Skocz do zawartości

jak wzmocnić tą szafkę?


rejki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium jest ustawione centralnie na szafce, tam gdzie nie ma pod nią "zastrzału" w formie pionowej płyty, która uniemożliwiała blatu wyginanie się.

 

Albo musisz akwarium dać całkowicie na lewo, albo na prawo.

 

Możesz też wzmocnić w/w pionową ścianką (jeżeli chcesz akwa na środku szafki, lub w przyszłości większe) i dodając "plecy" z pełnej płyty 16-18mm

 

Nóżki są ok i nie musisz z nich rezygnować, ale zdecydowanie lepsze byłoby kupienie zwykłych podkładek/ ślizgów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wg was da usunięcie nóżek? to dokładanie nic nie zmieni przy w obecnym stanie. Przecież dolna płyta nie przejmuje żadnych naprężeń jeśli tylna płyta jest przybita praktycznie tylko dla picu.

 

Jeżeli chcesz wzmocnić tą szafkę, to krokiem A)jest przede wszystkim zdjęcie tego akwarium. Następnie w środkową szafkę wstaw wzmocnienie w formie płyty na całej wysokości. grubości "im większej tym lepszej". Wysokość musi być taka, żeby płyta była sztywna. Następnie, jeśli masz możliwość to środkową półkę na tym etapie możesz podzielić kolejną płytą na dwie części. Zamiast nóg proponowałbym cokolik dookoła szafki z płyty wiórowej.

 

Jeśli zastosujesz ściankę rozdziału w środku, to warto ją przymocować do tylnej płyty wzmacniającej, ponieważ istnieje ryzyko, że się wyboczy a wtedy powstaną naprężenia w szkle.

 

Główną wadą płyt drewnopochodnych jest to, że mają wysoki stosunek odkształceń do naprężeń. Dopiero mocno wygięta płyta osiąga sensowne wytrzymałości.

 

 

Jest jeszcze jedna opcja, ale ona pachnie hardcorem i trzeba do niej zdjąć blat i wziąć wyrzynarkę w łapy ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podobnej komodzie trzymałem 2x60l i nie trzeba było dorabiać pleców,uważam że to zbyteczne,to akwarium nie ma więcej niż 72l.

Dobrym wyjściem bez dziurawienia mebla jest przesunięcie w lewo,jednak z prawej blat jest zapadnięty i ta część akwarium będzie minimalnie w powietrzu(akwarium może wtedy pęknąć).

Możesz podłożyć pod nie blat 22 mm z klejonego drewna (jesion,buk,dąb)dopasowany do dna akwarium(kanciasty blacik nie będzie wyglądał zbyt ładnie) od pokrywy odrysuj i wytnij.Nie obejdzie się w tym przypadku przed spuszczeniem części wody.

Pod prawą stronę blatu możesz podłożyć listwę gdyby był w powietrzu.Przed nalaniem wody.

Pod takim blatem na pewno nie pęknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesuwanie akwarium psuje obecny efekt wizualny. Robi dię siodło, ponieważ pod dwoma "środkowymi" pionowymi ściankami nie ma podparcia. Podłoga pewnie też nie jest idealnie prosta więc proponuję pod każdą z w/w ścianek przykręcić od spodu w środkowej części regulowaną nóżkę. Koszt nóżki 70gr-2zł + 3 wkręty. Z narzędzi wystarczy młotek do wbicia śrubek na ok. 2mm i śrubokręt aby dokręcić je do końca.

Dołączona grafika

 

P.S. Tą środkową nóżkę ze zdjęć trzeba zdjąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mimo, że swoją szafkę akwariową robiłem w/g własnego projektu, to niestety nie zawsze da się uniknąć deformacji materiałowej. Dlatego ja osobiście na istniejący blat nakleiłem granit o grub. 3cm. Niezależnie od tego jak się zachowuje płyta drewniana, granit jest materiałem twardym i nie podatnym na odkształcenia. Chodzi o to aby akwarium stało na stabilnej podstawie. Może nie jest to rozwiązanie najtańsze ale ma też tą zaletę, że granit nie przemaka i niezależnie od tego jak się zachowuje podstawa szafki, granit nie ulega deformacjom.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesuwanie akwarium psuje obecny efekt wizualny. Robi dię siodło, ponieważ pod dwoma "środkowymi" pionowymi ściankami nie ma podparcia. Podłoga pewnie też nie jest idealnie prosta więc proponuję pod każdą z w/w ścianek przykręcić od spodu w środkowej części regulowaną nóżkę. Koszt nóżki 70gr-2zł + 3 wkręty. Z narzędzi wystarczy młotek do wbicia śrubek na ok. 2mm i śrubokręt aby dokręcić je do końca.

Dołączona grafika

 

P.S. Tą środkową nóżkę ze zdjęć trzeba zdjąć

Siodło się robi między pionowymi ściankami, także żadne wzmocnienie tych ścianek nic sensownego nie da. Najpierw trzeba zwiększyć sztywność blatu.

 

 

Mako, granit jest ok, ale nie tylko jest drogi, ale i cholernie ciężki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twarde klejone drewno pod baniakiem zdaje egzamin w 100%.Płyta wiórowa może się schować.

Granit jak nabierze naprężeń w tym przypadku,nie oszukujmy się strzeli razem z akwarium.

Mimo, że swoją szafkę akwariową robiłem w/g własnego projektu,

I zapłaciłem kupę kasy bym mógł spokojnie spać by moje akwarium nie pękło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twarde klejone drewno pod baniakiem zdaje egzamin w 100%.Płyta wiórowa może się schować.

Granit jak nabierze naprężeń w tym przypadku,nie oszukujmy się strzeli razem z akwarium.

Mimo, że swoją szafkę akwariową robiłem w/g własnego projektu,

I zapłaciłem kupę kasy bym mógł spokojnie spać by moje akwarium nie pękło.
Jak mi pęknie granit nie omieszkam powiadomić. Tylko czy się spotkamy za te kilkadziesiąt lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma 112l Czyli tak z 160kg na szafce stoi. Właśnie też myślę że przede wszystkim wzmocnić blat bo to na nim jest "kołyska". Jak myślycie dać na całą szafkę nowy blat czy tylko pod akwa? Dziękuję za wsparcie i odpowiedzi. Czekam na resztę pomysłów:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siodło się robi między pionowymi ściankami, także żadne wzmocnienie tych ścianek nic sensownego nie da. Najpierw trzeba zwiększyć sztywność blatu.

 

 

Mako, granit jest ok, ale nie tylko jest drogi, ale i cholernie ciężki.

http://forum.superakwarium.pl/resources/image/29681

 

Jak widać na zdjęciu powyżej blat ugina się na całej swej długości a nie tylko pod wewnętrznymi środkowymi ściankami. Wiąże się to z tym że ta środkowa nóżka niczego niepodtrzymuje. W/w ścianki wiszą w powietrzu, i tak jak pisałem podparcie ich na regulowanych nóżkach załatwi sprawę. Żadne granity, sklejki i inne cuda nie są tu potrzebne, blat nie musi być pancernie sztywny-musi mieć tylko podparcie w odpowiednich miejscach. Dodatkowo możesz przykręcić środkową półkę pod szufladą do ścianek(jeśli jest luźno na kołkach), zapobiagnie to ew. wyginaniu się ścianek na boki gdy dostaną podparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...