Skocz do zawartości

Neon Czerwony - chowają się w rogu akwarium


Marian
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wczoraj wpuściłem (przy zachowaniu zasad wpuszczania rybek) 10 sztuk Neona Czerwonego, połowa wody odstała wcześniej 4 tygodnie, a druga połowa (po wymianie) 2 tygodnie. Testy wody pokazały, że parametry są w porządku, nie wlewałem chemii. Problem polega na tym, że właściwie od razu ryby wpłynęły do rogu gdzie jest najwyższa roślinka i ciągle tam siedzą w kupie. Czasem jeden z nich, rzadziej kilka, wypłynie gdzieś dalej/wyżej. Jedynie do karmienia po kilku minutach od wsypania pokarmu wypłynęły wyżej i momentalnie wróciły.

 

Moje pytanie: czy to normalne w przypadku wpuszczenia do nowego środowiska czy powinienem się zacząć przejmować? Chciałbym się cieszyć ich widokiem w całym akwarium a nie widokiem spłoszonych rybek. Jeśli to problem z aklimatyzacją to w porządku, jestem bardzo cierpliwy. Ale być może to oznaka, że coś nie do końca jest w porządku?

 

----------------------------------------------

Akwarium:

55l w ścianie, czyste i świeże, kilka różnych roślin naturalnych, korzeń, kamień, brak sztucznych elementów, podłoże jasne, tło ciemne, oświetlenie Aquarel Duo, temperatura 25-26 stopni, grzałka nie pracuje, ciśnienie z filtra zewnętrznego zmniejszyłem do połowy, bo nie miały siły się przebić wyżej (teraz mają), napowietrzacz nie pracuje, bo podobno nie jest niezbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne dno, mało roślin, nowe otoczenie. Tu masz więcej o tym co lubią a czego nie, miłej lektury - najpierw czytaj potem urządzaj i kupuj :) - http://www.superakwarium.pl/neon-czerwo ... id801.html

 

Moim zdaniem z czasem się przyzwyczają, dodaj więcej roślin, podłoża już raczej nie zmieniaj - oczywiście możesz te jasne przysypać ciemnym ale na razie spróbuj z dodaniem roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Albo szok.

Może za szybko je wpuściłeś do akwarium i temperatura w worku ( z rybami ) była inna niż ta w akwarium .

Ja najpierw wkładam woreczek do akwarium na 20 min. i po 20 min. dopiero wpuszczam rybki.

Nie, nie, zrobiłem dokładnie tak samo, czas przyzwyczajania był nawet dłuższy podejrzewam. Dwa tygodnie po wpuszczeniu Neonek, dorzuciłem do nich 6x Danio taki różowy i zauważyłem, że się trochę rozruszały. Przez parę dni było w porządku, a dziś zauważyłem dwie martwe Neonki :/ sprawdziłem wodę testerem, wszystkie wskaźniki są OK, natomiast najwyraźniej coś jest nie tak. Pozostałe Neonki siedzą teraz w innym kącie przy samym dnie w rogu i nie wyglądają tak samo dobrze jak po zakupie, nie świecą już tak odblaskowo jak jeszcze parę dni temu... Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że ich brzuchy są jakby napuchnięte...Te martwe były całe rozsadzone, ale domyślam się, że to od leżenia w wodzie kilkanaście godzin.

 

Macie jakieś pomysły, co może być problemem? Jedyna zmiana w ostatnim czasie to te 6x Danio i jedna roślina pływająca. Plus zwiększyłem trochę przepływ napowietrzacza Tetry.

