Skocz do zawartości

Problem z żabienicami amazońskimi


Jarus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Od początku istnienia I baniaka mam problem z żabienicami amazońskimi. Nie chcą rosnąć im liście - jak dorosną do może 5 cm to robią się przeźroczyste. Zostaje sama siatka nerwów.

Zupełnie nie wiem co z tym zrobić. Kolega Łoren zasugerował problem z allelopatią ze strony kryptokoryn gdyż głównie je mam w tym baniaku (te żabienice są tylko trzy).

 

Ktoś coś podpowie?

 

 

Info o baniaku:

 

63l proste (zalane 15.07.2011, 29.10.2011 - wymiana podłoża)

Oświetlenie 34W (24W-9000K + 10W-2700K /świecę po 11 godzin/)

Filtr kaskada FZN-2, grzałka 100W (ustawiona na 25st.)

podłoże: JBL Manado (5 cm) na ziemi z kretowiska (2-3 cm)

Korzeń mangrowca + łupina kokosa + 2 kawałki piaskowca

 

Nawożenie:

 

Potas - 21,95 mg/l tydzień (3,136 mg/l dzienie)

Azot - tak aby utrzymać poziom 10 mg/l (0,58 mg/l dziennie)

Fosor - tak aby utrzymać poziom 1 mg/l (0,196 mg/l dziennie)

Mikro - 1 ml dziennie (rozpuszczone mikro Intermagu - 25ml nawozu /koncentratu/ uzupełnione wodą do 500ml)

E.C. - 3 ml (zwiększona dawka bo walka z krasnorostami)

CO2 - butla (11h/24h)

 

Poziom nawozów w wodzie:

 

Azot: 10 mg/l

Fosfor: 1 mg/l

 

 

Woda:

 

PH: 6,5-7

KH: 8

GH: 16

 

Poniżej daje fotke aktualnego wyglądu obciętych liści żabienic.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tylko tyle że ta roślina pobiera związki odżywcze poprzez rozbudowany system korzeniowy a podłoże jakie masz nie jest rewelacyjne.

Wiesz że dorasta do 60cm?

Masz je trzy jak zamierzasz je w tym akwarium zmieścić?

Ta roślina nie nadaje się do tak małego akwarium.W 260l przy wysokości akwarium miałem z nią kłopot bo nad taflę rosła i końcówki liści usychały od oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment większość kryptokoryn wendtii green jest 2 razy wieksza niż te żabienice! Poza tym jakie proponujesz podłoże lepsze niż ziemia jako substrat? Sądze, że jest wystarczające.

Co do ich wielkości to będę się martwił jak w ogóle zaczną rosnąć a od kiedy je mam w ogóle nie chcą. Puszczają niewiele nowych liści a w baniaku ich w ogóle nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żabienice są z lewej z tyłu, za kokosem przed grzałką. Ciężko je w ogóle zauważyć :D.

 

Fotke w Hi-Res masz: http://img225.imageshack.us/img225/3091/1820120528small.jpg

 

Co do światła - ponoć one nie mają wysokich wymagań?! Dlaczego kryptokoryny idą jak burza a żabienice od początku kuleją??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi jest powiedzieć czy pójdę w dobrą stronę z diagnozą i może się ona wydać dziwna ale,... co mi tam, można spróbować, może to pomoże - widzę u Ciebie mocną grzałkę jak na taki zbiornik, poza tym roślina jest bardzo blisko grzałki(może się mylę), spróbuj przenieść grzałkę na drugą stronę, odetnij stare/zniszczone liście i zobacz co się stanie.

Miałem ostatnio podobny problem z anubiasem - grzałka była blisko i liście stawały się przeźroczyste/siatkowane.

- masz strasznie zapuszczone akwarium, poodcinaj stare(długie), zarażone krasnalami, liście kryptokoryn oraz anubiasów i daj rosnąć młodym. Dbaj o czystość zbiornika - płukanie filtra wodą z akwarium, podmiany wody - najlepiej po zabiegach przycinania, np. raz w tygodniu 20%-30%. Ja w takim zbiorniku oprócz FZN2 mam jeszcze kubełek :).

