Skocz do zawartości

zmiana obsady w 240l


sidorcia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam akwarium 240l a w nim :

15 prystelek barwnych

parkę zbrojników niebieskich

parkę skalarów.

Będę robił restart akwarium, a po restarcie będzie to coś A'la BW. Będzie sporo korzeni, piasek ,roślinki(anubiasy,kryptokoryny, może rotala).

Jakie rybki mogę mieć z nimi?

Podobają mi się akary i większe pielęgnice.

Prystelki też chcę wymienić na jakieś większe stadne(niekoniecznie, mogę sprzedać).

Chce aby zostały właśnie skalary a do tego jakieś większe pielęgnice.

Rosmyślałem też nad :

2+2 skalar

50 neonków(nie wiem jeszcze jakich)

parka zbrojników

1+2 p.kakadu.

Piszę ten post ponieważ nie wiem nic o zachowaniach większych pielęgnic.Nie wiem które są agresywne, a które łagodne.

Proszę o podanie mniej agresywnych pielęgnic oraz o propozycje obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj jedną parkę skalarów. U mnie w 200l trzymam jedną parkę, i na prawdę widać że troszkę im jest ciasno. Jeśli chcesz jakąś łagodną pielęgnice trzymać ze skalarami, to polecam Akarę Błękitną. Bardzo ładnie ubarwiona, łagodna choć bywa agresywna, szczególnie w okresie tarła. Do tego ławica, denne i masz piękną obsadę. Parka skalarów i akar to wystarczająco, szczególnie jak zaczną składać ikrę w tym samym momencie(właśnie u mnie teraz tak jest ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To plany ;] Jadę na działkę(niedaleko jest sporo jezior,torfowisk i jakby "mokradeł") i jakbym coś znalazł to bym trochę pozmieniał aranżacje.

Kryptokoryny które są po prawej zasłaniają za dużo światła. I jeszcze parę innych powodów ;].

A tak poza tym - Ludzi zakładających i likwidujących po miesiącu akwaria, Lub grzebiących tam codziennie się nie czepiacie ;p.

 

A czy skalary+akara pomarańczopłetwa to dobry zestaw? Jak tak to co stadnego/innego do tych rybek? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy skalary+akara pomarańczopłetwa to dobry zestaw? Jak tak to co stadnego/innego do tych rybek? ;]

Absolutnie nie. Akary są zbyt agresywne i skalary nie mają z nimi życia. Tak jak wcześniej pisałem, polecam Akare Błektiną lub inne, nie duże pielęgnice typu Sajica itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A czy skalary+akara pomarańczopłetwa to dobry zestaw? Jak tak to co stadnego/innego do tych rybek? ;]

Absolutnie nie. Akary są zbyt agresywne i skalary nie mają z nimi życia. Tak jak wcześniej pisałem, polecam Akare Błektiną lub inne, nie duże pielęgnice typu Sajica itp.

A co do samych akar? Czy byłaby możliwość jakiejś ławicy? Lub co do skalarów(jakaś pielęgnica/ciekawa rybka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nad agassiza myślałem, a zebry są chyba trochę agresywne.

Może coś takiego:

skalar:1+1/2+2

P. Meeka 1+1

A do tego jakieś stadko kirysków, może jakieś małe stadne rybki(neony czerwone).

W akwarium będą roślinki takie jak kryptokoryny anubiasy i nurzańce może też pistia .

Mam już dwa spore i bardzo ładne korzonki które będą w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad agassiza myślałem, a zebry są chyba trochę agresywne.

Może coś takiego:

skalar:1+1/2+2

P. Meeka 1+1

A do tego jakieś stadko kirysków, może jakieś małe stadne rybki(neony czerwone).

W akwarium będą roślinki takie jak kryptokoryny anubiasy i nurzańce może też pistia .

Mam już dwa spore i bardzo ładne korzonki które będą w akwarium.

Zamiast kirysów może dać zbrojniki lub otoski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przyszła mi do głowy Pielęgnica miodowa.

Miodowa może być za agresywna dla skalarów.

Czyli tak:

Skalar 1+1

akara błękitna 1+1

Pielęgnica sajica 1+1

Kiryski pstre 30 sztuk?

I dawać neony czerwone? ile?

