Skocz do zawartości

Kilka pytań.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakieś półtora roku temu zakupiłem akwarium 112l, lecz nie miałem warunków aby je założyć. Teraz mam warunki i chciałbym zadać kilka pytań dla forumowiczów. Proszę mnie nie "jechać" za to, że nie szukałem odpowiedzi...Uwierzcie, że szukałem i po kilku godzinach czytania doszedłem do wniosku, że jednak lepiej zapytać.

 

1. Czy kupując któryś z tych zestawów roślin będę musiał nawozić je jakimiś kulkami torfowymi (jak przygotować taką kulkę ? pytam bo ktoś gdzieś napisał, że torf musi być jakiś specjalny?)i/lub dodawać do wody jakieś specyfiki ? Oraz czy uchowają się one przy oświetleniu 2 x 18W ? Który z tych zestawów polecilibyście dla początkującego akwarysty ?

 

http://allegro.pl/zestaw-roslin-na-star ... 57200.html

http://allegro.pl/maly-zestaw-szybko-ro ... 65677.html

http://allegro.pl/zestaw-roslin-latwych ... 57494.html

http://allegro.pl/hit-super-zestaw-piek ... 81112.html

 

2.Pytanie odnośnie obsady: mam zamiar na początek trzymać gupiki, ile takich stworzeń można trzymać w takim litrażu ? Czytałem, że bardzo szybko się mnożą, nie ukrywam, że z tego też powodu chcę je mieć :) frajda :D Czy te zestawy roślin które podałem w linkach wyżej zapewnią dobre schronienie dla narybku po jakimś czasie, czy lepiej kupić od razu dwa zestawy ?

 

3. Czy w takim gupikarium można trzymać bojownika ?

 

4. Czy przy takiej przykładowej obsadzie będzie możliwe wyłączanie filtra na noc ? Wkurza mnie te burczenie, a akwarium 1,5m od łóżka mam ;/ Zauważyłem, że jest mniejsze burczenie gdy filtr jest odklejony od szyby, ale i tak ryczy.

 

Filtr aquael fan 2 plus, grzałka 75W. Podłoże: 2 paczki grubego białego żwirku, 2 paczki drobniutkiego i 1 paczka średniego. Tak kupiłem bo tak mieli w sklepie, mieszkam na zadupiu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Musisz sprecyzować jakie chcesz mieć rośliny. Mało wymagające światło ok ; średnio wymagające dołóż jeszcze jedną świetlówkę 18w

; bardzo wymagające dołóż dwie świetlówki 18w (jeszcze lepiej żebyś dołożył mocniejsze na przykład 2x24w)

Nie kupuj takich zestawów na allegro. Zauważ że jest tam na przykład 15 gatunków różnych roślin ale tylko po 1 sztuce każdej. Zanim to Ci się rozrośnie to minie sporo czasu. Poszukaj na allegro gatunki jakie Ci się podobają i kup kilka sztuk od jednej osoby.

2 Naprawdę chcesz gupiki ? Poczytaj trochę forum , są inne mało wymagające rybki.

3 Myślę że tak

4 Filtr powinien pracować 24h na dobę. Co do "buczenia" to się przyzwyczaisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ że jest tam na przykład 15 gatunków różnych roślin ale tylko po 1 sztuce każdej. Zanim to Ci się rozrośnie to minie sporo czasu.

Jeżeli o to chodzi to jestem cierpliwy ;]

 

2 Naprawdę chcesz gupiki ? Poczytaj trochę forum , są inne mało wymagające rybki.

To najrozsądniejsze w moim przypadku, tak jak wspomniałem mieszkam na zadupiu na którym jest kilka sklepów akwarystycznych, ale każdy ma to samo i odwiedzając te sklepy dość często stwierdziłem, że się nie rozwijają. Ceny roślin kosmiczne (2 gatunki roślin). Rybki - gupiki, molinezje, mieczyki, welonki, nieraz jakiś bojownik i to wszystko. Czasem mają jakiegoś egzotyka, ale czasem też sami nie wiedzą jak się nazywa :D aby sprzedać :) Allegro-drogie przesyłki z tego co widzę i ryzykowne jakieś takie.

 

A co do roślin to jakieś mało wymagające, chociaż akwa stoi przy oknie to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym Ci dołożyć jeszcze z jedną świetlówkę 18 w , roślinki będą bardzo wdzięczne :)

Wybierz sobie kilka gatunków roślin z tego linku http://www.tropica.com/en/plants/difficulty/easy.aspx. Nie potrzebują one dużo światła i będą u ciebie rosły. Oczywiście bez nawozów się nie obejdzie. Poszukaj na Allegro na pewno ktoś je sprzedaje pojedynczo. Kup po 5 ; 10 sztuk i będzie to zdecydowanie lepiej wyglądało niż 20 gatunków po jednej sztuce.

Co do rybek to już twoja sprawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roślin to Rogatek i Cabomba myślę że to podstawa są szybko rosnące i mało wymagające i pochłaniają stosunkowo duże ilości NO2, jak dołożysz jeszcze jedną świetlówkę 18W to nie zaszkodzi (swoją drogą osiemnastki są najlepsze ;)) I tak jak mój przedmówca pisał " ...bez nawozów się nie obejdzie..." oczywiście że tak bez mikro ani rusz a jak zostanie zachwiana równowaga między N i P to przy zahamowaniu rozwoju glonów K może być pomocne dlatego też polecam roztwory soli bo możesz dozować pierwiastki w mniejszych bądź większych ilościach co jak dla mnie jest plusem nie do przebicia żadną wadą tego sposobu nawożenia.

Co do obsady to jestem fanem gupików ale to już kwestia gustu.

Na pytanie 3 Ci nie odpowiem bo się nie znam.

Co do filtra musi chodzić cały czas bo w nim żyją tzw. bakterie nitryfikacyjne, na tym forum czytałem że wyłączenie zabija te bakterie. Biorą one udział w cyklu azotowym akwarium utleniając amoniak a amoniak i rybki w jednym akwarium to bardzo złe połączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roślin to Rogatek i Cabomba myślę że to podstawa są szybko rosnące i mało wymagające i pochłaniają stosunkowo duże ilości NO2,

Udokumentuj to na podstawie testów to uwierzę.
Grzegrzół kontratakuje. Diana Walstad - "Rośliny w akwarium". Poczytaj, jest tam fragment właśnie o tym. Szybko rosnące rośliny, szczególnie na ziemi pobierają też NO2. Duża biomasa roślinna + niezbyt mocny filtr. Jedno z prawideł Low-Techów. Oczywiście nie jest to żadna konieczność, ani podstawa, mimo że rośliny lepiej mieć niż ich nie mieć, ale nie neguj pewnych rzeczy, do czasu aż sam ich na podstawie testów nie obalisz. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to dziwny zbieg okoliczności ale kiedyś miałem bardzo wysokie NO2 i NO3 z czasem udało mi się obniżyć do NO2=0 i NO3=20-25 i było fajnie do czasu aż nie wyrzuciłem za krótko przyciętych pędów Cabomby i starszych Rogatka po tygodniu z testu wyszło NO2 coś pomiędzy 0 a 0,1. Może ktoś powiedzieć że to przypadek ale ja tam wolę na zimne dmuchać, nie znudziły mi się moje rybki. Jak czegoś jest w wodzie za mało zawsze można dolać. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...