Jump to content

70 l pomoc z nawożeniem

Recommended Posts

Witam, akwarium w trakcie dojrzewania ma juz 2 tygodnie a pierwszą rybke wpuszczam za tydzien.

Bardzo bym prosił o pomoc w nawożeniu, nie mam pojecia ile dawkować i kiedy.

Moje nawozy to:

Planta Gainer Carbo

Planta Gainer Classic

Wymiary akwa:

70x30x35

jedna świetlówka 24w 6500k aquael

Grzałka 100w

filtr minikani 120

Obecnie posiadam 23 gatunki roślin, niektórych nie widać bo są za korzeniem.

Dziekuje za pomoc :)

Dołączona grafika

Moje zdanie jest takie:

- wychodzi że masz akwarium 74l i 0,32 w/l czyli oświetlenie masz trochę słabe.

Podajesz węgiel w płynie, ja też tak robię ale większość kolegów poleca bimbrownie lub butle CO2 po pewnym czasie się lepiej będzie opłacać. Na twoim miejscu oprócz tych nawozów podał bym jeszcze potas - jest on bardzo ważny dla roślin. Dla przykładu ja podaje tak w 144l:

1. easy carbo 3ml dziennie

2. potas 3ml dziennie

3. Florena przy podmianie 15ml

4. Potas przy podmianie 10ml.

I rośliny rosną nawet nieźle z tym że ja mam jakieś 0,35 w/l i to jest trochę mało.

A co do twojego akwarium to jest ok, tylko ja bym widział ciemne podłoże, ale jest to tylko moja wizja.

Koryguje swój oczywisty błąd w kalkulacji oświetlenia. Przepraszam.

Mało światła - 0,32W/L - nie wiem jak to obliczył georobert, że wyszło mu 0,56W/L ;).

"Trochę" niedobrane rośliny jak na takie światło i brak nawożenia CO2 - cóż, pożyjemy zobaczymy :)

Jak już chcesz iść linią Aqua Art-u to zaopatrz się w ich makro, Fe oraz potas. Mikro, które już masz podaj na końcu, np. dopiero po miesiącu od startu zbiornika.

Prosisz o pomoc w dawkowaniu - zacznik od 1/2 jaką podaje producent, po dwóch tygodniach podawaj pełne dawki, w przypadku zauważenia niedoborów zwiększ dawkę.

Tu masz stronkę AA z podanym nawożeniem - http://www.aqua-art.pl/pl/porady/porady

Przygotuj się na glony, pierwsze okrzemki, potem jeśli powstaną braki makro może pojawić się oedogonium, pył na szybach.

Jak akwarium dojrzeje glony odejdą - bądź cierpliwy i dbaj o to żeby rośliny miały co jeść - nie walcz z glonem tylko dbaj o rośliny :). Dobrze by było żebyś zaopatrzył się w CO2 - najtaniej wyjdzie bimbrownia.

Kup też bakterie i pożywkę dla nich - lej do akwarium po każdej podmianie wody.

Na razie to tyle. Jeśli możesz to za miesiąc pokaż zbiornik , zobaczymy czy ruszył.

Mało światła - 0,32W/L - nie wiem jak to obliczył georobert, że wyszło mu 0,56W/L ;).

"Trochę" niedobrane rośliny jak na takie światło i brak nawożenia CO2 - cóż, pożyjemy zobaczymy :)

Jak już chcesz iść linią Aqua Art-u to zaopatrz się w ich makro, Fe oraz potas. Mikro, które już masz podaj na końcu, np. dopiero po miesiącu od startu zbiornika.

Prosisz o pomoc w dawkowaniu - zacznik od 1/2 jaką podaje producent, po dwóch tygodniach podawaj pełne dawki, w przypadku zauważenia niedoborów zwiększ dawkę.

Tu masz stronkę AA z podanym nawożeniem - http://www.aqua-art.pl/pl/porady/porady

Przygotuje się na pojawienie się glonów, pierwsze okrzemki, potem jeśli powstaną braki makro może pojawić się oedogonium.

