Skocz do zawartości

Prośba o pomoc.


Jack204
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdercznie.

 

1.Wiem,że temat był wałkowany ale jestem zdania, że każdy zbiornik jest inny i występują inne problemy.Moje akwa jest zalane parę lat temu.Nie było większych problemów aż zaczęły gwałtownie narastać sinice(wnioskuję to z opisów na forum), które zadusiły mi wszystkie rośliny .Gruby zielony kożuch zdławił wszystko co jest w akwarium.Dzisiaj zastanawiam się czy wstawienie niebieskiej świetlówki (Marine Blue firmy HAILEA)mogło przyczynić się do powstania problemu.Liczę na waszą pomoc i rady.

 

2.100x30x50 cm.

3.Dwie świetlówki 6500 K i 5000K 2X30W

4.5lat + - 1 rok

5.Podmiana raz w tygodniu 30 % wody,Parametry wody w akwa to :FE-do 0,02 ,NO3-20,NO2-0,25 ,PH-7,5,

KH-15.test firmyJBL.

6.Nie używam żadnej chemi.

7.Nie używam UV.

8.Tylko przy podmianie wody.

9.28 stopni grzałka z temostatem 150w.

10.Zadnych nawozów.

11.Nie mam CO2.

12.Obsada:2x severum złote 10cm.

7x brzanka sumatrzańska

6x pielęgnica pomarańczowo płetwa 6cm.

4x pielęgnica saica

13.Już nie mam żadnych.

14.Podłoże- żwir różnej grubości.

15.Filtr zew AQUAEL FZKN150Plus.

16.1x dzienne płatkiTropical 3x w tygodniu mrożona ochotka.Tylko ja karmię.

Dołączam dwa filmiki.

i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówka Marine Blue firmy HAILEA to świetlówka do akwariów morskich . Rośliny w akwarium słodkowodnym tego światła nie "widzą" - więc to tak jakby go w ogóle nie było. To pierwszy błąd.

Druga kwestia to parametry wody Fe - 0,02 - dużo za nisko

NO3 -20 w normie

Trzecia sprawa to:

PO4 - nie wiemy nic - a to może być główna przyczyna problemów - niedobory fosforu blokują możliwość wchłaniania azotanów przez rośliny , ustaje wzrost , następuje obumieranie powierzchniowe -> uwalnia się DOC i następują wysypy glonów.

Proponuję zapoznanie się z tematem >>>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zobaczeniu filmu - załamka, zrób jakąś aranżację, stwórz im "mieszkanko" podobne do ich naturalnego domu. Oczywiście zostaw jeden gatunek ryb - te akwarium jest za małe na taką mieszankę - i tu zaczyna się problem, który oczywiście jest do rozwiązania :)

 

Dobra wracam do tematu.

15.Filtr zew AQUAEL FZKN150Plus.

16.1x dzienne płatkiTropical 3x w tygodniu mrożona ochotka.Tylko ja karmię.

15.Filtr przy takiej obsadzie nie wyrabia - powinien być co najmniej 4 x pojemniejszy. Podaj jakie masz wkłady, co ile go płuczesz i czy podajesz jakieś bakterie/pożywki dla bakterii ?

16.Ile tych płatków - garść, łyżeczka - ile?. Ile ochotki ?

 

Po zmianie filtracji, zredukowaniu obsady i jak dowiemy się co z karmieniem - będzie można pogadać o wyprowadzeniu akwarium na prostą ;)

 

Mój sposób na sinice:

-podmiana 50% wody, podczas której usuwamy tyle sinic ile się da,

-włączamy dodatkowe napowietrzanie,

-całkowite zaciemnienie akwarium na 72h (można okryć akwarium kocem),

-w tym czasie karmienie ryb ograniczamy do minimum lub odstawiamy karmę na całe 3 dni,

-po trzech dniach podmiana wody 50% oraz płukanie filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Otrzymałem dzisiaj test PO4 i wyszedł źle tzn powyżej 1,8.Odpowiadam na wasze pytania, które się posypały: wkłady filtra mam 1.gąbka 2.żwir 3.węgiel ak. Płatków wsypuję tyle ile zjedzą w ok 4-5 min.tj dwie łyżeczki a jeśli chodzi o ochotkę to 3x w tygodniu 2 kostki.

Wiem, że wygląd akwarium jest tragiczny ale nie chciałem sadzić nowych roślin nie poznając powodu tragedii.Sugerujecie zmianę obsady czy mogę zostawić trzy gatunki pielęgnic czy tylko jeden i na nim się skoncentrować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkłady wymień na ceramikę, możesz zostawić jedną gąbkę - ile ?, powiedzmy taką o pow. nie większej niż 1/5 pojemności wkładów ceramicznych.