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik o wymiarach ok 45x45x27 umiejscowiony na półce w ścianie. Wewnątrz znajduje się konar obwiązany miejscowo roślinami, kamień obrośnięty mchem, kilka roślin. Zdjęcia w załącznikach. Oświetlenie Aquael Duo Plant 2x11W włączone 12h, Zbiornik ma 7 tygodni, w tym 3 tygodnie z Neonkami i parę dni z Danio. Wodę podmieniam co 2 tygodnie, parametry wody wszystkie są OK według testera wody JBL. Wodę do podmian czerpię z kranu. Mimo tego, że posiadam bakterie na start zbiornika, to po przeczytaniu forum nie dolewałem ich. Podobnie nie używałem żadnych innych środków dla ryb ani dla roślin. Pod żwirem mam jedynie coś wspierającego rozwój roślin. Czyszczenie szyb i odmulanie jest robione w momencie podmiany wody, czyli co 2 tygodnie, nie przesadzałem do tej pory roślin, nie mam żadnych nienaturalnych ozdób w akwarium. Temperatura zawsze mieści się w zielonej strefie, teraz jest 25 stopni, grzałka jest włożona, ale nie podłączona do prądu - nie używana. Wcześniej nie używałem przez 3 tygodnie napowietrzacza Tetra, natomiast po dołożeniu ryb zacząłem go używać, jest mniej więcej na średnim poziomie ciśnienia, które mogę regulować. Filtr zewnętrzny Tetra dedykowany tej wielkości akwarium. Filtr i napowietrzacz pracują naokrągło (proszę się nie sugerować końcówką wlotu wody do filtra, spadła mi dziś podczas wyciągania martwej rybki). Nie wymieniałem jeszcze filtra. Obsada oryginalna: 10 Neon Czerwony i 6 Danio (różowe, nie znam nazwy) oraz 1 Otosek (wpuszczony kilka dni temu). Niestety w ostatnich 4 dniach każdego dnia jest o 1 Neona mniej. Nazw roślin niestety nie znam, są to 4 małe roślinki pierwszego planu, 2 drugiego i 1 trzeciego oraz dorzucona parę dni temu roślina pływająca. Posadzone 7 tygodni temu, nie przesadzane, wyglądają trochę gorzej niż w momencie posadzenia, rosną. Umyłem je przed posadzeniem, ale nie ustrzegłem się ślimaków. Ryby karmię osobiście zgodnie z sugestią sprzedawcy raz dziennie, wieczorem. W soboty nie karmię. Rybom zajmuje kilka minut, żeby zjeść pokarm, robią to szybko, zwłaszcza Danio, które pływają ekspresowo. Neony na ten czas również przestają być nieśmiałe i wypływają wyżej.

post-14371-1368517022682_thumb.jpg

post-14371-13685170227025_thumb.jpg

post-14371-13685170227578_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby wszystko wygląda o.k.(nie będę się czepiał obsady - kolega wyżej już się wypowiedział), ale:

Mimo tego, że posiadam bakterie na start zbiornika, to po przeczytaniu forum nie dolewałem ich.

Jakie ? - jeśli piszesz takie rzeczy to podawaj dokładne nazwy specyfików.

Wyjmij ten przewód z kamieniem, który "napowietrza" Ci wodę i bardzo szpeci ładne akwarium. Skieruj deszczownię filtra zewnętrznego w stronę tafli wody - ruch tafli wody będzie wystarczający do natlenienia wody.

Czy po wpuszczeniu neonków spadła Ci końcówka wlotu do filtra i czy znikła Ci jakaś rybka? - jeśli tak to wypnij filtr i sprawdź czy niema tam martwej ryby, tylko go przypadkiem nie myj ;)

Jak piszesz, że testy o.k. to podawaj wyniki.

Napisałeś, że rybki zjadają jedzenie w kilka minut - chyba trochę za bogato je karmisz - mają zjeść w 30sek.

Sprawdź jak wygląda sytuacja z neonkami jak się oddalisz od akwarium.

