Skocz do zawartości

Niski poziom NO3


djlazy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was moi drodzy.

 

Z tego powodu, iż nie jestem zaawansowanym akwarystom zwracam się do was z prośbą o pomoc.

 

Opis mojego problemu:

Mam akwarium od dość dłuższego czasu. Ciągle zmagałem się z glonami. A to okrzemki, a to nitki. Stałym glonem który mnie odwiedzał jest pył na szybach.

Fakt ten zaczął mnie irytować więc postanowiłem dociekać przyczyn.

Zrobiłem testy zbiornika. Wykazały, że mam zachwianą równowagę między NO3 a PO4. Czyli, że NO3 mam na poziomie między 3 a 0 mg. Natomiast PO4 mam na poziomie 5mg/l.

Zakupiłem nawozy mikro i makro. Podmieniłem 50% wody. Po podmianie dodałem do akwarium Makro w ilości 12 ml. Przez ten sposób w akwarium powinno pojawić się około 15mg (dodać 5mg NO3 z kranówki). Z ciekawości zrobiłem test na NO3 następnego dnia. Wykazało mi, że poziom NO3 jest równy 5mg/l ...

 

Nie mam zielonego pojęcia co może się dziać w moim akwarium. Co może być przyczyną powstawania tak wysokiego PO4 i tak niskiego NO3?!

 

Proszę o pomoc ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem nawozy mikro i makro.

Musisz podać co to za nawozy bo jasnowidzów tu niewielu ;) Problem jest rozwiązywalny ale żeby Twoje nawożenie było skuteczne musisz podać dużo więcej danych odnośnie zbiornika >>>>. glony-potrzebujesz-pomocy-opisz-zbiornik-t48154.html - zastosuj ten schemat - im więcej danych tym pomoc będzie skuteczniejsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,podawaj kno3 azotan potasu rozłóż dawkowanie tego nawozu na tydzień powiedzmy na początek 15mg/l,obserwuj akwarium,nie testuj co dzień.Nie martw się o znikanie tego związku z wody twoje roślinki mają braki i żarłocznie go pochłaniają.Wiesz przy tak wysokim fosforze potrzebny jest również azot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawóz makroelementowy ( N, P, K, e202, e300) saszetkę należy rozpuścić w 500ml wody RO. podawać 2,5ml na 100 litrów. [2,5 ml tego roztworu podniosą w akwaium 100 litrowym zawartość NO3 o 1,5ppm, PO4 o 0,15ppm i K o 1,5 ppm]

 

nawóz mikroelementowy (B Cu Fe Mn Mo Zn e202 e300) saszetkę rozpuścić w 500ml wody RO. Podawać 3ml na 100 litrów. [3ml tego roztworu podniosą w akwarium 100 litrowym zawartość Fe o 0,045ppm. W przypadku braku Fe, dawkę zwiększyć]

 

 

Temperatura wody około 27, 28 st.

Podmieniam 45l co tydzien. Akwa 112l z czego moze około 90 to woda.

60w oświetlenie i świecę 10h dziennie.

nie przekarmiam ryb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy zbiornika. Wykazały, że mam zachwianą równowagę między NO3 a PO4. Czyli, że NO3 mam na poziomie między 3 a 0 mg. Natomiast PO4 mam na poziomie 5mg/l.

Czyli są wyraźne niedobory azotanów i nadmiary fosforanów i w związku z tym kupiłeś sobie nawóz:

nawóz makroelementowy ( N, P, K, e202, e300) saszetkę należy rozpuścić w 500ml wody RO........

gotową mieszankę gdzie występują azotany , fosforany i potas. Podając tą mieszankę zupełnie nic nie zmieniasz w proporcjach - azotany będą ciągle za nisko a fosforany ciągle za wysoko . Nie ma możliwości uzupełnienia jednego związku bo podając jeden podajesz także inne - chcesz uzupełnić azotany...ale przedawkowujesz fosfor który i tak jest już bardzo przedawkowany. Takie nawożenie do niczego nie prowadzi.