- zmniejsz trochę czas oświetlenia, np. do 8h (po zmniejszeniu podawaj 1/3 dawkę nawozów, które lejesz teraz - o nawozach niżej)

- podaj wynik testu Fe, wydaje mi się, że masz braki żelaza. Napisałeś, że podajesz 1ml roztworu (25ml nawozu/500ml wody - 1 ml to 0,01mg/L dziennie), to raczej za mało. Napisz jaki to nawóz mikro intermag - są różne, ja znam trzy :). Nie oszczędzaj na nawozach mikro - kupuj te z górnej półki, one wcale tak drogo nie wychodzą i masz pewność ,że podasz odpowiednią dawkę a roślina nie będzie cierpiała z powodu braku jakiegoś pierwiastka ;)

- na twoim miejscu zaopatrzyłbym się w dobrej klasy nawóz(makro) pod korzenie lub w płynie(dobrej, sprawdzonej marki), rośliny, które posiadasz nie potrzebują aż takiego nawożenia słupa wody.

- jak chcesz walczyć z glonem przez podawanie EC to podawaj go 2 lub nawet 3 razy więcej niż podaje producent ;) - 6ml-9ml.

- zmień problemową roślinę na jakiegoś anubiasa lub kryptokorynę :twisted:

 

Może jak zbioronik byłby opisany dokładniej doradziłbym coś jeszcze - http://forum.superakwarium.pl/jak-zadawac-pytania-na-forum-superakwarium-pl-t48986.html

Czy przesadzasz rośliny grzebiąc w podłożu ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żabienice są wręcz zagłuszone przez inne rośliny,one potrzebują światła i miejsca,na starcie najbardziej.

Dlaczego?

Krypcie to rośliny również tego samego rzędu(pobierają pokarm głównie przez korzenie)

ale ważna rzecz,one się już zadomowiły jak widać i rozbudowały system korzeniowy teraz jak widać żabienice przegrywają z nimi walkę o pokarm z podłoża.

Usuń kilka kryptokoryn z najbliższych okolic żabienic razem z korzeniami jak się da,wiem będzie na początku trochę syfu ale wróci do normy i zakładam że żabienice zaczną wkrótce rosnąć.

Możesz jeszcze pod korzenie naszpikować podłoże kulkami gliniano-torfowymi.Wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał grzegrzół, możesz dać miejsce dla żabienic usuwając z ich najbliższego sąsiedztwa kilka kryptokoryn - pamiętaj, żeby nie wyciągać ich wyciągając cały korzeń bo pewnie rozwaliłbyś całe akwarium ;), najprościej jest wsadzić nożyczki i odciąć korzeń, który pozostanie w podłożu i tym samym użyźni "glebę" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się Towarzystwo ruszyło :lol: ! Piękne dzięki.

 

Może po kolei:

Masz bardzo ładne krasnale na roślinach.

Filtracja wydaje się za słaba.

Proponowałbym dozować CO2 przez całą dobę.

Jak podkręce kaskadę to będę miał pralkę w akwa. Ona chodzi na mniej - więcej 40% mocy.

Rozumiem, że musiałbym zmnieszyć mocno ilość dawkowanego gazu - czy nie lepiej zwiększyć dawkowanie E.C.?

(Kąpiel z kwasku cytrynowym odpada - żeby wyjąć tego centralnego anubiasa musiałbym nieźle namieszać w podłożu).

 

Trudno mi jest powiedzieć czy pójdę w dobrą stronę z diagnozą i może się ona wydać dziwna ale,... co mi tam, można spróbować, może to pomoże - widzę u Ciebie mocną grzałkę jak na taki zbiornik, poza tym roślina jest bardzo blisko grzałki(może się mylę), spróbuj przenieść grzałkę na drugą stronę, odetnij stare/zniszczone liście i zobacz co się stanie.

 

Mogę spróbować.

[ciach]...

- masz strasznie zapuszczone akwarium, poodcinaj stare(długie), zarażone krasnalami, liście kryptokoryn oraz anubiasów i daj rosnąć młodym. Dbaj o czystość zbiornika - płukanie filtra wodą z akwarium, podmiany wody - najlepiej po zabiegach przycinania, np. raz w tygodniu 20%-30%. Ja w takim zbiorniku oprócz FZN2 mam jeszcze kubełek :).

