Skocz do zawartości

Jak dobrac nawozy i co2? Jak pozbyc sie zielenic?


bboymietek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Jestem początkującym akwarystą. Moze zanim opisze mój problem, podam dane zbiornika.

 

Akwarium: 30L

Podłoże: AquaSubstrate II+

Filtr: FZN-1

Grzałka: NeoHeater

CO2: Butla 1,5kg

Oświetlenie:DecoLight Duo 2x11 W

 

Roślinność:

Ludwigia repens (rośnie w miare szybko)

 

Staurogyne Repens (rośnie, zauwazylem kilka dziurawych liści, ale nie wiem czy od braków czy moze slimakow, bo juz kilka odlawialem)

 

Pogostemon Helferi (niekture gałązki chyba rosną, u innych obumierają liscie)

 

Eleocharis accicularis (część rośnie, część zbrązowiała)

 

Hemianthus Cuba (słabo rośnie, mocno objęty glonem)

 

Wgłębka wodna (szybko rośnie, porośnieta glonem)

 

Temperatura wody: 25 stopni

 

 

Zwierzęta:

 

3 krewetki red cherry

4 krewetki crystal red

 

Akwarium ma ok 3 tygodni, planuje wpuścić jeszcze z 8 neon simulans.

 

Podczas startu dodałem SAFE WATER firmy AQUAART i nawóz CLASSIC.

 

Pisze w związku z moim problemem a mianowicie:

-po pierwsze nie wiem jak dobrać nawóz, jaki i ile i czy wogole dawac,

-po drugie ile podawac CO2, mam test pernamentny JBL ale nie wiem czy podawac w nocy tez czy wylaczac czy jak,

-po trzecie walcze z jakims glonem nie wiem jak sie dokladnie nazywa czy sinica czy zielenica, staram sie wycinac go ale jest ciezko, nie umiem zachamowac jego wzrostu.

 

Prosze pomozcie mi w zalozeniu tego akwarium. Zaznaczam ze czytam rozne opinie, fora, tematy, opisy ale nie umiem znalezc konkretow. Dlatego tez podaje dane mojego akwa, liczac ze profesjonalisci i znawcy z tego forum pomoga mi z rozwinieciem roslin i pozbyciem sie tego glonu. Dolaczam zdjecia pogladowe akwarium oraz zblizenia roslin z glonem.

nemo130: Pisownia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno byłoby szybciej gdybyś opisał dokładnie swoje akwarium - http://forum.superakwarium.pl/jak-zadawac-pytania-na-forum-superakwarium-pl-t48986.html

Pierwszy zauważalny błąd, cyt."Podczas startu dodałem... i nawóz CLASSIC" Classic to nawóz mikroelementowy - taki podaje dopiero po 3-4 tygodniach od startu, jeśli na roślinach nie widać niedoborów to można jeszcze później.

Najpierw opisz dokładnie akwarium, na pewno ktoś Ci pomoże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://desmond.imageshack.us/Himg440/scaled.php?server=440&filename=zakladanie2.jpg&res=landing

http://desmond.imageshack.us/Himg507/scaled.php?server=507&filename=poposadzeniu.jpg&res=landing

http://desmond.imageshack.us/Himg713/scaled.php?server=713&filename=poposadzeniuglon.jpg&res=landing

 

Edit:

 

ok postaram sie zrobic testy i podac wyniki. jakie jeszcze dane mam podac co do akwarium?

 

jesli chodzi o nawozy to dzis wlalem k+ aqua-artu. zeby zobaczyc czy to cos pomoze?

 

ogolnie posiadam nawozy takie jak:

aqua-art k+

aqua-art ferro+

aqua-art classic

 

czy mam cos z tego stosowac czy narazie nic nie podawac?

na ile ustawic oswietlenie ?

jak dlugo i ile podawac co2?

 

nemo130: Poczytaj regulamin! +1.

 

1. Zadaj konkretne pytanie, dodaj czytelne zdjęcie całego zbiornika, dodaj czytelne zdjęcie problemu(chora ryba, marniejąca roślina, glon, itp.)

Zdjęcia dodane, widać na nich problem czyli glon.

