Skocz do zawartości

Wielkopłetw i Kardynałki. 112


Sverting
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Rozważania czysto teoretyczne. Nie chodzi mi o obsadę w zamian, ale jakie ilości dobrać żeby pasowało.

 

Co sądzicie o 112l standardowym:

 

1+2(?) Wielkopłetw wspaniały

10 -18 (?)Kardynałków chińskich

 

i tyle.

 

To byłoby konkretnie płytkie cieki wodne w prowincji Guangdong w Chinach.

 

celowałbym w taki efekt

http://www.seriouslyfish.com/wp-content ... enzhen.jpg

 

Próbuję dobrać ilość ryb i rośliny przy czym chciałbym aby ich dobór był typowo biotopowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy bardzo agresywnych Wielkopłetwach nie szalałbym z ilością Kardynałków. Jeśli masz zamiar coś takiego zrobić dałbym na początek może z 10, aby Wielkopłetwy nie zaczęły atakować z braku miejsca. Oczywiście akwarium wcale nie małe, ale jak dla mnie szkoda ryzykować życia ryb.

Co do wystroju to jak byłoby z roślinnością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam, to rozważanie czysto teoretyczne na razie.

 

Fairly undemanding provided its tank is well-maintained. It does tend to appear a little pale in very sparsely decorated set-ups though, and a combination of subdued lighting and a dark substrate will encourage it to show its best colours. It can look quite superb in a heavily-planted arrangement decorated with pieces of bogwood, twisted roots and patches of floating vegetation, for example.

 

It will also do well in a set-up designed to resemble a flowing stream with a substrate of variably-sized rocks and gravel, some larger, water-worn boulders and perhaps a couple of driftwood branches. A rivertank manifold could even be constructed to provide naturalistic unidirectional flow, although given the available habitat information torrent-like conditions should be avoided. While the majority of aquatic plants will fail to thrive in such conditions possibilities include hardy species such as Java fern, Bolbitis or Anubias which can be grown attached to the decor.

Można wnioskować, że mech jawajski, bolbitisy i anubiasy, ale chyb tylko mech ma coś wspólnego z tymi terenami. Także pod tym względem jestem trochę w ciemnej D. Podejrzewam, że nie byłoby błędem wykorzystanie limnobium.

 

Wydaje mi się, że nie byłoby problemu agresji do kardynałków, przede wszystkim dlatego, że są szybsze. Poza tym w ramach wystroju myślę że najlogiczniejsze byłyby m in głazy powyżej 20 cm, otoczaki i "żwiropiach" jako wypełniacz, także duża ilość osłon w polu widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam, to rozważanie czysto teoretyczne na razie.

Oczywiście ;)

 

Co do roślin to nic mi nie wpada do głowy, ale co do ryb to na myśl przyszły mi Piskorki na dno. Chodź nie wiem czy to też akurat z tamtego terenu, ale zostawiam to Tobie do rozważenia.

 

 

Wydaje mi się, że nie byłoby problemu agresji do kardynałków, przede wszystkim dlatego, że są szybsze.

Obyś miał racje. Ale Wielkopłetw może je przeganiać, gdy Kardynałki np. w nocy będą w bezruchu.

 

Poza tym w ramach wystroju myślę że najlogiczniejsze byłyby m in głazy powyżej 20 cm, otoczaki i "żwiropiach" jako wypełniacz, także duża ilość osłon w polu widzenia.

Na pewno dużo bym tych głazów nie pchał, bo akwarium może tego nie wytrzymać..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam, to rozważanie czysto teoretyczne na razie.

Oczywiście ;)

 

Co do roślin to nic mi nie wpada do głowy, ale co do ryb to na myśl przyszły mi Piskorki na dno. Chodź nie wiem czy to też akurat z tamtego terenu, ale zostawiam to Tobie do rozważenia.

 

Na pewno odpada. Z miejsca z którego łowiono ryby do sprawdzenia jedynymi rybami okazały się:

Kardynałek Chiński

Wielkopłetw Wspaniały

Gambusia Affinis, przy czym ta jest gatunkiem introdukowanym.

 

Scant published information exists but one of the populations rediscovered close to the type locality in Guangdong inhabits a sluggish, spring-fed mountain stream with clear, shallow water and dense growths of aquatic vegetation (Yi et al. 2004). Macropodus opercularis and introduced Gambusia affinis were the only other fish species recorded.

W artykule napisano, że roślinność podwodna jest gęsta. Niestety nie sprawdzono co dokładnie tam rośnie. Dorwę artykuł który podano za źródło, to może się czegoś dowiem.

 

Wydaje mi się, że nie byłoby problemu agresji do kardynałków, przede wszystkim dlatego, że są szybsze.