 

Podmianka co tydzień 18l wody. Liście usuwam ale w nie dużych ilościach - zawsze się boje, że jak za dużo wytnę to mi się roślina już nie pozbiera.

Co do obcinania liści anubiasów - ten barteri nana wyglądał by conajmniej dziwnie jak bym mu łodygę ogołocił, bo nie sądze żeby w tych miejscach nowe liście wyrosły.

- zmniejsz trochę czas oświetlenia, np. do 8h (po zmniejszeniu podawaj 1/3 dawkę nawozów, które lejesz teraz - o nawozach niżej)

- podaj wynik testu Fe, wydaje mi się, że masz braki żelaza. Napisałeś, że podajesz 1ml roztworu (25ml nawozu/500ml wody - 1 ml to 0,01mg/L dziennie), to raczej za mało. Napisz jaki to nawóz mikro intermag - są różne, ja znam trzy :). Nie oszczędzaj na nawozach mikro - kupuj te z górnej półki, one wcale tak drogo nie wychodzą i masz pewność ,że podasz odpowiednią dawkę a roślina nie będzie cierpiała z powodu braku jakiegoś pierwiastka ;)

 

Co do nawozu Mikro to wiem tylko że to skoncentrowany Intermagu. Butelkę mam w piwnicy więc teraz nie sprawdzę.

Co do wyników Fe to mogę podać wynik z testów kropelkowych firmy SERA. Tyle, że słyszałem że ponoć test na Fe jest mocno dyskusyjny. Sam nie wiem co o tym sądzić.

- na twoim miejscu zaopatrzyłbym się w dobrej klasy nawóz(makro) pod korzenie lub w płynie(dobrej, sprawdzonej marki), rośliny, które posiadasz nie potrzebują aż takiego nawożenia słupa wody.

- jak chcesz walczyć z glonem przez podawanie EC to podawaj go 2 lub nawet 3 razy więcej niż podaje producent - 6ml-9ml.

 

Co do makro to podaję sole i wiem ile czego idzie do baniaka. Czy zwiększenie EC do dawki 6ml niczemu nie zaszkodzi (poza krasnalami)?

- zmień problemową roślinę na jakiegoś anubiasa lub kryptokorynę :twisted:

 

To już ostateczność ale biore ją pod uwagę :) .

Czy przesadzasz rośliny grzebiąc w podłożu ?.

Nie przesadzam roślin bo po co? No i wiem że nalezy obcinać korzenie przy usuwaniu rośliny żeby nie wzruszyć podłoża.

 

Żabienice są wręcz zagłuszone przez inne rośliny,one potrzebują światła i miejsca,na starcie najbardziej.

Dlaczego?

Krypcie to rośliny również tego samego rzędu(pobierają pokarm głównie przez korzenie)

ale ważna rzecz,one się już zadomowiły jak widać i rozbudowały system korzeniowy teraz jak widać żabienice przegrywają z nimi walkę o pokarm z podłoża.

Usuń kilka kryptokoryn z najbliższych okolic żabienic razem z korzeniami jak się da,wiem będzie na początku trochę syfu ale wróci do normy i zakładam że żabienice zaczną wkrótce rosnąć.

Możesz jeszcze pod korzenie naszpikować podłoże kulkami gliniano-torfowymi.Wskazane.

Tak jak napisał grzegrzół, możesz dać miejsce dla żabienic usuwając z ich najbliższego sąsiedztwa kilka kryptokoryn - pamiętaj, żeby nie wyciągać ich wyciągając cały korzeń bo pewnie rozwaliłbyś całe akwarium ;), najprościej jest wsadzić nożyczki i odciąć korzeń, który pozostanie w podłożu i tym samym użyźni "glebę" :)

OK. Pomysłów jest wiele - na raz wszystkiego nie zrobię :D . Zaraz podam poziom Fe wg testów SERA.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podkręce kaskadę to będę miał pralkę w akwa. Ona chodzi na mniej - więcej 40% mocy.

Źle zrozumiałeś, mowa o zwiększeniu powierzchni filtracyjnej a nie o podkręcenie filtra ;)

Co do makro to podaję sole i wiem ile czego idzie do baniaka. Czy zwiększenie EC do dawki 6ml niczemu nie zaszkodzi (poza krasnalami)?

