Jump to content

moje 360l mix , czy biotop .?


menntos
 Share

Recommended Posts

Witam ;) Niedawno zostałam szczęśliwą posiadaczką akwarium 360l 120x50x60 . Jednak nie za bardzo mam pomysł jak rozwiązać 2 kwestie z nim związane...

1. Obsada; co proponujecie ? Dodam ,że na dno będzie JBL Manado i ściezka z jasnego żwiru ,korzenie obsadzone mchem , ew. kawałki lawy i gęsto obsadzone ściany. Co do rybek, podoba mi się :Brzanka denisona , zwinnik Blehera , prętnik , gurami , p.ramireza, do tego jakaś ławica i coś na dno Jednak może doradzicie mi coś lepszego ,może jakiś biotop , co o tym sądzicie ?;) Jak ,myślicie czy z taką obsadą mają szanse uchować się krewetki jakby było dużo kryjówek ?

2.Następnie korzystając z okazji chce zapytać o oświetlenie w planowanej pokrywie DIY . Dokładnie jakie i jakiej firmy (żeby było tanie) Może napiszecie jakie wy macie oświetlenie w podobnych litrażach i czy zdaje egzamin ;)Pozdrawiam :D

Link to comment
Share on other sites

Menntos, najpierw myśli się o obsadzie a potem o wystroju pod obsadę.

 

Ja zaproponuje kompletnie inny układ.

 

30 x Danio pręgowane

30 x Kardynałek chiński

1+3 Wielkopłetw wspaniały

 

 

 

Ja wiem, że to trochę klimat akwarium w chińskiej knajpie, ale cóż.. ;p

Link to comment
Share on other sites

Menntos, najpierw myśli się o obsadzie a potem o wystroju pod obsadę.

 

30 x Danio pręgowane

30 x Kardynałek chiński

1+3 Wielkopłetw wspaniały

tak , wiem jednak wystrój był już przed akwarium , ale może masz jakiś pomysł w głowie jak to powinno wyglądać , z chęciom go rozpatrzę ;) Co do obsady to nie za bardzo w moich klimatach niestety :(

Najbliższa mojemu zamysłowi jest obsada podana przez użytkownika gupiczek. A może coś z tymi brzankami ? I zdacydować się na biotop Indii ? Brzanki , sumiki szkliste , prętniki , i tu tez nie mam pomysłu co na dno , albo jakaś rybka jak ramirezka tylko pasująca biotopem .;d

Link to comment
Share on other sites

Bocje.

A jakie ? Świetne są wspaniałe , ale nie wiem , czy nie za duże ? Poza tym wiem o nich tylko tyle , ze odżywiają się skorupiakami . Ile mogła bym ich ewentualnie wpuścić .?

p.s Dzięki za szybką odpowiedź ;)

Link to comment
Share on other sites

A może coś z tymi brzankami ? I zdacydować się na biotop Indii ? Brzanki , sumiki szkliste , prętniki , i tu tez nie mam pomysłu co na dno , albo jakaś rybka jak ramirezka tylko pasująca biotopem .;d

Rozumiem, że chodzi o Brzanki Denisona. Te piękne ryby w naturze żyją w potokach i lubią prąd wody, oraz swoje towarzystwo, więc jeśli chcesz je trzymać to najlepiej kilkanaście sztuk. Na dno daj rzeczny piach i jakieś otoczaki. Kawałki drewna też mogą być byle nie jakieś wielkie korzenie ograniczające miejsce do pływania. Rośliny w większych ilościach też nie są wskazane, bo najważniejsze to by ryby miały przestrzeń do śmigania, bo to niestrudzone pływaczki. By wytworzyć prąd wody dałbym T-HEADa AQUA-SZUTA, albo nawet 2 ustawione na maxa, choć pewnie Swerting zaproponuje ci bardziej finezyjne rozwiązanie techniczne na uzyskanie efektu strumienia ;) Brzanki Denisona są gatunkiem subtropikalnym, więc temperatura w zakresie 15-25*C będzie w sam raz. Jeśli chodzi o biotop Indii to jest to na tyle duży i zróżnicowany kraj, że ryby pochodzące z różnych jego zakątków często mają odmienne wymagania, więc pojęcie biotop Indii jest moim zdaniem mało precyzyjne. Wracając do Brzanek Denisona to wybierając im towarzystwo lepiej będzie brać pod uwagę podobne wymagania niż kraj pochodzenia. Wymienione już Kardynałki chińskie i Danio pręgowane będą dobrym towarzystwem. Przylgowate i kozowate z pewnością ożywią dno. Stadko naszych krajowych Kiełbi też by pasowało oczywiście po odpowiednio przeprowadzonej kwarantannie. Piękną rybą mająca podobne wymagania jest pochodzący z USA Notropis lutrensis.

