Skocz do zawartości

Kawałek bałtyku z bezkregowcami


Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ ze zwierząt akwariowych najbardziej lubię bezkręgowce (na słonowodne mnie nie stać) wpadłem na pomysł zrobienia małego skrawka łąki bałtyckiej. Bałtyk jest morzem słonawym nie słonym więc mam pytanie czy można zastosować tam zwykłą aparaturę? Zastanawiam się także nad problematyką zimowania takiego akwarium ale to powinno dać się rozwiązać poprzez postawienie na oknie na cały rok (w sezonie letnim osłoni się to białą kartką żeby się tak nie nagrzewało.)

Najważniejsze czy ktoś już próbował robić coś takiego nie mieszkając w pobliżu Bałtyku? Ja w tym roku jadę nad nasze morze więc miałbym okazje zaopatrzyć się w faunę i florę do takiego zbiornika.

Ponieważ mogę mieć tylko jedno akwarium dlatego muszę zdecydować między słonawo wodnym a słodkowodnym a w tym celu muszę pozbierać wszystkie za i przeciw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ ze zwierząt akwariowych najbardziej lubię bezkręgowce (na słonowodne mnie nie stać) wpadłem na pomysł zrobienia małego skrawka łąki bałtyckiej. Bałtyk jest morzem słonawym nie słonym więc mam pytanie czy można zastosować tam zwykłą aparaturę? Zastanawiam się także nad problematyką zimowania takiego akwarium ale to powinno dać się rozwiązać poprzez postawienie na oknie na cały rok (w sezonie letnim osłoni się to białą kartką żeby się tak nie nagrzewało.)

Najważniejsze czy ktoś już próbował robić coś takiego nie mieszkając w pobliżu Bałtyku? Ja w tym roku jadę nad nasze morze więc miałbym okazje zaopatrzyć się w faunę i florę do takiego zbiornika.

Ponieważ mogę mieć tylko jedno akwarium dlatego muszę zdecydować między słonawo wodnym a słodkowodnym a w tym celu muszę pozbierać wszystkie za i przeciw.

 

Hmmm, myślę że to może być świetny pomysł ze skrawkiem morza Bałtyckiego jeśli to się uda będę wdzięczny za zdjęcie, problemem może być rozmiar zbiornika ponieważ w naszym morzu może gigantów nie ma ale jak to bywa potrzebować będą miejsca jak i parametrów wody przykładowo podmiana wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz w Internecie. Dużo osób decyduję się na hodowlę inwazyjnego gatunku krewetki - krewetka atlantycka (Palaemon elegans).

Wypiera ona nasz rodzinny gatunek - krewetka bałtycka (Palaemon adspersus). W naszych częściach występuje także rodzinna krewetka zmienna (Palaemonetes varians). Również można pomyśleć o garneli pospolitej (Crangon crangon). Z bardziej akwariowych gatunków koralowców to raczej tylko ukwiał tęgoczułki (Urticina felina). Okazjonalnie w nasze strony zagląda krab brzegowy (Carcinus maenas). Z mięczaków na pewno u nas występujących (chodzi oczywiście o gatunki rodzime) to:

- rogowiec bałtycki (Macoma balthica)

- sercówka drobna (Parvicardium hauniense)

- sercówka pospolita (Cerastoderma glaucum)

- omułek jadalny (Mytilus edulis)

- wodożytka bałtycka (Hydrobia ventrosa)

- wodożytka przybrzeżna (Hydrobia ulvae)

- Lamellidoris muricatus

- Alderia modesta

Nie można zapomnieć też o naszej chełbi modrej (Aurelia aurita).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł. Będąc na morzem możesz oprócz fauny i flory przywieźć ze sobą trochę wody do chociaż częściowego zalania zbiornika.

Jeśli możesz to napisz jaki to będzie litraż itp. czekam na zdjęcia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwile obecną planuje kupić baniak sześcienny o boku 40cm (64l ) i wpakować tam krewetkę atlantycką i bałtycką. Z gatunków nad którymi się wacham to krabik amerykański (dorasta da 2 cm więc niczego nie upoluje a posprząta) i jakieś pąkle ale te potrzebują silnego ruchu wody.

z flory widział bym trawy morskie i jakiegoś ciekawe glony.

