Skocz do zawartości

kilka problemów...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Cztery miesiące temu kupiłem na allegro taki zestaw http://allegro.pl/akwarium-60-czarne-me ... 56237.html . To moje pierwsze akwarium więc i błędów popełniłem co niemiara. Większość oczywiście przez niecierpliwość. Skład gatunkowy od razu zbyt mocno zróżnicowany i kupowanie rybek stadnych po kilka sztuk. Część przez te kilka miesięcy padła i zostały 4 neony czerwone, 4 kardynałki, 3 hokejówki, 2 żałobniczki i 2 cierniooczki Myersa, więc obsada raczej nie za duża. Na początku największe problemy miałem z glonami które powodowały zakwit wody, obrastały błyskawicznie szyby i zabijały kabombę. Wyeliminowałem je specyfikiem tetry o nazwie Algumin. Ale dalej miałem problemy z roślinami. Kabomba wymarła mi w całkowicie. Kupiłem moczarkę i wygniła w niecały miesiąc w całości. Nawiasem mówiąc dostałem jako gratis do niej plagę ślimaków... Trzyma się jedynie i się nawet rozrasta kryptokoryna. Kupiłem testy tropicala 5 in 1 i wyniki ciągle te same jak woda z kranu. NO2, NO3 i twardość w normie, KH ciągle za wysokie i PH powyżej 8. I tu moje pytanie czy to problemy z wodą powodują wymieranie roślin, czy może przyczyn szukać gdzie indziej? Druga sprawa to te PH. Wywaliłem ponad miesiąc temu wszystkie muszle ale ciągle powyżej 8. Jak najlepiej sobie z tym poradzić? Kupić preparat czy polecane tu na forum filtracje z użyciem torfu, szyszki olchy, liście dębu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kwestiami finansowymi jakoś dałbym radę, ale według opisu filtr powinien wystarczać do dużo większego akwarium niż moje niecałe 60 l. W opisie pokrywy jest coś takiego "wraz z oświetleniem (w komplecieT8 1x15W)". I właśnie nie wiem czy to wystarczające oświetlenie. Co do braku pierwiastków jak to sprawdzić?

Po wyjęciu muszli robiłem trzy lub cztery podmianki wody po około 1/3 całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kwestiami finansowymi jakoś dałbym radę, ale według opisu filtr powinien wystarczać do dużo większego akwarium niż moje niecałe 60 l

 

Nie chodzi tylko o przepływ filtra lecz o jego złoża filtracyjne.

Przeczytaj mój poradnik dot. filtracji w akwarium jeśli masz czas.

Im większa pojemność na złoża w szczególności biologiczne tym lepiej.

Ja w 54l mam fluval 204 i jest bardzo dobrze.

Na allegro kupisz już za 50zł używane eheimy w dobrym stanie.

W opisie pokrywy jest coś takiego "wraz z oświetleniem (w komplecieT8 1x15W)". I właśnie nie wiem czy to wystarczające oświetlenie.

15W w 60l akwarium daje nam 0,25W/l czyli odpowiednia ilość światła dla mchów.

Jeśli umiesz to dołóż dodatkowo chociaż 8W lub najlepiej więcej ( 15W w T8 albo 24W w T5)

Co do braku pierwiastków jak to sprawdzić?

Na razie nie kupuj testów bo nawet jak były by znikome ilości nawozów w wodzie (woda z kranu ma jakieś pierwiastki dla roślin) to pewnie i tak za dużo przy tak małym oświetleniu.

Po wyjęciu muszli robiłem trzy lub cztery podmianki wody po około 1/3 całości.

Sprawdź Ph wody z kranu i napisz ile wyszło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problemy miałem z glonami które powodowały zakwit wody, obrastały błyskawicznie szyby i zabijały kabombę. Wyeliminowałem je specyfikiem tetry o nazwie Algumin. Ale dalej miałem problemy z roślinami. Kabomba wymarła mi w całkowicie. Kupiłem moczarkę i wygniła w niecały miesiąc w całości.

Wyeliminowałeś tylko skutki a nie przyczynę powstawania.

 

Kupiłem testy tropicala 5 in 1 i wyniki ciągle te same jak woda z kranu. NO2, NO3 i twardość w normie,

Co to dla Ciebie oznacza ? Bo dla mnie nic :) Jaka to norma?

 

I tu moje pytanie czy to problemy z wodą powodują wymieranie roślin, czy może przyczyn szukać gdzie indziej?

Można to tak skrótowo ująć że to problemy z parametrami wody ale tak na prawdę to wszystko wynika z braku wiedzy - to na pewno da się zmienić ;) . Żeby udzielić Ci pomocy potrzeba dużo więcej danych odnośnie Twojego zbiornika.

Opisz według schematu >>>> glony-potrzebujesz-pomocy-opisz-zbiornik-t48154.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kwestiami finansowymi jakoś dałbym radę, ale według opisu filtr powinien wystarczać do dużo większego akwarium niż moje niecałe 60 l

 

Nie chodzi tylko o przepływ filtra lecz o jego złoża filtracyjne.