2. Podaj dokładny wymiar zbiornika – szerokość, długość oraz wysokość.

30x30x30

3. Opisz jakie posiadasz oświetlenie(świetlówki T8, T5 lub inne(jakie) – ile mają Wat, jaka firma, itp., dokładnie wszystko co o nich wiesz - lumeny, kelwiny, bla..., bla,... bla.), ile godzin jest włączone.

AQUAEL DecoLight Duo 2x11W (6500K + 8000K)

4. Napisz jak długo funkcjonuje twój zbiornik – kiedy go założyłeś, zrestartowałeś, itp.

Zbiornik funkcjonuje 3 tygodnie.

5. Napisz jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę. Podaj parametry twojej wody w zbiorniku i/lub jeśli znasz wody z wodociągów. Podaj też parametry wody, którą używasz do podmian i jeśli to woda RO to podaj czym ją uzdatniasz(firma i jaka dawka) – wodę można zbadać ogólnodostępnymi testami, jeśli takich nie posiadasz to zapytaj w sklepie zoologicznym, może zbadają twoją wodę: twardość ogólna gH(TWO), twardość węglanowa kH(TWW), pH, NO3, PO4, NO2, Fe. Jak firma testów, sprawdź też datę ważności.

Jutro postaram się podać wyniki testów.

6. Czy w ostatnim czasie używałeś lub używasz preparatów antyglonowych, leków dla ryb, uzdatniaczy do wody lub innej chemii, bakterie, pożywki dla bakterii, itp..

Nie.

7. Czy używasz lampy UV, jeśli tak to od kiedy i ile czasu jest włączona, jaka jest jej moc.

Nie.

8. Jak często „grzebiesz” w akwarium – przesadzanie roślin, odmulanie dna, czyszczenie szyb, przestawianie ozdób(korzenie, kamienie, „nurek”;P, itp.), dokładnie opisz jak wykonujesz te czynności.

Raz w tygodniu staram się pozbyć glonów, wycinając ile mogę, czyszczę też szyby szczoteczką i podmieniam ok 30 % wody na nową kranową.

9. Temperatura w dzień i w nocy, czy posiadasz grzałkę z termostatem lub podłączoną po termostat.

Posiadam grzałkę z termostatem temperatura ustawiona na 24 stopnie, aktualnie podczas upałów mam 24-25 stopni.

10. Czy stosujesz jakieś nawozy, jeśli tak to jakie(firma), jak długo i w jakich dawkach/na dzień lub tydzień.

Posiadam nawozy Aqua-Art K+, Ferro+, Classic. Narazie przestałem podawać, bo sam już nie wiem czy mam dawać czy nie.

11. Czy posiadasz CO2, jeśli tak to opisz zestaw, ile podajesz CO2, ile czasu w ciągu 24h podawane jest CO2. Jeśli to "bimbrownia" to czy regularnie robiony jest zacier, jakie proporcje(opisz dokładnie)

Mam butle CO2. Podaje w ciągu dnia, kilka godzin aż otrzymam na teście z JBL CO2 pernament test wartość ok 20 podaną jako optymalną. Wtedy też wyłączam butle.

12. Podaj dokładną obsadę twojego zbiornika – ile ryb, raków, krabów, żółwi, krewetek, żab, traszek, itp., itd. Rozmiary oraz kiedy zostały wpuszczone do zbiornika, czy chorowały i w jakiej są/były kondycji, itd.

Posiadam 5 x crystal red, 4 x red cherry, 2 x red nose. Planuje dołożenie 6-8 neonów simulans.

13. Podaj dokładne ilości oraz nazwy roślin, kiedy zostały posadzone, czy były przesadzane(jeśli tak to jak - opisz dokładnie, przycinane oraz w jakiej są/były kondycji.

Rośliny posadzone 3 tygodnie temu, były kupione jako rośliny invitro z allegro. Hemiantus Cuba, Eleocharis Acicularis, Pogostemon Helferi, Staurogyne repens, Ludwigia Repens, Riccia Flutains.

14. Napisz jakie posiadasz podłoże(firma), jak jest jego warstwa, czy masz substrat(firma), czy masz korzenie - jakie, kamienie – jakie, inne ozdoby – jakie.

Podłoże organiczne Aqua-Art Substrate II+, ilość widać na zdjęciach, kamienie również.