Link to comment
Share on other sites

Od razu finezyjne.. Jakby to problem był założyć 5 metrów rurek do akwarium ;p

 

Jak pisze Karkonosz - faktycznie dobrym pomysłem byłyby nasze lokalne ryby. Wtedy wybierasz rzeczkę i wszystko co Ci jest potrzebne masz na miejscu ;p W Sanie jest dużo ciekawych małych rybek.

Link to comment
Share on other sites

Jak pisze Karkonosz - faktycznie dobrym pomysłem byłyby nasze lokalne ryby. Wtedy wybierasz rzeczkę i wszystko co Ci jest potrzebne masz na miejscu ;p

Akurat w tym przypadku chodziło mi jedynie o to, że Kiełbie mogą być ciekawym dodatkiem do Brzanek Denisona, ale równie dobrze można dać tam egzotyczne rozmaite przylgowate, Schistury, lub babki Rhinogobius, czyli ryby lubiące czystą, chłodną, dobrze natlenianą i często podmienianą wodę. Trzymaniu tych brzanek w zarośniętych baniakach z temperaturą 28*C mówimy stanowczo nie!
Link to comment
Share on other sites

Ja w mojej starej knidze o polskich rybach wynalazłem ciekawą rybę - Różanka Rhodeus sercieus amarus

 

Rybka do 8 cm, która składa jaja w jamie skrzelowej partnera...

 

Także myślę, że można oryginalnie

 

 

jeziorniak:

 

20 x Słonecznica

4 x Różanka <--- do wymiany na 4 słonecznice lub parkę ciernika lub cierniczka w wypadku wyboru jazgarza poniżej. W Polsce chroniona, ale u naszych sąsiadów już chyba nie.

2x(1+1) x Ciernik lub Cierniczek lub 1x(1+1)Jazgarz

http://desmond.imageshack.us/Himg854/scaled.php?server=854&filename=leucaspius2bdelineatus.jpg&res=landingDołączona grafika

Słonecznica, Różanka

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Ciernik, Cierniczek, Jazgarz

 

wcześniej wypisałem rzeczne, ale cholera prawie wszystkie w Polsce są chronione a przecież nikt nie będzie ich sprowadzać.

Link to comment
Share on other sites

Ja w mojej starej knidze o polskich rybach wynalazłem ciekawą rybę - Różanka Rhodeus sercieus amarus

 

Rybka do 8 cm, która składa jaja w jamie skrzelowej partnera...

 

Teraz to poleciałeś ;P Różanka europejska ma bardzo ciekawą strategie rozrodu polegającą na składaniu przez samicę ikry do otworu oddechowego małża. Robi to za pomocą specjalnego pokładełka. U nas ryba ta jest pod ścisłą ochroną. Można zamiast niej pomyśleć nad występującą w Azji Różanką Rhodeus ocellatus ocellatus ;)

4 x Strzelba potokowa

 

Ha ha strzelby to mieli na dzikim zachodzie, a u nas występuje Strzebla potokowa Phoxinus phoxinus ;)

Także myślę, że można oryginalnie

 

1# Strzelić akwarium z rozwiązaniem filtracji typowo rzecznej i strzelić:

 

4 x Strzelba potokowa

5 x Kiełb

4 x Koza

4 x Głowacz pręgopłetwy

 

4 Strzeble to trochę mało. Koza jest u nas rybą chronioną. Głowacz zdaje się też, ale tu muszę się upewnić. Sprawdziłem i Głowacz pręgopłetwy jest pod ścisłą ochroną.
Link to comment
Share on other sites

I co z tego że pod ochroną,to chyba lepiej żeby hodować w akwariach zagrożone gatunki,już zapomnieliśmy że dzięki hodowli w akwariach do dziś przetrwało kilka gatunków pielęgnic z j.Wiktorii,które w naturze zostały przetrzebione przez okonia nilowego?

