Jump to content

Kirysek panda i sparaliżowane wąsiki?????


Recommended Posts

Moje akwarium jest nowe, ma ok miesiąc.

Jest 50l

W chwili obecnej mam 5 mieczyków i 4 kiryski, z czego dwa to panda. Jeden jest większy a drugi mniejszy. Nie powiem dokładnie czy były identyczne przy zakupie ale różnice widać gołym okiem. Problem jest z mniejszym. Wasiki ma, ale wcale nimi nie rusza... podpływa do tafli wody (z drugim trudno to zauważyć). Pływa po dnie, widać że jakby próbuje coś szukać, rusza głowa na boki ale wąsiki nie wykonują kompletnie żadnego ruchu. Nawet trudno mi stwierdzić czy cokolwiek je.....inne kiryski zachowują się normalnie, przeczesują dno, wąsiki im szaleją. Nie wiem czy mógł sobie uszkodzić wąsiki na żwirku? Inne świetnie się na nim czują a dodam ze piasek specjalnie dodałam z myślą o nich bo wyczytałam, że go lubią.

 

 

Aha, dodam, że jeszcze nie odmulałam dna. Czy to może być przyczyną?

Link to comment
Share on other sites

Portia ale on kilka dni normalnie się zachowywał. I w wyglądzie nic nie wskazuje na chorobę bo nie ma żadnych zmian. Co jeszcze zauważyłam to że ma chwile, kiedy coś go nagle przewraca na bok a on w jednej sekundzie wraca do normalnej pozycji. Robi to szybko, nie ospale, ktoś z boku by powiedział że to "zabawa". Ale robi to tylko on. Może to naprawdę jakiś paraliż, że ma takie odruchy? Powtarza się to raz za razem ok 2-3 razy i znów jest normalnie. Zamieściłabym filmik ale jak na razie walczę żeby plik nie był za duży....:/

Link to comment
Share on other sites

To 'przewracanie' się to ocieranie. Prawdopodobnie coś kiryska swędzi i tak się drapie ;d

Może też mieć pasożyty, albo choroby skóry. Przyglądaj mu się uważnie.

Ale co do wąsików to niestety nie pomogę :C

Link to comment
Share on other sites

Fajnie to ocieranie wygląda :D Mam nadzieję że to nie przez pasożyty :roll:

 

Niestety dziś zauważyłam nieruszanie wąsami u drugiego kiryska :(

Zachowuje się identycznie jak wcześniejszy, tak jakby szukał ale wąsy są całkiem nieruchome. I wydaje mi się że oba są takie mniej ruchliwe, nie ma w nich tej kiryskowej werwy, pływają i to czasami szybko, bardziej wydają się być jednak apatyczne.....Będę obserwować dwa pozostałe. Nie mam pojęcia jak im pomóc choć obawiam się, że jeśli już nie ruszają wąsikami to niewiele da się zrobić.

Link to comment
Share on other sites

Badałaś parametry wody?

Ze względu na złą obsadę możesz mieć za dużo azotanów.

Kiryski powinno się trzymać minimum 6 sztuk jednego gatunku, inaczej ich zachowanie może być nietypowe.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...