Jump to content

Babki z rodzaju Stiphodon - pytanie co do warunków i agresji


pleco
 Share

Recommended Posts

Niedawno zainteresowałam się babkami z rodzaju Stiphodon. Zapragnęłam je mieć, zaczęłam o nich dużo czytać...i natknęłam się na sprzeczne informacje. Otóż, użytkownik pleco.com w swoim artykule pisze, że

Zbiornik dla tych ryb powinien być możliwie długi i szeroki, ponieważ samce obierają swoje rewiry, których zaciekle bronią przed rywalami.

, czyli można to rozumieć w ten sposób, że samce są agresywne względem siebie. Natomiast po dłuższym czasie spędzonym na wertowaniu stron internetowych, okazało się, że...można trzymać je w "kostkach"! Ba! Większość zwolenników takiego trzymania nie zauważa jakichkolwiek objawów agresji! Oglądając filmiki z YouTube z tymi rybkami również nie zauważyłam zachowań terytorialnych, nawet jeżeli zbiornik był dosyć duży. To jak to jest co do wielkości akwarium i agresji tych mało znanych rybek? Najbardziej będą przydatne informacje oparte na własnych obserwacjach.
Link to comment
Share on other sites

Miałem te rybki. Dokładnie 5 sztuk.

Nie zauważyłem agresji tych rybek wobec siebie i innych rybek.

Zachowanie są podobne do otosków.

Pamiętaj, że te rybki w naturze żyją w potokach, w których prąd wody jest baaaardzo mocny.

Warunki naturalne tych ryb są podobne do warunków przylg.

Zobacz ten filmik:

Dla tych rybek prąd wody 1000l/h to mały pikuś.

Jeśli chciałbyś próbować stworzyć warunki naturalne tych ryb to proponuję porozmawiać z Svertingiem.

On planuje zrobić akwarium dla przylg i stiphodonów przypominające ich warunki naturalne.

Link to comment
Share on other sites

Serdecznie Wam dziękuję - szczególnie za wskazówki dotyczące zachowań i aranżacji akwarium biotopowego. A jak to jest z wiekością zbiornika - Noname - w jakim litrażu je trzymałeś, bo ja najbardziej się zagubiłam w tym. Reszty już nie będę pisać, bo wiecie, dlaczego.

Link to comment
Share on other sites

Też miałem babki Stiphodon sp.red fin - wyjątkowo glonożerne stworzenia - komiczne w czasie żerowania - zachowania raczej jaszczurcze niż rybie - kładą się na liściach podpierając się na płetwach piersiowych ,widać jak wyskubują glony przeżuwają je i rozglądają się dookoła poruszając nieco głową - byłem zachwycony tymi rybami :) Niestety zostały zagazowane CO2 - Kończyła sie butla spadało ciśnienie i reduktor puścił więcej CO2 a zaworek precyzyjny nie był właściwie ustawiony - inne ryby nie ucierpiały ale babki niestety wszystkie przeniosły się w świat chemii. Tak wiec z moich obserwacji - ryby nie wykazywały agresji (zbiornik 500l) zainteresowane tylko zjadaniem glonów (sp.red fin) i bardzo wrażliwe na poziom CO2 w zbiorniku.

Link to comment
Share on other sites

Oki, wielkie dzięki. Właśnie to mi się w nich podoba, że zjadają glony, bo muszę przyznać, że u mnie zawsze musi być glonożerca, inaczej to jakby nie było moim akwarium, ale nie mam problemów z glonami - tylko jakoś się przyzwyczaiłam do widoku rybki pożerającej z zapałem glony.

 

Co do zagazowania dwutlenkiem węgla, to dzięki, będę na to uważać trzymając jakiekolwiek babki, ale raczej chciałabym urządzić akwarium biotopowe, w którym nie ma roślin (jak napisał Noname, Stiphodony żyją w rwących potokach, w których jakakolwiek flora nie ma szans).

