Jump to content

Ilość tlenu a pokrywa

pastyl
 Share

Recommended Posts

Witam mam pytanie posiadam akwarium około 200 litrów lustro wody 40x100 cm 7 welonek 5 gupików 2 glonojady 2 bocje słaba roślinność ogólnie co posadzę to nie przeżyje na forum wyczytałem że może to być spowodowane zbyt intensywnym dotlenianiem .Na akwarium mam szybę (pozostałość po sumach które poszły do adopcji )a nad szybą jest pokrywa dosyć szczelna .Chciałbym ograniczyć napowietrzanie pompką na rzecz naturalnego rozpuszczania tlenu w wodzie szyby mogę wyjąć

ale pokrywa ograniczy dostęp powietrza .Zastanawiam się czy nie zamontować jakiegoś wentylatora do cyrkulacji powietrza oraz na jaki czas będzie trzeba uruchamiać pompkę żeby ryby się nie podusiły.Proszę o sugestie i rady od bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów .

Szyba jest zbędna.

Żadna pokrywa nie jest jakaś superszczelna. Zawsze powietrze pod nią i te z otoczenia w jakimś stopniu mieszają się.

Wentylator jest zbędny.

Przez słowo ,,pompka'' mamy rozumieć filtr, czy brzęczyk?

Dodatkowe napowietrzanie jest zbędne- wystarczy ruch tafli wody spowodowany pracą filtra.

Czy powietrze z brzęczyka nie porusza zbytnio roślinami? Powinieneś wyłączyć brzęczyk. Zbyt duże napowietrzanie wytrąca CO2 z wody, choć nie musi to być jedyny powód braku wzrostu- dochodzi tu jeszcze wiele innych czynników takich jak np. nawożenie, czas oświetlania itp.

Czy powietrze z brzęczyka nie porusza zbytnio roślinami?

TAK to zauważyłem zły wpływ bąbelków powietrza na rośliny .Szyby poszły w odstawkę napowietrzanie też ,ryby pływają raczej normalnie.

Jeszcze jedno pytanie .Chciałbym zastosować podkład z ziemi ogrodowej na to żwir 2-8 mm+siatka stosowana do elewacji .Woda pozostanie 70% akwa jest raczej stabilne .Po jakim czasie mogę wpuścić ryby ?Czy trzeba czekać na stabilizacje akwarium (nowe podłoże ,rośliny)