Skocz do zawartości

Co2 w płynie- wasze rady i opinie


parownik1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym aby w tym temacie zamieszczać wasze opinie oparte na doświadczeniach na temat Co2 w płynie lub sprayu.

Mile widziane nazwy specyfików oraz w jakich zbiornikach były stosowane a także czy lepsze w płynie czy też może tradycyjna bimbrownia?

Ja sam zastanawiam się nad wyborem pomiędzy Co2 w płynie a bimbrownią mam zbiornik 112l pomóżcie proszę :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałbym aby w tym temacie zamieszczać wasze opinie oparte na doświadczeniach na temat Co2 w płynie lub sprayu.

Mile widziane nazwy specyfików oraz w jakich zbiornikach były stosowane a także czy lepsze w płynie czy też może tradycyjna bimbrownia?

Jest masa takich długich rozpisywanych opinii na forum, jak to działa, dlaczego i czy warto. Użyj opcji szukaj. ;)

Ja sam zastanawiam się nad wyborem pomiędzy Co2 w płynie a bimbrownią mam zbiornik 112l pomóżcie proszę :help:

Optymalnie jak nie butla to i to i to. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsza opcja w nawożeniu węglem (bo do tego wszystko sie sprowadza) to jednak zakup zestawu do dystrybucji CO2 - w zależności od wielkości zbiornika i sposobu rozpuszczania go w wodzie - miesięczny koszt waha się od 2-3zł do 10-15zł. Stosowanie innych ekwiwalentów węgla - w tym preparatów E-carbo czy PG carbo , koszty te zdecydowanie powiększają , ale nie odczuwamy tego jednorazowego wydatku jakim jest zakup butli reduktora , dyfuzora/reaktora itd.

Stosowanie CO2 w akwarium oprócz dostarczania węgla dla roślin powoduje tez obniżenie wartości Ph co może przyczyniać się do ograniczenia wzrostu niektórych glonów.

Można nawozić także własnoręcznie przygotowanym "carbo" - to nic innego jak 2% roztwór aldehydu glutarowego. Są także inne związki chemiczne przy pomocy których można dostarczyć roślinom węgla - są to np. cytryniany .

Ostatnio na moim rodzimym forum został przeprowadzony eksperyment z zastosowaniem octu jako źródłem węgla - okazało się że także mozna - pewnie na dniach opiszę to dokładniej. Jak więc widać jest wiele różnych sposobów - jedne wygodniejsze inne mniej , tańsze i droższe - wybór oczywiście zawsze jest po stronie właściciela akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest obszerny - bo nie dotyczy wyłącznie nawożenia węglem w płynie - tego nie da się "oddzielić" od reszty nawożenia - to nie jest tak ze jak dodajemy ten preparat to wszystko nam załatwia - nawożenie musi być kompleksowe i dopiero wtedy można mówić o jakimś sukcesie. Nie wydaje mi się żebyś znalazł tu opinie o samym "carbo" jako takim - ja nie potrafiłbym tu napisać nic konkretnego - a opinie typu "ja to podaję i u mnie jest ok - czy też nie jest" nie są w ogóle miarodajne ponieważ na to czy w akwarium jest , czy nie jest dobrze, ma wpływ wiele różnych czynników . W każdym razie na innym forum pilotowałem projekt i udało się poprowadzić akwarium roślinne postawione na podłożu z ziemi, nawożone jest solami , jako ekwiwalent węgla - stosowane jest PG carbo - obecnie roztwór aldehydu glutarowego a oświetlenie wynosi nieco ponad 0,5W/l . Da radę o ile wszystko zrobione jest poprawnie i nie stosuje się półśrodków i odpowiednio wcześnie przygotuje wszystko zgodnie z zasadami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zatem mam zamiar kupić aldehyd glutarowy i spróbować a w razie nie powodzenia uruchomię bimbrownie

Jeszcze raz to napiszę - musza być spełnione wszystkie warunki do prawidłowego wzrostu roślin a więc odpowiednie podłoże , odpowiednie światło i odpowiednie nawożenie (kompleksowe- makro i mikroelementowe) - którykolwiek w powyższych warunków nie będzie spełniał wymogów roślin - rosnąć nie będzie i glony murowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie istotnie mizerne. Bez jego zwiększania możesz zrobić na nim biotop czarnych wód, bez roślin (tylko pływające) z dużą ilością korzeni, gałęzi i liści (dębu, buku, ketapangu). Liście muszą być martwe i wysuszone. Świerzych się nie dodaje. Tylko musisz mieś bardzo dobrą filtrację, bo z powodu braku roślin będzie rosło stężenie związków azotu.

 

Jak już się uprzesz na rośliny i zwiększysz oświetlenie, to CO2 w płynie, przy 112l pojemności akwarium jest ekonomicznie nieopłacalne. Ale da się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że moje akwarium stoi w miejscu w którym codziennie padają na nie przez kilka godzin promienie słońca.

Chciałem mieć taką obsadę :

-1+2 gurami dwuplamisty lub mozaikowy/ bądź prętnik karłowaty

-15 neonów innesa

-6 kirysków

a z tego co wiem ryby te lubią roślinki.

A może bym dodał jakieś oświetlenie ledowe jest to dość szybkie, łatwe w montażu i tanie rozwiązanie tak myślę :? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje akwarium stoi w miejscu w którym codziennie padają na nie przez kilka godzin promienie słońca.

No to 90% gwarancji że pojawia się w dużych ilościach zielone glony.

 

Niekoniecznie. Moje akwarium było doświetlane przez słońce przez kilka godzin dziennie i inwazji glonów nie miałem. Poza okresem "młodzieńczym". Trzeba zasłonić paskiem z papieru podłoże - przykleja się go na zewnątrz akwarium oczywiście - żeby słońce na nie nie padało. Zmniejszy to fotoredukcję żelaza, które może być przyczyną wysypu glonów.

 

Jeśli faktycznie przez kilka godzin słońce pada na akwarium, to ja bym zostawił te 24W. Mam na parapecie w butelkach po wodzie 5l, różne rośliny. Żabienice, Zwartki, Bacpa, Staurogyne, rosną lepiej niż w akwarium, a niczym tego nie doświetlam. Nigdy też nie pojawiły się tam glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Moje akwarium było doświetlane przez słońce przez kilka godzin dziennie i inwazji glonów nie miałem

Nie napisałem że koniecznie - napisałem że 90% gwarancji na glony - przy akwarium mocno obsadzonym roślinami szanse na to że będzie dobrze rosną - w przypadku akwariów nowo-założonych z małą ilością roślin przez niedoświadczonych akwarystów zdecydowanie rosną i sądzę że w moich szacunkach się nie pomylę .(obym się mylił)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że jeszcze jest opcja roślinek sztucznych co wy na to ?

nawet nie pisz takich rzeczy :D Przecież to porażka straszna - postaramy się pomóc żeby wszystko ruszyło w dobrą stronę - po prostu musisz być cierpliwy i przygotowany na to ze mogą pojawić się problemy ale nie wolno się łamać :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...