 

A co do agresji, to myślicie, że określone warunki mają na to wpływ, np. pojemność zbiornika? Ja wątpię, skoro np. niektórzy mają małe i nie zauważyli, ci którzy duże też nie, a jeszcze inni, które mają duże zauważyli...

 

I jeszcze raz: Noname - a ty w jakim litrażu je trzymałeś?

Link to comment
Share on other sites

Z tą agresją to bardzo ciekawe. Może to zależy od temperamentu poszczególnych samców? To ile jest samców, a ile samic też może mieć znaczenie, a możliwe, że zależy to od innych czynników. Te ryby są bez wątpienia interesujące i warto samemu przekonać się jak będą wyglądać ich relacje wewnątrzgatunkowe. Czekam, więc z niecierpliwości, aż postawisz dla nich szkiełko i opiszesz swoje spostrzeżenia ;)

Link to comment
Share on other sites

Z tą agresją to bardzo ciekawe. Może to zależy od temperamentu poszczególnych samców? To ile jest samców, a ile samic też może mieć znaczenie, a możliwe, że zależy to od innych czynników. ;) (...) Czekam, więc z niecierpliwości, aż postawisz dla nich szkiełko i opiszesz swoje spostrzeżenia ;)

Mnie to też interesuje. Ja właśnie zdążyłam już dawno zauważyć, że chociaż ryby to niezbyt skomplikowane stworzenia, to każda ma inny charakter. I tak sobie myślę, że kiedy ktoś miał krótko jakiś tam gatunek, to do końca nie wie, jak średnio zachowują się te ryby, bo czasami na teorii nie można polegać (jak wynika z naszych dochodzeń :) ). Najlepiej zapytać się kogoś, kto posiada wiedzę z własnych obserwacji.

Co do akwa i w ogóle ich posiadania, to na razie zdobywam cenne informacje, aby nie popełnić jakiegokolwiek błędu. Przymierzam się do dostawienia szkiełka, ale to na razie tylko marzenie... A kto wie...? Może się spełni?

W akwarium 63l (60x30x35).

Hmm... Dzięki. Akurat ja mam taki zbiorniczek w piwnicy. ;) W końcu się przyda. Kiedyś służył do kwarantanny i takich tam, ale potrzebowałam większego.

_______________________________________________________________________________________________________

A i jeszcze raz tysiąckrotne dzięki! Mam nadzieję, że ten temat przyciągnie uwagę forumowiczów i tak jak ja, zaczną marzyć o "Operacji Stiphodon" w swoim domu. :)

Link to comment
Share on other sites

Mam nadzieję, że ten temat przyciągnie uwagę forumowiczów i tak jak ja, zaczną marzyć o "Operacji Stiphodon" w swoim domu. :)

Przyciągnął i dzięki :) Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej rybce ani nie wyczytałam o jej istnieniu aż do teraz. A to ciekawe... bo interesują mnie rybki i wszelkiego rodzaju stworzenia o nietypowym wyglądzie. Niestety nie mam już "miejsca" w żadnym akwa dla takiego cuda. Ale może kiedyś... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ależ proszę bardzo! Co do baniaka, to smutno mi, ale nie stanie... Wiecie, brak zgody po wielu rozmowach z rodzicami... :x Pomimo tego chyba z miłości do babek zaprojektuję im zbiornik dla przyjemności i z żalu. A katka będzie mokra i słona od łez. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ja posiadam dwie samice Stiphodon alcedo w 30l kostce razem z krewetkami red cherry i drobniczkami jednodniówkami... rybki czują się dobrze, nie są agresywne, nurt wody umiarkowany, mocno zarośnięte. Wpuściłem je aby pomogły w walce z zielenicami (z planem, że jak się uporają to przerzucę je do większego akwarium) niestety po pół roku nie widzę większych efektów. Nie widzę też na razie potrzeby przeprowadzki. Sympatyczna rybka, która mi przypomina raczej żabę siedzącą na poziomych bądź pionowych powierzchniach.. tylko martwi mnie, że tych glonów nie chce wcinać :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...