15. Podaj jakie posiadasz filtr/filtry(firma, rodzaj, model), czy są włączone cały czas jeśli nie to ile czasu pracują. Napisz jakie posiadają wkłady filtracyjne. Napisz jak często myjesz filtr/wkłady filtracyjne – opisz dokładnie jak to robisz i jaką wodą.

24 h na dobę pracuje filtr Aquael FZN1.

16. Jak często karmisz ryby, jaka to karma(firma, rodzaj, nazwa, itp.), w ile czasu ryby zjadają pokarm, czy dajesz karmić ryby komuś innemu.

Krewetkom dziennie podaje 2 sztuki pokarmu Shrimp Natural firmy SERA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawozić na pewno trzeba - kupiłeś nawozy z seri PG i tu niestety jedyna rada to stosowanie ich według zaleceń producenta i robienie testów żeby wiedzieć jaki poziom pierwiastków jest w akwarium . Producent w swej łaskawości nie podaje składu ilościowego ani nośników więc nie da sie ich przeliczyć (przynajmniej ja nie znam sposobu) i teraz co dalej? Chcąc stosować linię PG - trzeba by było dokupić resztę nawozów z tej serii żeby nawożenie było kompletne bo inaczej sukcesu nie wróżę. Lub rozwiązanie drugie - zmiana nawozów na inne - np z serii easy life - tu już dawkowanie jest do policzenia i wiadomo co i jak. Rozwiązanie trzecie najtańsze i najlepsze moim zdaniem - zrobić nawozy samodzielnie policzyć dawkowanie i nawozić przez rok za 10zł a te które masz - odstawić .

Co do dozowania CO2 - na podstawie KH i Ph nie policzymy dawkowania bo Podłoże ASII zbija KH i testy będą przekłamywały. Trzeba by skalibrować test permanentny i na jego podstawie dozować dwutlenek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bboymietek Masz najnormalniejsze objawy nowego zbiornika, więc bez obaw - wyjdzie na prostą - bądź cierpliwy. Jak chcesz nawozić AA to kup całą linię nawozów i dawkuj jak producent nakazał(kolega wyżej już to napisał).

Glon usuwaj mechanicznie przy podmianach wody. Zrób 3, 30% podmiany razem z usunięciem glona - 48H przerwa między podmianami.

Nie napisałeś ile czasu oświetlasz zbiornik :roll:

 

Łoren miałem ASII w niejednym akwarium i nigdy nie zauważyłem "zbijania" KH, u Ciebie zbijało ?. Ja lałem do nich kranowit kh=12 i zawsze tyle samo miałem w zbiorniku :( - może miałem testy do d*&y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A prosze powiedzcie mi na ile mam ustawić oświetlenie i ile CO2 podawać?

I co teraz zrobić czy mam wymienić całą wode i od nowa podawać nawozy czy si nie przejmować i lać jak każe producent? Jeśli chodzi o linie z Aqua Artu to brakuje mi tylko macro? Bo z tego co wyczytałem to micro ponoć tylko jak się ma wode RO.

 

Proszę też powiedzcie mi, jak będe tą wodę podmieniał 30 % co 2 dni przez tydzień, to czy normalnie kranówkę mam lać. Czy może jakąś inną i czy może coś do niej dodawać np. Safe Water Aqua-Artu? Co daje woda z RO? I czy za taką wodę można uznać wode demineralizowaną taką jaka jest na stacjach bezynowych?

 

Edit:

 

Zrobiłem jeszcze jedno zdjęcie może będzie lepiej widoczny ten glon. Glon jest na roslinach, nitki pojawiają się też na szybach oraz kamieniach.

 

 

Wrzuciłem też na YouTube filmik przedstawiający akwarium. Może lepiej będziecie mogli zobaczyć go.

 

http://www.youtube.com/watch?v=P7Ipc0YG ... e=youtu.be

 

nemo130: Edytuj posty, dbaj o pisownię. Ostatni raz upominam! 6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło max 7h przez cały okres kuracji, podczas podmian usuwaj glona mechanicznie.