Obyś miał racje. Ale Wielkopłetw może je przeganiać, gdy Kardynałki np. w nocy będą w bezruchu.

 

No wielkopłetw wtedy na pełnych obrotach raczej też nie będzie działać. Spać skubaniec musi.

 

Poza tym w ramach wystroju myślę że najlogiczniejsze byłyby m in głazy powyżej 20 cm, otoczaki i "żwiropiach" jako wypełniacz, także duża ilość osłon w polu widzenia.

Na pewno dużo bym tych głazów nie pchał, bo akwarium może tego nie wytrzymać..
Myślę, że 2cm styropianu pod głazikami będzie dostatecznym lekarstwem. Myślę o trzech takich, nie więcej. Woda pewnie też nie będzie zalana do pełna. Więc litraż się teoretycznie zmniejszy. Ale to ciężko w 100% powiedzieć. Wiadomo - na razie teoria.

 

 

EDIT: dokładnie chodzi o to miejsce:

 

Dołączona grafika

 

Dokładniej strumień w górach pod Guangzhou.

Dołączona grafika

Doczytałem co chwilę na drodze tego strumyka są płytkie zarośnięte bajorka w których ta rybka żyje. (ten sam chiński artykuł). Badania morfologiczne i zachowań dowodzą, że jest to kardynałek chiński i że jest to jego stałe miejsce pobytu.

 

To jest dokładnie ten strumień (zbiornik)

Dołączona grafika

Ogólnie Chińczycy starają się o prawną ochronę tego strumyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbować można.Choć nigdy nie wiesz na jaki charakterek ryby trafisz(wielkopłetw to piękna,ale niestety bardzo agresywna ryba).Co do efektu który chcesz osiągnąć to jak najbardziej jestem za tym byś spróbował.Akwarium masz zamiar całe zalać wodą,czy zrobić takie pół na pół z częścią roślinną i owadami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie się okarze. Ale jak załatwię odpowiedni głaz, to ustawię go w rogu i zasadzę miniaturowego bambusa albo ozdobną trawę. Na pewno, jeśli to zrobię, to postaram się o wystrój. Ale najpierw i tak czeka mnie wycieczka na San, w poszukiwaniu kamieni odpowiadających moim zalożeniom. Szkoda, że to nie jest 126l. Te 5 cm szerokości by się pprzydało.

 

O wielkopłetwach opinie krążą rożne, wiele osób uważa, że agresja u opisywanych samców poza godami wynikała li z tego, że trzymano go w przyciasnym akwarium.

 

Wie ktoś może gdzie dostać tą radosną gambuzję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko bądź świadom, że głazem bardzo pomniejszysz optycznie baniak, a tego nie chciałby żaden akwarysta. ;)

Też tak miałem z moim korzeniem,a jednak byłem z niego zadowolony i twierdziłem,że baniak wygląda bardziej naturalnie ;) W końcu to autorowi tematu ma się podobać a nie nam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększy się przy obniżeniu lustra wody i dzięki doborowi ryb mniejszych niż 10cm. Zobaczę..Myślę nawet nad zwiezieniem osadu rzecznego jako podłoża. Dobry grunt, już zagloniony wstępnie. Może trochę skorupiaków przywiozę. Najpierw wycieczka po kamienie. Lepiej mieć i nie użyć, niż nie mieć i gadać od rzeczy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wspominam dobrze połączenie Wielkopłetwów z Kardynałkami, tyle, że ja miałem skład:

 

1+1 Wielkopłetw Wspaniały

10 Kardynałek.

 

Gdyby udałoby Ci sie zwiększyć prąd wody przy dnie, to mógłbyś dodać jeszcze przylgi.

 

U mnie w/w połączenie (bez przylg) sprawdzało się dłuższą mete w akwarium 65x35x30.

 

Co do roślinności - prosta sprawa. Jeżeli tworzysz mocny nurt ( brak możliwości tarła wielkopłetwów) to dajesz nurzańce, mikrozoria i mchy. Jeżeli delikatny, to dawaj rogatki i inne łamliwe rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie tyle co wypływ z Pat mini i z Tetrateca 350. Więc bez szału. Pat podłączę rurkami tak żeby przepływ był jednokierunkowy.

Pley, jedyna co planuje to rybki z tego konkretnego strumienia, a on płynie sobie powoli. Także wielkopłetw i kardynałki. Zobaczymy jak będzie.

 

Na przylgarium przyjdzie czas. O to się nie martw ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę tutaj zrobienie baniaka 130cm(długość, jak najwięcej)x45cm (szer) i wysokość tak .:

żwir z piachem powiedzmy 7cm warstwa, Szukam kamoli z 20cm wysokich wiec 7cm+20cm+5cm luzu wody na górze lub nawet ja bym dał z 4.

