Skocz do zawartości

Akwa 30l 40X25X30


Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

Jest to mój pierwszy post i zarazem pierwsze akwarium które chcę założyć. Miałem kiedyś kulę i welona w niej i jak widzę zrobiłem największą głupotę dając tą rybkę do kuli (ale nie o to mi chodzi).

Jak przygotować akwarium dla rybek to czytałem i już wiem. Lecz chcę się doradzić kilku rzeczy.

Moje akwarium które kupiłem i dopiero dostanę to jak w temacie 30l 40X20X30, do tego filtr kaskadowy HBL 301 i grzałka z termostatem. Kupiłem je wczoraj jak by kto chciał podejrzeć to proszę link do aukcji (http://allegro.pl/show_item.php?item=2490461916).

1. Czy potrzeba mi do tego jeszcze napowietrzacza?

2. Jakie mógłbym dać roślinki gdyż chwilowo nie będę miał oświetlenia bo za bardzo nie mam kasy( no chyba że może być lampka biurkowa).

3 Doradźcie jakie mogę mieć rybki. Krewetek nie chcę i bojownika również nie. Z tego co wyczytałem które mogę mieć w tym akwie to:

a. szczopieńczyk karłowaty,

b. zagrzebka rachowa,

c. badis bengalski,

d. kiryski pigmeje.

e. razbora galaxy

Powiedzcie czy mogę mieć jakieś 2 gatunki wymienionych ryb i po ile sztuk.

3. Jakie zastosować podłoże.

Pozdrawiam Młody akwarysta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roślin to bez oświetlenia chyba nie przeżyją. Każda roślina potrzebuje światła. Co do podłoża to zależy jakie ryby tam będą. A jeżeli chodzi o zbiornik jak to ma być Twoje pierwsze akwa trzeba było coś większego wybrać ponieważ przy małych zbiornikach ciężko utrzymać równowagę biologiczną. Ale wierzę że dasz sobie radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak nie dawać żadnych roślin to co mogą być same jakieś korzenie i kamienie? I jak nie będę miał wtedy roślinek to jak dobrze przygotować wodę pod rybki co dodać żeby woda miała potrzebne substancje odżywcze? I jakie dać podłoże? A mógłbym do tych pigmejów jakieć inne dodać żeby tak kolorowiej było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie akwarium bez roślin to żadne akwarium. (pomijam kotniki, malawi)

Czy dałbyś rade jakoś załatwić stałe oświetlenie?

Jak chcesz bez roślin to możesz dać drobny piasek, ewentualnie drobny żwir. (kirysy lubią grzebać w podłożu, więc powinno być miękkie)

 

Możesz dodać 1+2 gupik.

 

Ale bez roślin będziesz miał problem ze stężeniem amoniaku, który wydziela się z odchodów ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nieco mniejszego akwarium mam 2 świetlówki meblowe po 8 watów: jedna ma barwę 6400K, druga - 4000K. Jedna taka oprawa ze świetlówką kosztuje od około 25 zł, a taka mieszanka barwy światła bardzo mi odpowiada - polecam. 10 cm nad akwarium, ale mam szyby ponad powierzchnią i pistię, a rośliny (rotala, kryptokoryna i moczarka) się trzymają. Akwarium stoi w regale, nie ma zbytnio dostępu do światła naturalnego (z okna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy moglibyście podpowiedzieć linkami z allegro jakąś dobrą jarzeniówkę ale cały zestaw gotowy do użycia, za rozsądną cenę. Z góry dzięki, i sorki że tak zawracam głowę lecz chcę te akwarium tak zrobić żeby mi dobrze służyło i nie chcę nic struć od samego początku.

P.S. Czy coś takiego by mi starczyło(http://allegro.pl/aquael-oswietlenie-de ... 10383.html) do w miarę spokojnego rozwoju roślinek dla kilku kirysków pigmeji? I czy pigmeje mógłbym połączyć razem z raborą galaxy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość, sprawdź gdzieś sobie jak wygląda światło o temperaturze 6500K. Dla mnie było stanowczo za zimne (a 4000K za ciepłe) dlatego podsuwam pomysł mieszania barw (cenowo dwie oprawy meblowe takie jak ta: allegro.pl/oprawa-swietlowkowa-typu-wera-8w-t5-34-3cm-i2455789895.html wyszłoby Cię tak samo jak ten aquael - a masz 16W, nie 11).

 

nemo130: Do autora proszę założyć temat o oświetleniu w odpowiednim dziale. Ten zamykam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...