Skocz do zawartości

Pomocy rozbity termometr!


ulawisnia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Przed chwilą rozbił mi się termometr.Naszczescie nie w akwarium tylko na podloge.Bardzo sie boje ze mogl być rtęciowy.Kupiłam go w 2006 roku jeszcze jak nie było zakazu sprzedaży rtęciowych.Termometr najzyklejszy,tani,szklany z jedna przyzsawka.Prosze mi napisać czy mógł być rtęciowy!!!

 

Przenoszę do odpowiedniego działu.

mod.Evelyn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego twierdzicie że wkłady w termometrach(czy jak to nazwać)są rtęciowe,zresztą nigdy takich nie spotkałem. Rtęć jest koloru srebrzysto-połyskliwego,podobnie jak chrom i jest bardzo toksyczna,zakładam że żaden producent biorąc pod uwagę to że taki może pęknąć w akwarium i wytruć ryby na pewno by go rtęcią nie napełnił,a już na pewno nie nazwał by go termometrem akwarystycznym.Alkoholowe,owszem są.

Skoro był czerwony,możliwe że nie był alkoholowy ale ciecz w nim po rozbiciu się mojego termometru nie dawała znaku tego zapachu,coś jakby śmierdziało ropą,naftą,napisz jak zapach było czuć.Nie panikuj zetrzyj co widzisz i się nie martw.

Rtęć czerwoną używa się do produkcji ładunków jądrowych,więc nie sądzę że tam była.Głowa do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To może ja odpowiem jako strażak.

W polskich domach występuje jeszcze dużo termometrów, które są rtęciowe. Srebrny kolor. Może być też sytuacja, że rurka jest barwiona na kolor inny i może wyglądać na alkoholowy (niebieski). Rtęć stosuje się w termometrach do pomiaru temperatury od -38st.C i do około 356st.C (temp. wrzenia rtęci), czyli w akwarium raczej takiego nie było :). Sama rtęć nie stanowi zagrożenia natomiast jej opary (działanie wziewne) więc ostrożnie. W Warszawie wysyłamy zespół chemików, który robi pomiary: jeżeli rtęć i wylała się na dywan to zabierają cały dywan do utylizacji, jeżeli ktoś wpadł na pomysł żeby to odkurzyć no to odkurzacz idzie do utylizacji.

Kolor czerwony to wyłączenie alkoholowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilości rtęci, które są w termometrze nie są szkodliwe nawet gdybyś ją połknął. Musiałbyś pracować w fabryce i wdychać opary żeby odczuć szkodliwość: zaburzenia ruchu, wzroku i słuchu, a potomstwo choroby umysłowe i zaburzenia układu nerwowego. Wchłanianie przez skórę wynosi 0,1 a przez układ pokarmowy 2% natomiast przez płuca 80%.

Tak, że spokojnie - to typowe działania prewencyjne i nie trzeba panikować z termometrem. Ale jak zadzwonicie na numer alarmowy to powiem Wam co innego :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...