Link to comment
Share on other sites

Michał. Takim tłumaczeniem się nie uratujesz, gdy sąsiad Cie podpier**** li straży miejskiej, że trzymasz chronione gatunki w domu.

Jak już "bawimy" się w nasze krajowe ryby, to bawmy się w te, które nie są pod ochroną.

 

Nie mniej jednak Pielęgnice z J. Wiktorii, to trochę inna sprawa, ale to już nie na temat.

Link to comment
Share on other sites

I co z tego że pod ochroną,to chyba lepiej żeby hodować w akwariach zagrożone gatunki,

Uważasz, że hodowla i rozmnażanie w domowych warunkach ryb chronionych w Polsce jest takie proste? Zwłaszcza takich, które wymagają wody odpowiedniej jakości i temperatury, że o zimowaniu nie wspomne. W mieszkaniach gdzie latem temperatura wzrasta powyżej 30*C często wyzwaniem jest samo utrzymanie ich przy życiu. Populacje niektórych gatunków zmniejszyły się ze względu na degradacje środowiska i zostały one objęte ścisłą ochroną gatunkową, właśnie po to by ludzie dali im spokój i nie odławiali w celach wędkarskich (np jako żywca), lub z innego powodu. Jakość polskich wód ostatnimi czasy się poprawia, więc ryby mogą się mnożyć w naturze, a odławiając je ryzykujemy, że nie przeżyją aklimatyzacji, a tym samym mniej ryb podejdzie do tarła w środowisku naturalnym. Zgadzam się, że człowiek powinien pomagać odbudować liczebność zagrożonych gatunków, ale powinni to robić ludzie posiadający odpowiednią wiedzę, oraz zaplecze np jakieś instytuty działające z rozmysłem i długofalowo.
Link to comment
Share on other sites

Widzę , że podczas mojej nieobecności rozpętała się prawdziwa dyskusja :D . Niestety hodowla zagrożonych gat. raczej odpada, bo ani nie mam na to odpowiedniego doświadczenia , ani czasu na zabawę w uzyskiwanie pozwoleń na to ;) Myślałam bardziej o rybkach ogólnodostępnych . biotop Indii nasunął mi się tylko ze względu , ze lubię brzanki D. Ale ryby jeszcze kupione nie są i zanim ogarnę cały sprzęt, zrobię pokrywe itp. jeszcze trochę minie , więc można do tej pory kombinować z róznymi biotopami i rybkami . Może zaproponujecie jakieś inne ciekawe połączenie do Brzanek Denisona , dostępne ogólnie w sklepach lub hurtowniach , albo zupełnie inne klimaty (Ameryka , albo coś innego ?) Chodzi mi ogólnie o to ,żeby było na co popatrzeć . Z góry dzięki za odpowiedzi ;)

Link to comment
Share on other sites

Pisałem już dziś o wymaganiach Brzanek Denisona, oraz rybach pasujących do nich ;)

Rozumiem, że chodzi o Brzanki Denisona. Te piękne ryby w naturze żyją w potokach i lubią prąd wody, oraz swoje towarzystwo, więc jeśli chcesz je trzymać to najlepiej kilkanaście sztuk. Na dno daj rzeczny piach i jakieś otoczaki. Kawałki drewna też mogą być byle nie jakieś wielkie korzenie ograniczające miejsce do pływania. Rośliny w większych ilościach też nie są wskazane, bo najważniejsze to by ryby miały przestrzeń do śmigania, bo to niestrudzone pływaczki. By wytworzyć prąd wody dałbym T-HEADa AQUA-SZUTA, albo nawet 2 ustawione na maxa, choć pewnie Swerting zaproponuje ci bardziej finezyjne rozwiązanie techniczne na uzyskanie efektu strumienia ;) Brzanki Denisona są gatunkiem subtropikalnym, więc temperatura w zakresie 15-25*C będzie w sam raz. Jeśli chodzi o biotop Indii to jest to na tyle duży i zróżnicowany kraj, że ryby pochodzące z różnych jego zakątków często mają odmienne wymagania, więc pojęcie biotop Indii jest moim zdaniem mało precyzyjne. Wracając do Brzanek Denisona to wybierając im towarzystwo lepiej będzie brać pod uwagę podobne wymagania niż kraj pochodzenia. Wymienione już Kardynałki chińskie i Danio pręgowane będą dobrym towarzystwem. Przylgowate i kozowate z pewnością ożywią dno. Stadko naszych krajowych Kiełbi też by pasowało oczywiście po odpowiednio przeprowadzonej kwarantannie. Piękną rybą mająca podobne wymagania jest pochodzący z USA Notropis lutrensis.