 

Co dodać/zmienić/odjąć?

Trzy pary pielęgnic w takim akwa? Podaj wymiary tego baniaka, jeśli to standard, to może nie wypalić. W moim 100cm baniaku mam 2 pary pielęgnic - nie jest to dużo, ale jak im się zbierze do tarła to mam kocioł w akwarium.

 

10-12 Kirysków w zupełnośći wystarczy. Ja mam 8, i jest akurat ;)

Jeśli chcesz to możesz dać tak z 20-30 neonów czerwonych. Do tego możesz dać parkę mniejszych zbrojników jeśli chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada którą podał Mordimer jest ok. Nie ma co przesadzać, 2 pary całkiem nie małych rybek będzię ok. Ewentualnie jak Ci już zależy na tych 3 parkach, to spróbuj coś takiego:

1+1 skalar

1+1 Sajica

1+1 Akara

Trzy pary nawet łagodnych pielęgnic powinno być dobrze, jednak licz się z tym że na samym początku aby zdobyć te pary, kupisz ryby w grupkach. Może być niezły tłok jak ryby sie zaczną dobierać się w pary, a uwierz mi podczas tarła te ryby są agresywne. Dochodzą do tego pozostałe rybki - neonki itd. No chyba że od razu kupisz dobrane pary - wtedy nie powinno być najgorzej. Na Twoim miejscu, jeśli już tak koniecznie chcesz 3 pary, zostawił bym same pielęgnice. Wtedy będzię luźniej, no i nie będzie takiego "tłoku" ;). Wybór należy do Ciebie ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuje "zestaw" akwariowy 240l(drugi) w okazyjnej cenie i w nim będę "dobierał parki" .

Tylko ile rybek kupić?

Najpierw dobiorę parkę akar lub Sajic a po tym wylądują już w docelowym baniaczku.

Tylko jeszcze kwestia tego czy te rybki nie zjedzą roślinek typu anubiasy nurzańce i "miękkie" kryptokoryny?

I czy można dobrać parki(z rybek około 5-6cm) w akwarium 120l czy lepiej dać im 240?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuje "zestaw" akwariowy 240l(drugi) w okazyjnej cenie i w nim będę "dobierał parki" .

Tylko ile rybek kupić?

Najpierw dobiorę parkę akar lub Sajic a po tym wylądują już w docelowym baniaczku.

Tylko jeszcze kwestia tego czy te rybki nie zjedzą roślinek typu anubiasy nurzańce i "miękkie" kryptokoryny?

I czy można dobrać parki(z rybek około 5-6cm) w akwarium 120l czy lepiej dać im 240?

Kup tak 4-6 z każdego gatunku - wtedy będzie to bardziej pewne że trafisz w dobraną parkę.

Roślinek Ci nie zjedzą, niestety jak roślinki są słabo ukorzenione, to wtedy akary i Sajici mogą Ci je "wyrywać" ;). Jeśli jest taka możliwość to oczywiście że lepiej dobierać te parki w 240l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup tak 4-6 z każdego gatunku - wtedy będzie to bardziej pewne że trafisz w dobraną parkę.

Roślinek Ci nie zjedzą, niestety jak roślinki są słabo ukorzenione, to wtedy akary i Sajici mogą Ci je "wyrywać" ;). Jeśli jest taka możliwość to oczywiście że lepiej dobierać te parki w 240l.

 

 

A ile mniej-więcej będzie trwało dobieranie parek?

Roślinki zakopie w "doniczkach z kokosów i chyba nie będzie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup tak 4-6 z każdego gatunku - wtedy będzie to bardziej pewne że trafisz w dobraną parkę.

Roślinek Ci nie zjedzą, niestety jak roślinki są słabo ukorzenione, to wtedy akary i Sajici mogą Ci je "wyrywać" ;). Jeśli jest taka możliwość to oczywiście że lepiej dobierać te parki w 240l.

 

 

A ile mniej-więcej będzie trwało dobieranie parek?

Roślinki zakopie w "doniczkach z kokosów i chyba nie będzie problemu.

To zależy od np. dobrego i obfitego karmienia itp. Rybki jak trochę podrosną i dojrzeją, to po krótkim czasie powinnaś mieć pary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...