Przeczytaj mój poradnik dot. filtracji w akwarium jeśli masz czas.

Im większa pojemność na złoża w szczególności biologiczne tym lepiej.

Ja w 54l mam fluval 204 i jest bardzo dobrze.

Na allegro kupisz już za 50zł używane eheimy w dobrym stanie.

W opisie pokrywy jest coś takiego "wraz z oświetleniem (w komplecieT8 1x15W)". I właśnie nie wiem czy to wystarczające oświetlenie.

15W w 60l akwarium daje nam 0,25W/l czyli odpowiednia ilość światła dla mchów.

Jeśli umiesz to dołóż dodatkowo chociaż 8W lub najlepiej więcej ( 15W w T8 albo 24W w T5)

Co do braku pierwiastków jak to sprawdzić?

Na razie nie kupuj testów bo nawet jak były by znikome ilości nawozów w wodzie (woda z kranu ma jakieś pierwiastki dla roślin) to pewnie i tak za dużo przy tak małym oświetleniu.

Po wyjęciu muszli robiłem trzy lub cztery podmianki wody po około 1/3 całości.

Sprawdź Ph wody z kranu i napisz ile wyszło.

Przeczytałem właśnie Twój poradnik. Trochę błędów robiłem. Nie sądziłem, że przy takim małym zbiorniku filtracja jest aż tak ważna. I żeby strumień wody wylatujący z filtra nie ponosił rybek ustawiłem moc na najmniejszą... To powodowało że był pewnie za słaby obieg w akwarium. Już wcześniej przychodziło mi do głowy, że coś może nie tak z tą filtracją, bo przy każdej podmianie wody odsysałem z dna ogromne ilości wszelkiego brudu. Zastanowię się na dniach nad filtrem kubełkowym. A do czasu jak mam ten, jaką filtrację biologiczną dorzucać do tego mojego filtra turbinowego?

 

Co do oświetlenia wydawało mi się, że jeśli glony rosną na potęgę to jest aż nadto światła. A okazuje się, że kupiłem oświetlenie nie nadające się za bardzo do niczego. Poczytam dokładniej o tym i postaram się jak najszybciej zmienić.

 

Na teście paskowym tropicala wychodzi zawsze według skali maksymalnie zasadowe. Czyli grubo ponad 8. Mieszkam akurat w Białymstoku, ale sprawdzałem wodę u rodziców i znajomych mieszkających pod Białym i u wszystkich była mocno zasadowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problemy miałem z glonami które powodowały zakwit wody, obrastały błyskawicznie szyby i zabijały kabombę. Wyeliminowałem je specyfikiem tetry o nazwie Algumin. Ale dalej miałem problemy z roślinami. Kabomba wymarła mi w całkowicie. Kupiłem moczarkę i wygniła w niecały miesiąc w całości.

Wyeliminowałeś tylko skutki a nie przyczynę powstawania.

 

Kupiłem testy tropicala 5 in 1 i wyniki ciągle te same jak woda z kranu. NO2, NO3 i twardość w normie,

Co to dla Ciebie oznacza ? Bo dla mnie nic :) Jaka to norma?

 

I tu moje pytanie czy to problemy z wodą powodują wymieranie roślin, czy może przyczyn szukać gdzie indziej?

Można to tak skrótowo ująć że to problemy z parametrami wody ale tak na prawdę to wszystko wynika z braku wiedzy - to na pewno da się zmienić ;) . Żeby udzielić Ci pomocy potrzeba dużo więcej danych odnośnie Twojego zbiornika.

Opisz według schematu >>>> glony-potrzebujesz-pomocy-opisz-zbiornik-t48154.html

Jedną z przyczyn problemu z glonami było światło słoneczne, bo akwa stało dość blisko okna. Przesunąłem je i okleiłem tapetą ze sklepu zoologicznego. Nie wygląda to może rewelacyjnie, ale nie rosną już w takim tempie.

 

Chodziło mi o normę umieszczoną na opakowaniu tego testu. O takie uśmiechnięte buźki ;) Wychodzi z tego: NO3 nieco powyżej zera mg/l, NO2 tak samo, twardość GH koło 17. No i buźki smutne: total alkalinity KH powyżej 17 i PH powyżej 8. Najgorzej jak może być według tej skali.

 

Brak wiedzy na pewno. Za szybko się podjąłem akwarystyki praktycznie nic o niej nie wiedząc. Wybierałem według opisu rybki i rośliny w miarę łatwe do hodowli. Myślałem, że jakoś to będzie. Ale nie jest...