Aż takie stężenia nie są potrzebne w twoim zbiorniku, EC nie zaszkodzi - teraz napiszę z uśmiechem na ustach - po co Ci te potwierdzenia tego co piszę, nie jestem pijany i robię to świadomie :) - albo z tego skorzystasz albo nie - masz rozum, twoja sprawa :)

Liście usuwam ale w nie dużych ilościach - zawsze się boje, że jak za dużo wytnę to mi się roślina już nie pozbiera.

1/3 spokojnie możesz usuwać - roślina się wzmocni.

Co do obcinania liści anubiasów - ten barteri nana wyglądał by conajmniej dziwnie jak bym mu łodygę ogołocił, bo nie sądze żeby w tych miejscach nowe liście wyrosły.

Liście anubiasa odcinaj od kłącza - reszta jak wyżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podkręce kaskadę to będę miał pralkę w akwa. Ona chodzi na mniej - więcej 40% mocy.

Źle zrozumiałeś, mowa o zwiększeniu powierzchni filtracyjnej a nie o podkręcenie filtra ;)

 

Musiałbym wymienić filtr na coś jeszcze większego, lub kubeł? Do 63l?

[ciach]

...teraz napiszę z uśmiechem na ustach - po co Ci te potwierdzenia tego co piszę, nie jestem pijany i robię to świadomie :) - albo z tego skorzystasz albo nie - masz rozum, twoja sprawa :)

 

Jestem bardzo ostrożny, bo boję się namieszać w baniaku. Po prostu to dla mnie trochę czarna magia. Dużo czytam na ten temat, ale wolę dopytać o wszystko :D.

 

Więc Fe wygląda tak: 0,0-0,1 mg/l wg przeprowadzonego przed chwilą testu (kropelkowy SERA - ledwie się płyn zaróżowił)/

 

Byłem w piwnicy (coby nie było że leń jestem, albo mi nie zależy :D) i mikro mam takie: "Skoncentrowany płynny nawóz mikroelementowy MIKRO plus firmy Intermag".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc Fe wygląda tak: 0,0-0,1 mg/l wg przeprowadzonego przed chwilą testu (kropelkowy SERA - ledwie się płyn zaróżowił)

Czyli dobrze wyliczyłem - teoretycznie podajesz trochę mało mikro. Tu masz link do kalkulatora, jest w nim twój nawóz mikro i wszystko jest po polsku więc zero problemu w wyliczeniach.

 

Zrób jak pisał grzegrzół, możesz do tego co napisał dołączyć to co napisałem o grzałce i dbaniu o akwarium - myślę, że za trzy-cztery tygodnie pozbędziesz się problemów z krasnalami i żabienica zacznie rosnąć - do tego stopnia, że będziesz musiał ją usunąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie w związku z Waszymi odpowiedziami:

 

/ciach/ Aż takie stężenia nie są potrzebne w twoim zbiorniku.../ciach/

Rozumiem że chodzi o azot, fosfor i potas. Stosunek azot : fosfor - 10:1 jest przecież prawidłowy.

Zdaje się, że powinienem go tak utrzymywać, prawda?

Czy potasu 21mg/l tygodniowo jest przy moich roślinach za dużo? Wiem, co prawda że korzystają one głównie z sytemu korzeniowego więc ważniejsze jest podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz - http://tnij.org/q7iy - ostatnie zdjęcia - robiłem w ten sam dzień testy, NO3-0, PO4-0 i jak to wytłumaczysz ;).

Nawożę Tropica Plant Nutrition Plus(+) Liquid, testy skalibrowane i na 100% są dobre.

Zero problemów z krasnalami i i innym badziewiem. Dodam, że jak nawoziłem solami to krasnale ścierałem z korzenia co tydzień przed podmianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy potasu 21mg/l tygodniowo

Czyli wlewasz 21ml na tydzień?

Dobrze zrozumiałem?

Bo chyba błąd w pisowni zrobiłeś.Chyba że nawóz wsypujesz a nie wlewasz.

Wlewam roztwór, podbijający potas o 21mg/l tygodniowo. Tyle wynosi dawka tygodniowa.

Nie rozumiem o co Ci chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...