Jump to content

filtr zewnętrzny/wewnętrzny


kubar
 Share

Recommended Posts

Witam

Mam akwarium 240l, filtr wewnętrzny 1000l/h. Filtr jest już dosyć stary uzywam go kilka lat. Zawsze dawał sobie radę. Chcę kupic nowy. Dużo tu osób poleca kubełek. W czym zew. będzie lepszy od wewn.

Link to comment
Share on other sites

parametrów nie badałem, ale zawsze mam małą obsadę. teraz zmieniłem skład ( dzieciom obiecałem welonki)Mam 2 szt. ( od 3dni). tylko słyszałem że one bardzo brudzą. Kubełka za bardzo nie mam gdzie trzymać.

Link to comment
Share on other sites

Nawet jak jest taka sama wydajność zewn. i wewn. Obecny filtr ma dosyć dużą pojemność składa się z 3 komór 2 rodzaje gąbki i ceramika. Czy zewn. i tak będzie lepszy. Boję się zalania mieszkaniwa przez kubeł.

Link to comment
Share on other sites

Nie myl przepływu, z wydajnością. :)

 

Przepływ to drugorzędny parametr filtracyjny i ma on znaczenie przede wszystkim przy filtracji mechanicznej. Z nią nie będzie problemu. Problemem będzie filtracja biologiczna, czyli przerabianie szkodliwych związków w akwarium [amoniaku, NO2] na te mniej szkodliwe. Dzięki niej, ryby nie trują się produktami własnej przemiany materii, a jak pewnie sam zauważyłeś - welonki strasznie brudzą. Za ten typ filtracji, odpowiadają bakterie nitryfikacyjne osadzające się na złożach filtracyjnych. Nawet najtańsze kubły, mają kilkakrotnie większą pojemność filtracyjną, a ponad to można w nich stosować wkłady do typowej filtracji biologicznej [keramzyt, ceramika] które ze względu na swoją porowatość mają dużo większą powierzchnie faktyczną [na której osadzają się bakterie], niż gąbka.

 

Zalanie mieszkania jest skrajnie mało prawdopodobne. Na tysiące akwariów jakie się pojawiły na forum, w ciągu 3 lat jak tu jestem kojarzę tylko jeden przypadek czegoś takiego. Owszem, kubły czasem się psują, tak jak i inne filtry ale zachowują szczelność i nic się nie wylewa. Daje gwarancję że wszystko będzie ok, dużo częściej rozstrzelniają się same akwaria, niż kubły. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...