz mieć zarówno źle dobraną świetlówkę, jak i zły halogen, czy LED-y. Nie wszystko nadaje się do akwarystycznych zastosowań i nie na wszystkim urośnie zielsko równie dobrze. Barwa światła, całe widmo, jest równie ważne co ilość tego światła.

 

Kolejna sprawa to różna wydajność świetlna. Różne typy oświetlenia, o różnej mocy, dają zupełnie inną ilość światła. Żarnik HQi, świetlówka t5, t8 i listwa LED - analogicznych mocy nie świecą tak samo. Do tego dochodzą jeszcze takie animozje jak przy oświetlaniu wysokich [>45cm] baniaków gdzie nawet przy tej samej wydajności świetlej, przy różnych typach oświetlenia do dna dochodzi różna ilość światła, ale to Ciebie teraz nie dotyczy.

 

Polecam dołożyć do obecnego stanu kolejne świetlówki. Przynajmniej jedna t5 się zmieści. Jak się więcej nie zmieści, choć powinno to polecam żarówki energooszczędne o odpowiednich parametrach, wyjdzie na to samo. Do tego koniecznie odbłyśniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...