Jak akwarium dojrzeje glony odejdą - bądź cierpliwy i dbaj o to żeby rośliny miały co jeść - nie walcz z glonem tylko dbaj o rośliny :). Dobrze by było żebyś zaopatrzył się w CO2 - najtaniej wyjdzie bimbrownia.

Kup też bakterie i pożywkę dla nich - lej do akwarium po każdej podmianie wody.

Na razie to tyle. Jeśli możesz to za miesiąc pokaż zbiornik , zobaczymy czy ruszył.

Drogi kolego chyba się troszeczkę nie zrozumieliśmy hehe :)

Narazie nie nawoże CO2, ani makro, ani mikro dlatego bo najpierw pytam w tym temacie jak dawkować :)

Bimbrowni nie potrzebuję gdyż wystarczy mi narazie Planta Gainer Carbo czyli CO2 w płynie w koncu dopiero co założylem akwa, jeśli chodzi o Planta Gainer Classic to zawiera on już potas oraz żelazo więc nie widze sensu dokupywania kolejnych produktów aqua artu tak jak to napisałeś.

Gainer Classic ma w dawkowaniu tylko przy podmianie wody więc pytam w tym temacie czy można go jeszcze stosować na co dzień, nie tylko do podmiany, jesli tak to w jakich ilościach dla tych roślin które posiadam.

Jestem początkujący więc wole spytać ekspertów ;)

Chodzi mi o ogolną rozpiske dawkowania co ile i ile, i tyle :)

Dodatkowo chciałem zapytać czy powinienem dokupić jeszcze jedną świetlówkę, jeśli tak to ile wat bo domyślam się że barwa światła jest odpowiednia.

Rybki jakie chce mieć to bojowniki, kiryski i otoski

pzdr

Masz swój rozum więc rób jak uważasz - wyżej napisałem CI co mógłbyś robić - twoja sprawa.

Planta Gainer Carbo to nie jest CO2 tylko "węgiel" w płynie.

Jeszcze co do Calssic-a to skąd wiesz ile zawiera potasu ?

Jeśli chcesz stosować daną linię nawozów to rób to sumiennie a nie trochę tego, trochę tamtego - na pewno przyniesie to lepszy efekt.

Możesz dodać jeszcze jedną świetlówkę(np. 24W) ale wtedy radzę zaopatrzyć się w CO2.

• 2 weeks later...

Czy jak zaopatrze sie w świetlówke 24w to CO2 z bimbrowni wystarczy?

CO2 z bimbrowni + easy carbo powinno wystarczyć (lepsza byłaby normalna instalacja CO2)

dokupilem makro i potas

Co to za makro i potas? Nikt nie jest jasnowidzem .

w dodatku mam pył w akwarium, co zrobic? :/

. Po pierwsze to co koniecznie trzeba zrobić to czytać. A potem należy odpowiednio nawozić. Rozwiązania są dwa - albo pełna linia nawozowa danego producenta i dozowanie zgodne i instrukcją (niektóre dobre nawozy np z seri easy live dają przeliczyć się także na kalkulatorach więc można według kalkulatora) albo nawożenie nawozami samodzielnie komponowanymi, szerzej o tym w artykule który zaproponowałem do przeczytania wcześniej , ale jak sądzę nie musiałem tego pisać bo czytanie ze zrozumieniem łatwe nie jest a i czasu trochę schodzi . Kolega wyżej napisał bardzo krótko i zwięźle:

Jeśli chcesz stosować daną linię nawozów to rób to sumiennie a nie trochę tego, trochę tamtego

Do tego się to wszystko sprowadza.

Chodzi mi o ogolną rozpiske dawkowania co ile i ile, i tyle

No i nikt kto się zna na nawożeniu takiej rozpiski Ci nie poda - można udzielić wskazówek , określić dawki wyjściowe - jest zbyt wiele zmiennych (akwarium to żywy eko-system) żeby jednoznacznie powiedzieć że najlepsze efekty osiągniesz po zastosowaniu nawożenia xxx w ilości np y-tygodniowo. Do tego należy samemu dojść - dużo łatwiej stosując się do wskazówek które możesz uzyskać tu a nie w sklepie.