Karm suchą karmą(przeznaczoną dla gatunku), tak żeby wszystko znikało w minutę - dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Raz w tygodniu podaj 1 kostkę mrożonki.

Skup się na jednym gatunku. Na razie nie sadź roślin, odmulaj(dosłownie) dno przy podmianach, światło max. 8h/24h.

Miesiąc po zmianie, opisz jak wygląda sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś da odmulanie, choć wątpię ale spróbuj. Zobaczymy ja sytuacja będzie wyglądała za miesiąc.

Miałem kiedyś zbiornik roślinny a w nim bardzo wysokie PO4, rośliny rosły, wszystko wyglądało o.k.. Próbowałem zbić PO4 różnymi sposobami i środkami, ostatecznie okazało się, że to podłoże jest winne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

2.100x30x50 cm.

3.Dwie świetlówki 6500 K i 5000K 2X30W

4.5lat + - 1 rok

5.Podmiana raz w tygodniu 30 % wody,Parametry wody w akwa to :FE-do 0,02 ,NO3-7,5,NO2-0,25 ,PH-7,0,

KH-15.PO4-1,2 test firmyJBL.

6.Nie używam żadnej chemi.

7.4x w tygodniu po 1 godz.

8.Tylko przy podmianie wody.

9.28 stopni grzałka z temostatem 150w.

10.Zadnych nawozów.

11.Nie mam CO2.

12.Obsada:2x severum złote 10cm.i 4x 3 cm.

5x pielęgnica pomarańczowo płetwa 6cm.

13.Już nie mam żadnych.

14.Podłoże- żwir różnej grubości.

15.Filtr zew HW 303 BZ wkłady-1x gąbka 2x porcelana

16.2x dzienne płatkiTropical Cichlid Color dla pielęgnic i 1x w tygodniu mrożona ochotka.Tylko ja karmię.

Nowy filmik z stanem na dzień 15.09.2012-

 

Witam po przerwie !

Sytuacja na dzisiaj wygląda tak:

Glonów się prawie pozbyłem ponieważ zielona kaszka(chyba okrzemki)pojawia się na szybach i sprzęcie a także brązowa alga głównie na kamieniach ale przy cotygodniowej podmianie wody łatwo się tego pozbyć. Nie wiem jak z tym będzie na roślinach gdy je wreszcie posadzę, z roślin zetrzeć się nie da.Jak możecie zauważyć zainwestowałem w nowy wydajniejszy filtr HW oraz zredukowałem zarybienie do 2 gatunków,poprawił się też wynik PO4.

Czekam na wasze opinie i dalsze kroki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i idzie w dobrym kierunku :).

Jak dla mnie - za dużo/za duże ryby - ale już taki jestem i nic tego nie zmieni :).

Proponuję dodanie czarnego tła, więcej kamieni i korzeni(duże kłody, żeby nadać charakteru dla zbiornika).

Jeśli chcesz sadzić rośliny to tylko takie, które są wytrzymałe, cieniolubne, i których korzenie będziesz mógł ukryć w szczelinach głazów, np. anubiasy - możesz na początek wsadzić jedną szczepkę i zobaczyć czy przetrwa "ataki" ryb(wątpię), jeśli tak to dokładaj co tydzień po jednej - jak ryby stwierdzą, że wolą akwarium bez roślin to same kamienie i korzenie, naturalnie poukładane, dadzą super efekt.

 

Co to za świetlówka 5000k - podaj nazwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta świetlówka to Narva Oceanic Light.

 

Z czarnym tłem już próbowałem.Ciężko to dobrze przykleić do szyby aby nie było fałd a zacieki właziły pod tło i ohydnie wyglądało.Chyba, że masz na to jakiś patent.

Z anubiasem spróbuję i wystrój zaaranżuję. Pochwalę się jak wyszło.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta świetlówka to Narva Oceanic Light.

 

Z czarnym tłem już próbowałem.Ciężko to dobrze przykleić do szyby aby nie było fałd a zacieki właziły pod tło i ohydnie wyglądało.Chyba, że masz na to jakiś patent.

Z anubiasem spróbuję i wystrój zaaranżuję. Pochwalę się jak wyszło.

 

Pozdrawiam.

Dzięki za info. na temat świetlówki.

Tło możesz zrobić z folii reklamowej - możesz ją dostać w firmie zajmującej się reklamami. Na miejscu powiedzą Ci i wytłumaczą jak ją przykleić "na wodę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...