Jump to content

Dlaczego przycinanie szkodzi nurzańcowi?

Recommended Posts

Mam w akwarium nurzaniec. Od pocżatku rósł bardzo dobrze i na tyle się rozrósł, że część postanowiłem przyciąć. W internecie znalazłem informację, że należy ściąć nadmiar kładący się na tafli wody i nic się nie stanie. Jednocześnie znalazłem na forum opinię, że po przycięciu nurzańca on zdycha, ale zdaniem innych użytkowników to nie od tego. Wobec tego przyciąłem, ale tylko co drugą kępę nurzańca. I jaki efekt? Od kilku dni co druga kępa zdycha. :) I co Wy na to?

Ciachnięta sama góra, a liść żółknie od korzenia aż do góry. Przyciąłem wszystkie rośliny i tylko tej się nie spodobało. Czy jest na to jakieś logiczne wyjaśnienie?

Mi też pada nurzaniec zaraz po przycince, lecz ja zawsze przesadzałem go wtedy jak widziałem że pada, wraz z podcięciem korzeni do 2cm.Wsadzałem kulkę gliniano-torfową w korzeń i zwykle się regenerował.Pobudzałem go do wzrostu po prostu.

To teraz mi to mówicie? :) Jak ja już popsułem... Przyciąłem tak jak piszą w internecie, bo nie chciałem dublować tematów, tylko wyszukałem sam na forum. Jednak warto pytać. A teraz mam popsutą roślinkę. Rozumiem, że ta ucięte odpadną i wyrosną nowe od korzeni?

Ja przycinam nożyczkami liście w połowie i nie mam problemów.

U mnie tak samo. Sprawdź sobie w mój temat w podpisie - tam masz pokazane że nurzaniec u mnie, może być przycinany na każdej długości i nie sprawia to żadnych problemów.

Spokojnie, nurzaniec to taka roślina która rośnie w wiekszości warunkach - przynamniej u mnie. Dlatego nie powinieneś się martwić - liście odrosną bardzo szybko.