Zmniejsz czas świecenia do 8h-10h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, końcówka jak już napisałem wcześniej, spadła mi na chwilę przed napisaniem postu, ale sprawdziłem filtr i nie było tam żadnej rybki. Jeszcze raz - Neonki przez 2 tygodnie żyły sobie bardzo spokojnie, ożywiały się na czas karmienia i wtedy, kiedy w pobliżu nikogo nie było. Parę dni od wpuszczenia Danio i Otoska, Neonki zaczęły padać jak muchy, zostały już tylko 2/10, padł też jeden Danio, który wyglądał słabo. Reszta Danio jest bardzo ruchliwa i nie wygląda źle. Natomiast dziwna jest woda, tzn taka dość kleista. Podobnie rurki do i z filtra są trochę brudne z powodu kleistej ciemnożółtej mazi.

 

Jeśli chodzi o bakterie, które mam, ale ich nie dolewałem nigdy, to jest to Sera Nitrivec, kupiłem je gdzieś na początku roku, więc już jakiś czas temu, a później przeczytałem, że chemia nie jest zalecana, więc odstawiłem. Nawozy to Hobby Vulcanit.

 

Wyniki testów wody JBL Easy Test: NO3 - 0, NO2 - 0, GH było >7, póżniej >4, teraz widzę <3 (może tu jest problem?), KH - 6, PH - 7,6, Cl2 - 0.

 

Spodziewam się, że będę zmuszony zrestartować ten zbiornik, czy mogę zostawić (po przemyciu) rośliny, żwir, nawozy, czy na nich może zostać ewentualna choroba i po wymianie wody i składu dalej będzie występować choroba?

 

Czas świecenia zmniejszony, napowietrzacz odłączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sera Nitrivec to nie jest chemia - lej te bakterie.

Dziwne są parametry wody - nie będę się rozpisywał i brną w ten temat bo rozwinie się niepotrzebna dyskusja - masz mały zbiornik więc do podmian używaj wody RO(lub destylowanej z CPN-u), mineralizuj ją, mineralizator wody RO dostaniesz w każdym szanującym się sklepie zoologicznym ;).

Ile cm masz żwiru i co w niego włożyłeś - wspominałeś o tym wyżej.

Nierób na razie restartu bo wszystko zacznie się od nowa.

Napisałeś, że zmniejszyłeś czas świecenia i odłączyłeś napowietrzacz - mam nadzieję, że ograniczyłeś też karmienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawozy Hobby Vulcanic mają warstwę 1cm, a na nich żwir 3cm. Wczoraj nie karmiłem, bo w soboty przerwa, ale oczywiście będę sypał mniej pokarmu, zwłaszcza, że jest o połowę mniej rybek.

 

OK zaopatrzę się w wodę RO i będę jej używał do podmian. Zaopatrzę się też w mineralizator. Jeśli chodzi o twardość wody, to w moim rejonie jest średnia.

mg CaCO3/l 255,7 301,0

mval/l 5,1 6,0

mg Ca +2/l 102,3 120,4

milimole Ca 2,6 3,0

stopnie niemieckie 14,3 16,9

stopnie francuskie 25,6 30,1

stopnie brytyjskie 17,9 21,1

skala twardości woda średniej twardości

 

Nie skomentowałeś kleistej mazi, o której wspomniałem. Czy ona nie jest dla Ciebie dziwna? Może to jest potencjalna przyczyna wymierania rybek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie skomentowałeś kleistej mazi, o której wspomniałem. Czy ona nie jest dla Ciebie dziwna? Może to jest potencjalna przyczyna wymierania rybek?

Dla jednego jest to maź, dla drugiego błona bakteryjna, dla trzeciego jakiś inny horror - póki nie zobaczę i nie zbadam organoleptycznie - nie będę się wypowiadał. Zrób zdjęcia "tego" czegoś, może coś się poradzi - ale najpierw zacznijmy od wody oraz karmienia. Może podczas odmulania dna do wody dostał się ten substrat(Hobby Vulcanit) i spowodował to, że pojawiła się maź - tylko tak myślę i nie sugeruj się tym, po prostu jak możesz to nie odmulaj tylko delikatnie zbieraj nieczystości z powierzchni żwirku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...