I wtedy wychodzi taki jamnik z kamolami do góry, oczywiście jeden max 2 kamienie takie duże, żeby ryby popływały trochę ,reszta mniejsza.Na dół z jednej strony dajesz taką pompę jak w morszczakach(wyleciała mi nazwa) aby zrobić dodatkowy ruch wody.Ale to jest opcja jeżeli chcesz budować baniak, jeżeli masz to nie mam pomysłu.

 

Jak byłem jeszcze "bardzo amatorem, totalnym gówniarzem" , to miałem wielkopłetwa i nie było żadnej agresjii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wielkopłetw wtedy na pełnych obrotach raczej też nie będzie działać. Spać skubaniec musi.

No wiadomo, ale zawsze jest to "ale". Trzeba liczyć na spokojne ryby.

 

Tylko bądź świadom, że głazem bardzo pomniejszysz optycznie baniak, a tego nie chciałby żaden akwarysta.

Problem w tym, że głazy będą główną dekoracją (przynajmniej tak mi się wydaje).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę, że podjąłeś ten temat. Aktualizuj go proszę na bieżąco.

Wielkopłetwy mam nadzieję pokażą się u mnie w akwarium w tym tygodniu, wtedy będę mógł coś powiedzieć o zachowaniu z kardynałkami w 112l. Ławica znalazła sobie nocleg w rotali na tylnej ścianie (z dala od "nurtu") więc mam nadzieję że wielkopłetwy ich nie będą stresowały (dodatkowo jest kamień 20cm, kępa moczarki i kępa rotali).

Co do kompozycji: małe gatunki ryb plus wysokopienne rośliny (poza kryptokoryną i zaczątkami trawnika) sprawiają, że optycznie nic się nie zmniejsza. kamień 20x20x15 cm wygląda na nieduży (oczywiście stoi na piance), a nawet z 1-2 takie jeszcze by się może zmieściły bez zaburzania kompozycji.

 

Co do roślin: te 3 propozycje padły tylko dlatego, że nadawałyby się do "strumykowego" przepływu wody, ponieważ mogą być przymocowane do dekoracji. Jednak sam zauważyłeś, że ten habitat to nie tylko strumień, ale i bajorka dookoła niego. A przy mniejszym lub nierównoległym ciągu wody wybór roślin jest już dużo większy. Problem tylko z tym, które tam występują.

 

U siebie rozwiązałem to w ten sposób, że wewnętrzny filtr (500l/h) jest umieszczony w tylnym rogu i wylot skierowany ku środkowi, nieco do przodu, pionowo skośnie ku powierzchni wody. W związku z tym w połowie długości zbiornika mam dość silny nurt od połowy głębokości do powierzchni, w drugiej połowie przy powierzchni jest ruch ale już niżej rośliny prawie nie falują. Dno wszędzie jest spokojne. Ogólnie jest i ruch wody, i jednocześnie dużo miejsc prawie stojących.

 

Edit:

Jeśli chodzi o rośliny, to odpowiedzieć na pytanie które z nich można z kardynałkami za jednym zamoczeniem ręki wyciągnąć będzie trudno, ale w rzekach w Guangdong występują i między innymi stamtąd pochodzą (jeśli wierzyć http://www.eppo.int):

 

* Limnophila sessiliflora

* Hygrophila polysperma

* Hydrilla verticillata (u nas chroniona)

* może także rotale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak trafię odpowiednio szeroki i strzelisty kamień na lewą stronę - why not?

 

Jeszcze celowo te tandetne rybki w ACADzie robiłem bo chciałem mieć jakieś porównanie wielkości i nawet mnie zadowala.

 

Na skałce po prawej będzie żwirek i nasadzona jakaś trawa.

 

Postaram się stworzyć przepływ wody w tylniej lewej połowie akwarium tak, żeby ze bardzo nie ruszać wody w części przedniej i prawej przy skałce. Wykombinuję coś żeby żwir spod trawy i samą trawę wykorzystać do filtracji biologicznej. Może użyję żwiru na tyle grubego żeby gąbka od pat mini ustawiona z lewej strony skałki z trawą przeciągała częściowo wodę przez żwir... Do przemyślenia wszystko.

 

 

Teraz tylko modlić się żeby mojej siostrze nie strzeliło coś do głowy z nowy i nie uznała, że się nie zgodzi.. ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj więc w filtracji żwirowej. Bardzo prosta. Rurka wylotowa w żwir i już. Liczy się granulacja. Od największej do najmniejszej. Główne założenie to filtracja mechaniczna, choć penie też jest siedliskiem wielu bakterii nitryfikacyjnych. Rośliny za to będą spełniać taką samą rolę jak glony w morskim w filtracji glonowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...