Poczytaj >>>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KH2PO4 jest tylko 50 gram ^^

To będziesz miał na trzy lata nawożenia fosforem :)

i mikro-plus intermagu 100ml - pierwszy raz o takim czymś słyszę

Przypuszczam ze jeszcze wielu rzeczy nie wiesz , np że na bazie takiego nawozu stosowanego w rolnictwie robimy nawóz odpowiadający np PG-classic i kosztuje to nas ok 80 groszy za 0,5L :) a w sklepie 25 zł ...w sumie różnica nie jest taka wielka :lol:

Proponuje zapoznać się z moim artykułem >>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Włączamy kalkulator zulixa podstawiamy wielkość swojego akwarium i odczytujemy ile jakiej soli mamy rozrobić a potem dozujemy roztwory codziennie i to wszystko. Jak rozrabiać sole znajdziesz tu >>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html link do kalkulatora także jest tam podany - podaj wyliczenia jakie zrobiłeś albo zrób screen a zobaczymy czy wszystko dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładka podstawowe wchodzi domyślnie - i jej używamy - wpisujesz objętość wody jaką wlewasz rzeczywiście lub pojemność akwarium (różnica zazwyczaj nie przekracza 10% i jest z punktu widzenia stężeń w akwarium nie istotna. Możesz zmienić także ilość dozowanego nawozu - domyślnie jest 8ml/dziennie możesz zmienić na 5ml. Po prawej pojawią się ilości z których należy wykonać roztwory po 500ml każdego .Przeczytaj w artykule "Jak poprawnie wykonać roztwory"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak ja mam teraz te gramy odmierzyć z tych woreczków po 100g? ....

 

Może spróbuje zwiększyć ilość wody do rozpuszczenia.

Oczywiście aby podawać po 5 ml związku.

 

I tak mi wyszło. Zamiast 500ml wziąłem 2150ml. Ale i tak to nie ratuje mnie do końca.

Dołączona grafika

 

Jak widać KNO3 przy 2150ml należy dać 100mg. Czyli tu banał. Wsypuje całą zawartość torebki i jest ok.

 

schody zaczynają się przy K2SO4 - gdyż w tych 2150ml musiałbym rozpuścić 113,4g, a posiadam tylko 100g.

przy MgSO4*7H2O w 2150ml musiałbym rozpuścić 186,8g a mam 150g...

KH2PO4 w 2150ml musiałbym rozpuścić 8,8g? a w woreczku mam 50 gram.

 

I każdą sól w osobnej buteleczce?

 

 

Czy może zrobić do każdego osobno obliczenia? I każde osobno w innej ilości wody rozpuścić?

 

K2SO4 musiałbym rozpuścić w 1900ml wody,

KH2PO4 w 12250ml wody

MgSO4*7H2O w 1150ml wody..

 

Eh.. i co z tym fantem zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz zrobić aż ponad 2 L roztworu (2150 ml)? Zrób normalnie 500 ml ( pół litra ). Jak nie masz wagi możesz sugerować sie tym:

KNO3 10g = 9 ml

K2SO4 10g = 7 ml

KH2PO4 10g = 10 ml

MgSO4*7H2O 10g = 11 ml

Każdy roztwór zrób w osobnej butelce, będziesz mógł łatwiej wprowadzać korekty w nawożeniu.

I tak na przykładzie K2SO4 : 26,4 g * 7 ml / 10 g = 18,48 ml .

Czyli K2SO4 26,4 g to około 18,48 ml i tyle dodajesz soli do 500 ml roztworu.

post-11833-13685170447492_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinować tak jak kombinujesz - to bez sensu - trzeba odmierzyć potrzebne ilości soli tak jak za pierwszym razem policzyłeś. Rozrobić roztwory po 500ml każdego . Musza być w oddzielnych pojemnikach. Odmierzyć można wagą precyzyjną a jak nie to można dość dokładnie odmierzyć strzykawką wsypując do niej sól i delikatnie ubijając w środku - czyli objętości/waga. i wygląda to mniej więcej tak:

KNO3 10g = 9 ml

K2SO4 10g = 7 ml

KH2PO4 10g = 10 ml

MgSO4*7H2O 10g = 11 ml

Błąd rzędu 10% praktycznie nie ma znaczenia - nie mniej jednak postaraj się policzyć to w miarę dokładnie

http://allegro.pl/waga-jubilerska-lcd-w ... 33623.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...