Skocz do zawartości

Zielony Zakwit.


Daros
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Juz naprawde nie wiem co robic.. Przez ostatnie 2 miesiace przeszukiwalem internet, i czytalem rozne fora, ale trudno mi odniesc te przypadki do swojego.

Mam akwarium bardzo proste.

40x30x80cm (~90L).

Oswietlane 2x OSRAM L 18W/865 Cool Daylight (cokolwiek oznaczenia znacza), swiecace srednio 10h na dobe.

Na dnie gruby żwir (choc raczej nazwac to by nalezalo poprostu kamykami - ~1cm srednicy).

Do tego filtr i rosliny (moczarki).

W akwa plywaja gupiki, mieczyki, molinezje i zbrojnik (chyba).

 

Takie akwarium stoji u mnie w przedpokoju (na upartego mozna stwiedzic, ze ma dostep do swiatla dziennego, ale nigdy bezposrednio swiatlo sloneczne). Od okolo 5 lat nigdy z nim nie bylo wiekszych problemow. Czyszczone solidine dno co 1-2 tygodnie, razem z podmiana okolo 30-50% wody.

Nigdy nie uzywalem zadnych uzdatniaczy wody, zadnych nawozow ani nic takiego..

 

Nagle, jakies 2 miesiace temu najpierw zgnily mi rosliny (wyciagnalem je od razu) a po jakims tygodniu zielona woda. O samym powiazaniu tych dwu faktow pomyslalem niedawno, ale sam nie wiem czy napewno nie sa przypadkowe.

W glab widac obecnie na jakies 2-3 cm. Rybom chyba nie przeszkadza bo sie nawet rozmnazaja (widze now "przecinki" plywajace przy dnie, przy szybie)

Nie zrobilem z akwa nic innego niż dotychczas .. nie widze zadnej bezposredniej przyczyny.

 

Czego probowalem ..

- Podmiany wody - ~50% co dwa dni przez tydzien

- Nie mam obecnie roslin, wiec nawet przez kilka dni nie wlaczalem oswietlenia wogule

- Filtr daje pelna para, 24h na dobe wprowadzajac wode w ciagly ruch

- Nawet restartowalem akwarium, czyszczac pojemnik ostra chemia szorujac i pluczac intensywnie wszystkie zakamarki. Ryby na 2 dni wstawione do starszego akwa ("przelane" razem z zielona wada), grzalki, filtr i wszystko co ma kontakt z woda wyczyszczone/wyparzone. Po przeprowadzce spowrotem, do swierzo zalozonego, 3-4 dni i znowu zielono.. probowalem tego 2-3 razy i zawsze konczylo sie tak samo.

 

Nie mam pojecia o testach wody .. nie wiem nawet co trzeba by testowac i jakie sa "normy". Jak mowilem, akwarium zawsze mialem bardzo proste nie wnikajac w jakies zaawansowane techniki optymalizacji i przez te wszystkie lata nigdy nie bylo mi to potrzebne.

Gdy zapytalem w akwarystycznym, to zaoferowano mi testery za 120zl, na 70 testow.. za tyle to moglbym sobe lampe UV zainstalowac i sie nigdy wiecej nie przejmowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma żadnego znaczenia jaki ma filtr - jest zabita cala biologia - ostra chemia gotowanie , parzenie . Nie masz roślin w akwarium więc masz glony (tez rośliny tyle że niższe) - one wykorzystują to co produkują ryby i to wszystko. Popełniłeś wielki błąd wyjaławiając podłoże filtry i całe akwarium z niezbędnych bakterii nitryfikacyjnych.

Proponuje poszukać tematów o podstawach funkcjonowania akwarium bo to ze masz zbiornik kilka lat niestety nie przekłada się na wiedzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...