 

Postaram się dzisiaj jeszcze opisać wszystko według podanego schematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o normę umieszczoną na opakowaniu tego testu. O takie uśmiechnięte buźki Wychodzi z tego: NO3 nieco powyżej zera mg/l

A zwróciłeś uwagę na to co jest tam jeszcze na tym teście umieszczone przy tych buźkach? Namalowana jest tam rybka - to oznacza ze ten parametr jest dobry jeśli bierzemy pod uwagę warunki hodowlane dla ryb. Ale testów nie używamy wyłącznie w celu sprawdzania parametrów dla ryb ale także określamy parametry do hodowli roślin - a te są w tym przypadku bardzo kiepskie. Aby akwarium z roślinami funkcjonowało poprawnie muszą być zachowane właściwe ilości i proporcje podstawowych pierwiastków w stosunku do siebie. Braki poszczególnych , niewłaściwe proporcje powodują osłabienie i uniemożliwienie wzrostu roślin , powolne powierzchniowe ich obumieranie - to z kolei stanowi idealną pożywkę dla glonów - no i koło się zamyka. Jak więc widać likwidując same glony preparatami przeciw-glonowymi nie eliminujemy przyczyn ich powstawania . Wszystko sprowadza sie do zapewnienia roślinom optymalnych warunków wzrostu - wtedy one same bronią się przed glonami (zjawisko aleopatii) . Proponuję zapoznanie się z tematem >>>> moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html . Przypuszczam ze popełniłeś sporo błędów i na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad przeprowadzeniem prawidłowego startu jeszcze raz według poprawnych zasad.

P.S - wlej wodę z kranu do szklanki odstaw na dwie godziny i zrób wszystkie dostępne testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbadałem tą wodę z kranu jeszcze raz i wyniki praktycznie jak wody z akwarium. Chociaż w akwa woda jest nawet trochę bardziej zasadowa. NO3 nieco powyżej zera mg/l, NO2 tak samo, twardość GH koło 17, total alkalinity KH powyżej 17 i PH powyżej 8. Test kropelkowy na ph również pokazuje 8.

Zapoznałem się z podanym przez ciebie tematem, plus to co mi tu wcześniej pisaliście i widzę, że niestety trochę za dużo błędów popełniłem. Zbiornik do restartu już się chyba tylko nadaje.

 

Według schematu >>>> glony-potrzebujesz-pomocy-opisz-zbiornik-t48154.html wygląda to tak:

 

1.Kiedy akwarium zostało zalane - około 1 marca

2.Litraż i wymiary akwarium - 57 l, z przednią szybą profilowaną 60x30x30cm

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L) - T8 1x15W. O tym pisano mi już, że to zdecydowanie za mało. Muszę się teraz dowiedzieć czy w tej mojej pokrywie z zestawu da się zmienić świetlówkę czy trzeba kombinować coś innego. Doczytam jeszcze.

4.Jak długo świecisz - ok 12 godzin

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa - I tu chyba jeden z największych błędów popełniłem. Bo część podłoża to zbieranina głównie białych kamyków niewiadomego pochodzenia którą dostałem od znajomego. Starałem się wyjąc z tego wszelkie muszle, ale było sporo małych i pewnie jakieś odłamki pozostawały. Reszta to kamyki ze sklepu zoologicznego, nazwy nie pamiętam.

6.Filtracja - Filtr wewnętrzny Hailea BT-400 filtrująco - napowietrzający

7.Typ zbiornika - chciałbym ogólny

8.Ozdoby - korzeń ze sklepu zoologicznego przygotowany według opisu z tego forum

9.Rośliny - kabombę zabiły glony, moczarka po 3 tygodniach zgniła w całości, trzyma się jedynie i nawet rozrasta kryptokoryna

10.Ryby - obsada - zostało: 4 neony czerwone, 4 kardynałki, 3 hokejówki, 2 żałobniczki i 2 cierniooczki Myersa, po restarcie dla ułatwienia wolałbym samo stadko neonów Inessa plus kilka otosków

11.Podmianki - co dwa tygodnie 1/3 zbiornika odstałą wodą z kranu z uzdatniaczem ActiClean Aquaela

12.Nawożenie akwarium - brak

13.CO2- nie dodawałem

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz - jw

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik? - starałem się ostatnio już nic więcej nie psuć

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? - 2-3 razy dziennie kilka rodzajów płatków tropicala na zmianę i suszone dafnie, zjadają szybko, trochę opada na dno, ale większość tego strumień wody z filtra wrzuca pod korzeń gdzie zajmują się tym piskorki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem najprawdopodobniej jest podłoże a właściwie jego brak, kamyczki białe najprawdopodobniej zawierają duże ilości wapnia i dodatkowo przyczyniają sie do wzrostu Ph i twardości i tak dość twardej wody. Co do samej twardości - jeśli nie ma wskazań dla obsady które wymaga wody miękkiej to w zasadzie KH i GH wysokie nie przeszkadzają w uprawie roślin - sam teraz jadę na kranówce o podobnych parametrach i nic się nie dzieje. Podstawa jednak to podłoże - zasobne musi być jeśli mają być w tym akwarium rośliny - oświetlenie marne ale na takie nieco zmodyfikowane LT jest szansa - oczywiście lepiej by było gdyby było większe - 0,4 - 0,5W/l

Myślę że na spokojnie należy temat przemyśleć - trochę poczytać - dobrze się przygotować i postawić akwarium w oparciu o wiedzę a nie o porady sklepowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...