 

Pytanie czy mogę wykorzystać do takiego akwarium zwykły filtr gąbkowy czy muszę nabyć specjalny do wód słonych? Nie chciał bym nad filtracji (tu liczę na rośliny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwariach morskich za filtrację biologiczną spełniają żywe skały (szkielety martwych koralowców), dlatego się też dodatkową ilość się umieszcza w sumpie jak jest. Ważny jest też odpieniacz białek, ale stosuję się go głównie przy rybach. Myślę że starczyć Ci będzie zwykły, dość mocny wewnętrzny o dość mocnej cyrkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bałtyku raczej niema zbyt dużo raf dlatego chciałem uzyć jakiegoś chropowatego kamienia do ozdoby z jednej i sporej warstwy podłoża z drugiej strony. To i filtr powinno zapewnić dużą powierzchnię filtracji zwłaszcza że nasze morze nie należy do najczystszych.

Pytanko ukwiał i krewetki to raczej nie najlepsze połączenie ze względu na to iż te drugie mogą zostać pożarte, czy raczej ukwiał nie będzie się ich czepiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Bałtyku, najlepszą aranżację zrobisz jak powkładasz dużo kamieni. W takich warunkach żyją mniej więcej krewetki.

Gdyby tak było że ukwiały tak zaciekle polują na krewetki to by nie umieszczało się ich razem w akwariach morskich. Oczywiście jakieś ryzyko jest, ale bardzo małe. Widziałem kiedyś filmik (teraz nie mogę znaleźć) jak w jednym akwarium był ten ukwiał i krewetka bodaj atlantycka. Oba gatunki funkcjonowały w spokoju.

Co do filtracji, ważne żebyś zrobił dobrą cyrkulację. Za wkłady filtracyjne można użyć biobale, węgiel aktywny i purigen.

 

Zapomniałem jeszcze że przy polskich brzegach występują także małe osobniki rozgwiazdy czerwonej (Asterias rubens), jeżeli Cię to zainteresuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że interesuje mnie rozgwiazda :-)

Zwiększę trochę rozmiar baniaka z 64l ( 40*40*40 ) do 96l (60*40*40) to i kawałek łąki morskiej się załapie. Bardzo lubię roślinność w akwarium.

Ciekawe ile przez ten tydzień nad morzem uda mi się nałapać żyjątek.

Filtr wrzucę w takim razie zewnętrzny z mocnym prądem.

Całość stanie pod oknem to będę mógł tylko doświetlać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stosuję się filtrów kubełkowych w morskich. Nie poręczne. Nie ma dostępu za bardzo do wkładów. Przy takiej wielkości lepszy sump.

Mam też pewną uwagę co do samego szkła. Lepiej jakbyś wziął standardowe na przykład 98l. W morskich lepiej by było dłuższe niż wyższe (ważna sprawa przy oświetleniu).

Namawiam Cię do hodowania gatunków rodzimych, czyli że będę bardzo obrażony jeżeli będziesz hodować krewetki atlantyckie i krabika amerykańskiego. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sump odpada więc filtr wewnętrzny- niestety.

nie będę sam kleił zbiornika tylko go zamówię w firmie robiącej akwaria a wymiary szafki są jakie są i mam zamiar je wykorzystać do cna :-)

Długości będzie maksymalna a wysokość się przyda dla trawy morskiej i podłoża.

Oświetlenie dzienne plus doświetlenie powinno wystarczyć. Na tym oknie rośnie teraz wanilia a to światłolubna roślinka.

Niestety krabik amerykański spełnia tu role karty przetargowej u wyższych instancji więc nie poradzę :-)

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Baniak będę miał w poniedziałek. Z różnych źródeł pozyskałem około 15L bałtyckiej plaży i wody. Co do dostawy zwierząt i roślin prowadzę negocjacje :-) jak ktoś mieszka nad morzem i chce pomóc to jestem otwarty na propozycje...

Ps. Czy są chętni żebym założył watek o dziejach mojego szkła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak tylko zanotuje że wiedziałem właśnie jak kopulują pąkle w moim małym Bałtyku.

W sobotę wyklarowała mi się woda a w poniedziałek trafiło do zbiornika 10 krewetek bałtyckich. Pąkle są tam od 3 dnia istnienia (ileż można trzymać zwierzaki w 8L akwa?) baniaka tak jak i kiełże które zabrały się widocznie w postaci larw bo zauważyłem je tydzień po założeniu zbiornika. Obecnie jest ich kilka/kilkanaście. Postaram się wieczorem wrzucić zdjęcia ale nie obiecuje załorzę wtedy wątek w galeriach i dokładnie opisze zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Wygląda na to żę całkiem nieźle :-) Woda czyściutka kiełże się mnożą tak że muszę odławiać :-P

Podnoszę tylko ostatnio zasolenie do 10 promili powoli na wypadek jakby udało mi się zorganizować jakoś jakieś nowe ciekawe bałtyckie stworzonka. Ciekawy jestem jak przejdzie zimę bez znacznego obniżania temperatury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...