Skocz do zawartości

chore bojowniki prosze o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem nowa na forum, ale myslę, że mam poważny problem, otóż mój syn dostał 30 litrową kulę gdzie znajdowały się 3 samice bojownika i jeden samiec ( dodam, że rybki te dostał od cioci gdyż oni wyjeżdżali, a oni mieli je przez 3 meisiące) nie było żadnej grzałki ani filtra tylko jakieś kamienie i jedna sztuczna roślina. Nie lubię ryb w kuli więc kupiłam akwarium 60 litrowe grzałkę z termostatem filtr z napowietrzaczem oraz żywe roślinki ( nie pamiętam jak się nazywają ) woda odstała się 3 dni ale został dodany uzdatniacz i wpuszczone ryby ( dokupiłam jednego glonojada) po 4 dniach w nowym akwarium samiec bojownika zdechł a samice zachowują się dziwnie. Podpływają tylko do góry po jedzenie a tak leżą na kamieniach jedna nie chce nic w ogóle jeść 2 pozostałe jedzą. Daję im na przemian kulki dla bojowników firmy tropical i pokarm w żelu tetra freshdelice. Grzałka jest ustawiona na 26 stopni tak mi radził pan gdzie kupowałam akwarium i cały osprzęt dodam tylko, że nie mam pokrywy a akwarium na razie jest oświetlane lampką biurową, ale mam zamiar dokupić pokrywę z lampą. Proszę pomóżcie mi bo nie wiem co mam zrobić. Nie chcę żeby te rybki zdechły myslałam ze kupując im normalne akwarium filtr i grzalkę będą mieć lepsze warunki życia jednak sadze ze pogorszyłam sprawę bo samiec zdechł a samice wydaja się być chore. Proszę Was pomóżcie bo nie wiem co mam robić.

 

Pisownia - Dulle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda odstala sie 3 dni ale zostal dodany uzdatniacz i wpuszczone ryby

Błąd. Woda powinna się filtrować ciągle przez 2 tyg zanim dojrzeje i będą tam rozkładane zwiazki azotu, a część z nich jest toksyczna

Dopiero po 2 tygodnia do akwarium można wpuścić ryby.

dokupilam jednego glonojada

Za małe akwarium jak na takąrybę. Min 100 l

Więc proponuję oddać lub zamienić w zoologicznym na jakiegoś kirysa i dokupić mu jeszcze 5 osobników z jego gatunku.

 

samice zachowuja sie dziwnie podplywaja tylko do gory

To się często zdarza w nie dojrzałym zbiorniku.

Myślę, że głownym problemem może tu być amoniak.

Objawy włąsnie to tego mi pasują.

Proponuję zrobić lekką podmianke i dodać do filtra węgiel aktywny ( na czas 14 dni).

Proszę pamiętać, aby filtr chodził przez całą dobę, by wytworzyły się w nim bakterie nitryfikacyjne, które będą rozkładać związki azotu.

Nie lać żadnych uzdatniaczy, bo to bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odpowiedz, wiem, ze powinna woda dłużej się filtrowac ale nei chcialam zeby te ryby dluzej siedzialy w kuli , wegiel oczywiscie zaraz dokupie a glonojada oddam kolezance ,2 ryby zachowuja sie normalnie tylko jedna samica jest taka dziwna ale przelozylam ja do 10 litrow zby ja dokladnie obejzec to niema zadnych zmian wyglada normalnie , jest to samica ktora najczesciej ganial samiec czy ona moze byc osowiala wlasnie z tego powodu ze on zdechl? zasanawiam się czy kupic im nowego samca czy poprostu dokupic nowe rybki jak te juz dojda do siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ryba ta ma się jeszcze jako tako to węgiel może Jej pomóc wrócić do zdrowia.

Ponieważ oczyszcza wodę z amoniaku i innych szkodliwych substancji, jak również i tych dobrych.

zasanawiam się czy kupic im nowego samca czy poprostu dokupic nowe rybki jak te juz dojda do siebie?

Jak akwarium się ustabilizuje a rybki wrócą do zdrowia to wtedy możesz dokupić samca.

Nie zapominaj, że nowy bojownik to może być nowa choroba w Twoim akwarium, bo ryba może być zakażona chorobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odpowiedz, węgiel został włożony i będzie wymieniany co 24 godziny bynajmniej tak jest napisane na opakowaniu , ze traci swoje właściwości po 24 godzinach i trzeba go wymienic więc będe tak robic. Glonojad został oddany do kolezanki ona ma 120 litrowe akwarium. A dwie samiczki są strasznie ruchliwe, a ta trzecia najmniejsza tez chyba dochodzi do siebie bo zaczela rano ladnie plywac i nawet po pokarm podpłynęła więc mam nadzieje, że dojdzie do siebie. Bardzo dziękuje za odpowiedzi i rady co zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

węgiel został włożony i będzie wymieniany co 24 godziny

Niech zostanie tam tydzień- półtora ten sam węgiel.

Bez sensu wymieniać go co dobę.

traci swoje właściwości po 24 godzinach

Nie traci. Co prawda nie pochłania już w tak szybkim tempie, ale dalej oczyszcza wodę.

W tym przypadku u Ciebie wystarczy dać węgiel do filtra przez tydzień i powinno wystarczyć.

Bardzo dziękuje za odpowiedzi i rady co zrobic.

Bardzo proszę. Od tego jesteśmy. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo dokup pokrywę.

Bojowniki to ryby labiruntowe ( układ oddechowy pozwalający im oddychać powietrzem znad tafli wody) i jeśli różnica temperatur wody i ppowietrza nad nią jest zbyt duża, ryby te mogą się przeziębić i paść.

Bardzo dobrze, że zmieniłaś im akwarium. Trzymanie ryb w kuli to męczarnia.

Pozdrawiam.

 

Temat chyba wyczerpany.

W razie dalszych pytań proszę o PW. Odblokuję.

Dulle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...