Masz małe akwarium więc żadnym kosztem jest stosowanie podczas podmian wody RO lub destylowanej z CPN-u - musisz tylko zaopatrzyć się w mineralizator(Aqua Art też takie posiada, ale trzeba go lać w podwójnej dawce - pamiętaj o tym). Indykator w twoim akwarium będzie miał wtedy kolor lemonkowy(na filmie widać, że jest granatowy) i to będzie dla Ciebie znak, że CO2 masz dobrze rozpuszczone.

Zaopatrz się w makroelementy i podawaj je według zaleceń producenta, też podczas kuracji - K+ podawaj do podmienianej wody a makro podziel na codzienne dawki.

Mikro (calssic) odstaw, zacznij je podawać za jakieś 3-4 tygodnie.

Wspomniałeś o mikro, cyt."Bo z tego co wyczytałem to micro ponoć tylko jak się ma wode RO.", mając wodę RO, dodajesz mineralizator Planta Gainer Pro Hydro Mineral razem ze specjalnie do tego przygotowanym mikro z ich linii nawozowej - Planta Gainer PRO Micro. Ty pisałeś, że masz Planta Gainer Classic a to co innego(podobne, ale... inne :))

To na razie na tyle, "walcz" i napisz za jakieś 2 tygodnie co się dzieje.

 

Podpowiadam i uprzedzam pytanie :) - Safe Water Aqua-Artu nie musisz dodawać do RO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że mam iść na CPN i kupić wodę demineralizowaną. W akwarium podmienić 30%? Czy ile tej wody podmienić i co ile jaką ilość podmieniać? Natomiast później wlać PLANTA GAINER PRO HYDRO MINERAL? I dlaczego w podwójnej dawce? Jeśli chodzi o makroelementy to mam kupić PLANTA GAINER PRO MACRO GREEN czy PLANTA GAINER PRO MACRO RED?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej napisałem, cyt."Zrób 3(trzy), 30% podmiany razem z usunięciem glona - 48H przerwa między podmianami." - łopatologicznie - zlej 8L wody z akwarium, przygotuj tyle samo wody Ro(lub destylki) zmineralizowanej podwójną, zalecaną przez producenta, dawką PRO Micro i wlej ją do akwarium - będzie mętna woda ale to przejdzie.

Używaj Macro Red.

Pytałeś czemu podwójna dawka - ponieważ pojedyncza jest za mała i daje kH=1 w porywach do 2, a po podwojeniu dawki będziesz miał idealne kH=4-6.

Jak będziesz robił podmiany to już zawsze taką wodą, wyjdzie Ci to na dobre ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jutro zacznę te zabiegi. Mam jeszcze 2 pytania: Wcześniej wytłumaczyliście że mam ograniczyć micro i że to micro jest powodem powstawania glonów, a teraz czytam że do podmian mam używać wody RO z dodatkiem PLANTA GAINER PRO HYDRO MINERAL oraz PLANTA GAINER PRO MICRO. Piszesz też aby używać K+ oraz macro red. Tylko teraz nie wiem czy się pomyliłeś czy napewno mam do RO podać PLANTA GAINER PRO HYDRO MINERAL oraz PLANTA GAINER PRO MICRO? Drugie pytanie to: Czy woda demineralizowana może być na pewno z CPNu? Z tego co wyczytałem na forach to nie każda woda demineralizowana się nadaje, bo może być z miedzianych rur, czyli zawierać miedź ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używaj od razu K+ oraz Macro Red.

Do RO lej Hydro Mineral i po 2 tygodniach zacznij też podawać Pro Micro - przepraszam, że nie napisałem tego wcześniej - zapędziłem się :).

Nie wiem co pisali na innych forach ale ja używałem destylki w jednym ze swoich akwariów i nic złego nie zaobserwowałem.

Poniżej foto startu na destylce i tego co było po 35 dniach - byłem zmuszony usunąć kamienie bo rośliny nie miały miejsca na rozrost - baniak typowo eksperymentalno-badawczy, nie patrzcie na "aranżacje", przerybienie i to, że ryby są od początku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zaczynam walkę. Właśnie zrobiłem pierwszą podmianę. Zlałem 8 litrów wody i wlałem 8 litrów wody demineralizowanej. Następnie do akwarium wlałem 3 ml (3 naciśnięcia dozownika) Hydro Mineral. Kolejno jedno naciśnięcie Macro Red, K+, Carbo. Podczas podmian usunąłem tyle glona ile byłem w stanie. Teraz woda jest mętna, czekam aż się wyklaruje i po południu wrzucę fotki z aktualnego wyglądu akwarium.