Kardynałki, Danio, Przylgi są łatwo dostępne. Piskorze i Notropisy też idzie załatwić ;) Pytanie, czy chcesz mieć baniak w którym te brzanki będą się dobrze czuły, czy też mają się męczyć w zarośniętym zbiorniku w za wysokiej temperaturze tylko dlatego, że ładnie taka kompozycja wygląda.
Link to comment
Share on other sites

no fakt , efekt był by świetny , ale jednak chyba z nich zrezygnuję . Bo przecież chodzi o to ,żeby żyły w warunkach jak najbliższych ich naturalnemu środowisku ,a raczej nie mam zbyt możliwości dostarczyć im odpowiedniego przepływu wody . No cóż :( Może jakaś obsada , która nie będzie wymagała dodatkowego osprzętu oprócz podstawowych filtrów itp i będzie się dobrze czuła w obsadzonym zdiorniku .?;d

Link to comment
Share on other sites

Jak to nie masz możliwości?

 

Kupujesz trzy-cztery chińskie głowice po 30 zł sztuka, każda po jakieś 2500l/h, oraz rurki PCV, gąbki na drugi koniec i masz cały system. Reszta jak w zwykłym akwarium.

 

Wiadomo, są to koszta, ale nie znowu takie nie wiadomo jakie straszne. W Twoim wypadku ważne żebyś miał jakieś 8000l/h filtracji.

Link to comment
Share on other sites

no tak , wszystko super, ale sam rozumiesz , że z tego robią się dość duże koszty , Koszt samych rybek to już trochę + to wszystko , dlatego chyba jednak na tą chwile nie zdecyduje się na brzanki , niestety :( Być może kiedyś jak będę miała większy budżet i więcej doświadczenia ;)a na tą chwile zainteresował mnie też klimat a'la Ameryka poł. Co powiecie na :

-p.ramirezka (2 pary)

-p.boliwijska(para) (zastanawiam się , czy mogę je połączyć , jeśli nie to 3 pary ramirezek )

-zwinnik Blehera x razy

-kirysek lamparci x 15

-otosek x 10

-zbrojnik niebieski (para);)

 

Albo (pola ryżowe) poł-wsh Azja

-rozbora galaxy x razy

-gurami mozajkowe 2 x 1+2

-prętnik karłowaty 2x 1+2

-bocja pręgowana x 6

 

Albo poł-wsch Azja (indonezja)

-tęczanka neonowa x 5

-tęczanka wspaniała x 5

-kosiarka x 7/10

+ coś na dno ( nie wiem co .;)

+ może sumik szklisty x 6

Link to comment
Share on other sites

Galaxy przy bocjach ze stresu narobi w płetwy, także wątpię żeby to było dobre połączenie ;p

 

Ja bym optował za Nową Gwineą, a konkretniej jeziorem Tebera :P

 

Melanotaenia herbertaxelrodi

Sicyopterus sp

 

O Gwinei pogadaj z Łorenem, on miał 500litrów z tęczankami ;p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Skontaktowałam się z kolegą Łorenem jak radziłeś apropos tęczanek i jego zdaniem obsada jest ok ,aczkolwiek dalej nie mam pomysłu co na dno do obsady nr 3 i co zamiast galaxy w obsadzie 2 ;) Bardzo proszę o więcej opinii lub propozycji z waszej strony . Z góry dziękuje za wszystkie uwagi ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...