 

Zrobiłem już 2 podmiany (30% wody) na wodę destylowaną z dodatkiem PLANTA GAINER PRO HYDRO MINERAL. Dodaje też MACRO RED, K+ oraz CARBO. Narazie glon nie ustępuje jest chyba na takim samym poziomie.

 

 

Wykonałem dziś testy wody (26.07.2012):

 

GH: 11

KH: 6

PH: 7,4

NO3: 10-20

PO4: 0.0-0.25

NH3: 0

NO2: 0.1-0.2

 

FE: 1.5 ( ! ) Nie wiem czy coś jest nie tak, ale ponoć jest to dawka zabójcza dla ryb. Wydaje mi się że źle wykonałem test (za duzo wsypalem proszku). Jutro powtórzę test i podam wynik jeszcze raz.

 

Testy wykonane za pomocą testów kropelkowych ZOOLTEK.

 

 

--------------------------------------------------------------------

28.07.2012

 

Właśnie zrobiłem podmiane nr 3.

 

Podmiany wyglądały następująco:

zlanie ok 8-10 l wody, wycinanie glonow(tyle ile sie dało), dziś obcinałem też liście które były najbardziej zarośnięte glonem, niestety hemiantusa praktycznie musiałem całego wywalić i wstawiłem nowe świeże sadzonki. Woda którą wlewałem to woda destylowana ( 5zł/5l z rybką narysowaną na opakowaniu) do której (przed wlaniem do akwarium) wlewałem hydro mineral.

 

Codziennie do wody dodaje : K+, Macro Red, Carbo.

 

Dziwią mnie dalej te wysokie poziomy żelaza w akwarium. Dziś przed 3 podmianą miałem 1,5 mg/l czyli poziom wg instrukcji zabojczy dla ryb i roslin.

 

Jestem po 3 podmianie tak jak mi radziliście. Dziś wieczorem lub jutro rano jak się woda ustabilizuje zrobie testy na ph,kh,gh i żelazo i zobaczymy co wyjdzie.

Mam problem z ustawieniem tego co2. Ma być ok 1 babelek na 2 sek? I czy mam mieć włączone cały czas?

 

Jest godzina 18 30 wykonuje testy wody.

Wyniki to:

 

PH : 6,8-7,0

GH: 10

KH: 8

 

Żelazo:0,5

 

Jutro wszystkie testy powtorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie leciało w dół KH na ASII i to dość znacznie - po zalaniu kranówką z RO 50/50 przy Kh ok 8 spadało nawet o 3-4 stopnie po tygodniu.

Potwierdzam!

U mnie kranówa ma KH 12, a w akwarium, przez długi czas (ok 1,5miesiąca od startu, bez znaczących podmian), miała około 0-1 st - test zooleka. KH "skoczyło" chyba po włożeniu kamieni z piaskowca ze śladami wapienia. pH mam na poziomie 6,2-6,8 (zależy od zawartości CO2), GH wcześniej było 7-8 teraz skoczyło do 12...

Dziś pomierzę po tygodniu nieobecności i karmieniu co 2-3 dzień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 2 włączniki czasowe. Jedna lampka włącza się o godzinie 10 - 18, natomiast druga lampka od 10,30-17,30.

 

Wracając do CO2, to czy mam wyłączać w nocy czy nie? I czy 2 bąbelki na sekunde to dobra wartość? Czy mam zacząć podawać micro? Strasznie też skaczą mi parametry wody. Ostatnie wyniki to: GH:12, KH:10, PH:7,2. Podczas ostatnich podmian i walki z glonami padły niestety 2 krewetki. Czy mam podmieniać dalej wode RO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak posiadam. Butle odkręcam godzine przed zapaleniem światła i wyłączam razem ze światłem. Staram się ustawić 2 bąbelki na sekunde tak aby kolor był lemonkowy tak jak pisałeś. Wieczorem jest lemonkowy, natomiast rankiem granatowy (mocno niebieski). Co robić dalej i co robię źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...